Jozefovi Šefčíkovi z obce Vojčice v okrese Trebišov prekážajú divoké skládky. Problematický je areál bývalého družstva. Starosta priznáva, že vinníci unikajú.
VOJČICE. Vo Vojčiciach bolo kedysi veľké jednotné roľnícke družstvo. Stihol ho podobný osud ako mnohé iné v okolí. Jeho existencia sa dá vytušiť len z ruín maštalí či základov budov.
Extravilán obce hyzdia čierne skládky.
„Jedna je na bývalej ceste na Bisce, druhá v bývalom hospodárskom dvore Cukrovaru Trebišov, ďalšia pri železničnej stanici. Ale to, čo vzniklo na bývalom JRD, nemá obdobu,“ povedal 66-ročný Jozef Šefčík.
„Kopy odpadu sú v šachtách, v ruinách budov či pohodené vedľa ciest v areáli,“ ukázal nám priamo na mieste.
Našli sme nielen smeti z domácností, ale aj stavebný odpad, kusy z rozobraných áut, vrecia so sklom či plasty. „Všetko som nafotil,“ povedal Šefčík.
Vlastníkov je veľa
„Po mojom nástupe do funkcie pred dvomi rokmi sme to tu čistili. Odviezli sme 15 nákladných áut odpadu. Aby sme zabránili prístupu, zatarasili sme cestu panelmi,“ povedal starosta Vlastimil Kiral- Varga (nez.)
„Pozemky aj budovy má veľa vlastníkov. Konanie komplikuje, že si nepreberajú korešpondenciu. Napríklad budovy má v prenájme talianska firma. Pošta sa nám vracala. Bol som v Košiciach na adrese, ktorú uvádzajú ako sídlo. Našiel som tam len poštovú schránku s ich menom. Komplikované je to aj v komunikácii s asi 50 vlastníkmi pozemkov v areáli, keď ich chce obec vyzvať na odstránenie skládok či na ohradenie svojich pozemkov,“ povedal starosta.
Nedorozumenia a zbytočné výdavky
O tom, že s ochranou svojho majetku si vlastníci hlavu nelámu, svedčí aj nedávny prípad.
„Vedľa futbalového štadiónu stál hangár. Za dva roky ho niekto rozobral. Doslova zmizol z povrchu zemského,“ povedal starosta.
Likvidácia divokých skládok odčerpáva peniaze z obecnej pokladne.
„Pred čiernu skládku na ceste na Bisce sme dali tabuľu Zákaz sypať smeti, nepomohlo to. Dvakrát do roka odtiaľ vyvezieme tri - štyri kontajnery odpadu. Za jeden zaplatíme 150 eur, k tomu platíme náklady na cestu,“ povedal.
Šefčík starostovi vyčíta, že na ľudí, ktorí vyhadzujú odpad, nemá rovnaký meter. „Na jedného, ktorého tu nachytal, volal policajtov, iným mužom z Vojčíc dal súhlas na vyvezenie stavebnej sutiny,“ povedal.
„Nie, súhlasil som len s tým, aby ju vyviezli k železničnej stanici,“ bránil sa starosta.
Pomôžu fotopasce?
„Bolo by dobré, keby tu na družstve vzniklo zberné miesto na odpad, aby to tu niekto reguloval. Aj ľudia z obecných aktivačných prác môžu v okolí hliadkovať,“ myslí si Šefčík.
Starosta povedal, že to zvážia. „Celú vec sme postúpili na Obvodný úrad životného prostredia v Trebišove. Vo veci stále konáme. Lenže v obci je to tak, že aj ak niekto niekoho vidí, nikomu to nepovie,“ povedal.
„To je charakter Slovákov. Ľudia sa skôr krivo pozerajú na toho, kto na problém upozorní, než na toho, kto porušuje zákon,“ povedal Martin Valentovič z občianskeho združenia Priatelia Zeme.
„Najúčinnejšie by bolo, keby obec namontovala fotopasce. Používajú ich poľovníci. Sú nenápadné, ľahko sa schovajú, spúšť sa zapne pri pohybe sama. Takto bude mať obec dôkazy a bude môcť takéto správanie pokutovať. Najlacnejšie sú aj za 150 eur,“ poradil.
Dodal, že ak prichytia ľudí, ktorí odpad nelegálne vyvážajú, investícia do fotopascí sa im vráti v podobe pokút a ušetrených nákladov na likvidáciu divokých skládok.
Starosta Vlastimil Kiral–Varga Potvrdil, že situácia na družstve je kritická.
Panely. Starosta zatarasil cestu na družstvo. Ľudia si našli obchádzky.
Odpad. Pôvodcovia odpadu sú neznámi.
Foto: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín