Policajtov na slovensko-ukrajinskej hranici stavia do pozoru zver. Zariadenie za vyše 3,4 milióna eur má pritom detekovať pašerákov.
SOBRANCE. Východná hranica je najviac stráženými miestom na Slovensku.
Stráženie schengenskej hranice zabezpečuje takmer 900 policajtov, ktorí disponujú modernými technológiami. Okrem kamier, skenerov je súčasťou zabezpečenia aj stacionárny virtuálny plot v hornatej časti.
Tento systém pri nelegálnom prekročení hranice mimo hraničných priechodov signalizuje poplach na Riaditeľstve hraničnej polície v Sobranciach, ktoré na miesto vyšle hliadku. Plot by mal reagovať len na utečencov, prevádzačov a pašerákov, ale zaznamenáva aj lesnú zver.
Falošné poplachy
Dĺžka virtuálneho plota je 2,29 kilometra. Slúži na detekciu osôb a je založený na princípe porovnávania elektromagnetických polí.
Signalizácia sa spustí už pri priblížení osoby do vyžarovacieho okruhu senzorov. Plot má byť nastavený len na elektromagnetické pole človeka a na ostatné elektromagnetické polia zvierat by nemal reagovať.
Podľa našich informácií je realita iná. Systém reaguje aj na pohyb zvierat. Policajti tak majú údajne počas služby aj približne 50 falošných poplachov, ktoré spôsobujú zvieratá. Každý poplach musia preveriť.
Polícia používa tento systém technickej ochrany hranice od roku 2008. V južnej, rovinatej časti hranice, je na približne 34 kilometroch kamerový reťazec.
Hornatý, zalesnený a kopcovitý terén v severnej časti stráži polícia okrem virtuálneho plota aj pomocou pozorovacích prístrojov a špeciálnych vozidiel.
Polícia: Systém zdokonaľujeme
Za líniový detekčný systém kontroly pohybu osôb Ralen „Virtual Fence“ zaplatil štát pred piatimi rokmi vyše 3,4 milióna eur.
“Systém detekuje všetky živé organizmy, ale signalizuje len živé organizmy, ktoré majú hodnotu biopoľa živého človeka. Je pravda, že v signáloch o narušení zaznamenávame aj zver, avšak na základe vizuálnych možností operátora systému nie je potrebné robiť zbytočné výjazdy. Na vylepšovaní systému sa stále pracuje,” uviedla Alena Koišová z komunikačného odboru kancelárie ministra vnútra.
Dodala, že tento nový systém bol v praxi aplikovaný po prvý raz.
”Výrobca aktívne reagoval na všetky pripomienky. Urýchlene technicky dolaďoval systém bez ďalšieho finančného nároku. Systém bol vylepšený o dokumentovanie obrazového i zvukového záznamu pri narušení detektormi sledovanej oblasti,” vysvetlila Koišová.
Dodala, že operátor systému po zistení narušenia hranice je teraz schopný okamžite kontrolou zo štyroch kamier preveriť a vidieť dôvod narušenia a na mieste vyriešiť signalizovaný alarm.
Firma: Poplach môže spôsobiť aj zver
O vývoj a výrobu prototypu virtuálneho plota požiadalo ministerstvo pred rokmi spoločnosť Ralen Research Centrum, s. r. o. Peter Petrina zo spoločnosti pripustil, že poplach môže spustiť aj zver.
„Zvieratá nemajú rovnakú charakteristiku biopoľa ako človek. Avšak ak sa zviera oprie o detektor alebo je v jeho tesnej blízkosti, toto spôsobí enormné zvýšenie všetkých meraných hodnôt a výsledkom je 'zámerný alarm' (samoochrana systému). Systém v tomto prípade signalizuje prekročenie meraných parametrov a nerozlišuje, či to spôsobil človek s úmyslom sabotovať, alebo zviera,“ vysvetlil Petrina.
Dodal, že nie je pravda , že systém pre nedostatky museli vylepšiť o dokumentovanie obrazového i zvukového záznamu.
“Nie, nie je to pravda. Dôvod doplnenia systému o ďalšie techniky vznikol na základe požiadaviek ministerstva vnútra,“ uviedol Petrina.
Zároveň potvrdil, že na vylepšení systému stále pracujú. „Tak ako sa vyvíjajú metódy ľudí, ktorí sa snažia nájsť spôsoby prekonania bezpečnostných technológií, tak sa vyvíjajú aj tieto technológie,“ uzavrel Petrina.

Fakty
Odhaľujú aj ukryté osoby
Polícia používa na hranici aj ďalšie systémy firmy. Napríklad vo Vyšnom Nemeckom a v Maťovských Vojkovciach.
Ide o zariadenia na odhaľovanie nelegálnych migrantov ukrytých v nákladných vozidlách, vlakoch a autobusoch.
Stacionárne zariadenie na železničnom hraničnom priechode Maťovské Vojkovce slúži na zistenie osôb ukrytých v nákladných vagónoch.
“Praktická prevádzka systémov Ralen inštalovaných na hraničných priechodoch jednoznačne preukázala, že systémy bezpečne detekujú ukryté osoby v priestoroch všetkých nákladných vozidiel, autobusov a vlakových súprav prichádzajúcich na územie SR z Ukrajiny,“ uviedla Koišová.
mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín