Mesto Kráľovský Chlmec má zaplatiť v exekúcii vyše 1,2 milióna eur za nezaplatenú faktúru z roku 1996 na približne 8,1 milióna vtedajších korún (272 000 eur).
KRÁĽOVSKÝ CHLMEC. Faktúru za stavebné práce na základnej škole mesto neuznalo a na súdoch sa snažilo dokázať, že bola neoprávnená. Súdy po ťahaniciach však rozhodli v jeho neprospech, v auguste a septembri dostalo oznámenie o začatí exekúcie.
Mesto teraz podalo podľa primátora Kráľovského Chlmca Jozefa Baloga (nez.) žiadosť o odklad exekúcií: "Uvedená suma je pre mesto likvidačná, zapríčiní finančný kolaps a nútenú správu."
"Mesto, ktoré banky hodnotia ako dobre a opatrne hospodáriaceho klienta, pre zdravým rozumom nepochopiteľné manipulácie obchodných spoločností, správcu konkurznej podstaty, nepochopiteľné rozsudky súdov sa dostane do beznádejnej situácie," uviedol primátor dnes pre médiá.
Tvrdí pritom, že počas konania neboli zabezpečené všetky písomnosti v priebehu dokazovania a na druhom stupni neboli verejné pojednávania.
Išlo o stavbu základnej školy
Kauza súvisí s výstavbou základnej školy, dodávateľom stavebných prác bola firma Pozemné stavby š. p. Trebišov.
V roku 1991 bol určený finančný limit na výstavbu v sume zhruba 19,5 milióna Kčs, počas roka bol limit znížený na 11,3 milióna Kčs. Firma však tvrdila, že práce boli vykonané v pôvodne dohodnutej hodnote.
"Mesto tieto práce nikdy neprevzalo a neuznalo," zdôrazňuje primátor a poukazuje na viaceré nezrovnalosti a pochybnosti pri vymáhaní pohľadávky.
Pozemné stavby Trebišov š. p. v likvidácii vystavili 30. decembra 1996 faktúru na sumu 8 189 226 Sk (271 832 eur), ktorá podľa tvrdenia neskoršieho správcu konkurznej podstaty úpadcu bola doručená na mestský úrad.
"Táto faktúra nebola doručená na mestský úrad, lebo v knihe faktúr nie je evidovaná a nikto nevie preukázať doručenie faktúry. Zaujímavá je skutočnosť, že faktúra bola vystavená v poslednú chvíľu, 1. januára 1997 by táto pohľadávka bola premlčaná. Domnievame sa, že faktúru nevystavil dodávateľ stavebných prác," konštatuje primátor.
Kauzu riešili súdy
Správca konkurznej podstaty v roku 2000 vyzval mesto, aby vyrovnalo pohľadávku, mestské zastupiteľstvo však rozhodlo tento spor riešiť na súde. Správca následne podal žalobu, okresný súd v Trebišove začal vo veci konať v roku 2004.
Pohľadávku v roku 2005 správca odpredal košickej spoločnosti K.P.KOV, s. r. o., za necelých 8 000 eur (240 000 Sk). Túto cenu pritom neponúkol mestu.
"Vznikli podozrenia ohľadne zákonnosti postupu správcu konkurznej podstaty. Mesto má za to, že išlo o účelové konanie a neboli v rámci konkurzného konania dodržané podmienky na odpredaj pohľadávky," tvrdí Balog.
Okresný súd v Trebišove v septembri 2007 rozhodol, že mesto je povinné zaplatiť istinu s 17,6-percentným úrokom ročne a trovy konania. Po odvolaní krajský súd rozsudok potvrdil.
Mesto následne v roku 2009 podalo podnet na mimoriadne dovolanie Generálnemu prokurátorovi SR. Najvyšší súd SR v roku 2010 zrušil rozsudky krajského a okresného súdu a vec vrátil okresnému súdu Trebišov na ďalšie konanie.
Okresný súd v Trebišove a neskôr po odvolaní krajský súd v Košiciach uznali pohľadávky s 20-percentnými úrokmi z meškania a súdnymi trovami.
Kráľovský Chlmec tak musí zaplatiť oprávneným a exekútorovi 1,252 milióna eur. Primátor poukazuje na to, že vo veci rozhodovala na okresnom súde rovnaká sudkyňa a rovnaký predseda senátu krajského súdu ako v predošlom konaní.
"Mesto proti tomuto rozsudku podalo odvolanie na Najvyšší súd SR v Bratislave dúfajúc a veriac v to, že nie je možné s takými amorálnymi, bezohľadne krutými spôsobmi zlikvidovať malé mesto, ktoré aj bez tohto úmyselne vykonštruovaného dedičstva zápasí so sociálnymi a finančnými problémami," vyhlásil dnes primátor.
Firma K.P.KOV v auguste tohto roku mestu oznámila postúpenie pohľadávky spoločnosti košickým firmám D.S.TRADE, s. r. o. a PEMI TRADE, každej v rozsahu jednej tretiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín