MICHALOVCE. Akcia s názvom Veda na ulici, ktorá bola súčasťou osláv 90. výročia založenia Gymnázia Pavla Horova, ohúrila dokonca aj škôlkarov a dôchodcov. Podľa organizátorov je takáto akcia raritou nielen v Michalovciach, ale na celom Slovensku.
„Chceli sme ukázať, že aj predmety, ktoré sú v škole väčšinou postrachom, môžu byť hravé a zaujímavé,“ priblížila akciu Beáta Semková, pedagogička chémie na gymnáziu. „Každý, kto prechádzal okolo, si mohol vyskúšať, ako fungujú experimenty z rôznych prírodovedných predmetov,“ dodala.
Nápad priniesť vedu do ulíc vznikol podľa jej slov po návšteve mestečka vedy a techniky v Paríži pred dvoma rokmi a múzea Technorama vo švajčiarskom Winterture v tomto roku.
„V oboch prípadoch ide o veľmi zaujímavú, stálu expozíciu interaktívnych prírodovedných pokusov, a tak nám s profesorkou fyziky Janou Kunčovou napadlo, či by sme v menšom nemohli mať takú výstavu aj u nás,“ vysvetlila Semková.
Pokusy zaujali aj seniorov
Pokusy, ktoré predvádzali študenti z Gymnázia P. Horova, zaujali nielen študentov, škôlkarov, ale aj seniorov. Miesto na akcii mali experimenty z informatiky, matematiky, fyziky, biológie a chémie.
„Deťom sa páčili hlavolamy, tajné písmo, starším žiakom sa zase páčili programovateľné autíčka, pohyblivé obrázky či pokusy z elektriny. Úspech mala aj magická guľa, ktorá dokáže zistiť, na čo myslíte. Starší si pri biologickom stánku zmerali tlak, vitálnu kapacitu pľúc, zaujalo ich aj auto na vodíkový pohon,“ menovala najatraktívnejšie experimenty Beáta Semková
Experimenty návštevníkov naozaj zaujali. „Veľmi sa mi páčilo programovateľné autíčko, ktoré chodilo po papieri a kreslilo. Také niečo som videla prvýkrát,“ nadšene spomínala prváčka z gymnázia a tanečnica Michaela Mihaľová.
Pokusy zaujali aj samotných žiakov, ktorí ich predvádzali.
„Páčili sa mi všetky experimenty, každý z nich bol niečím výnimočný a zaujali určite aj mnohých okoloidúcich či pozvaných hostí, mnohí žiaci sa prišli na pokusy pozrieť aj poobede individuálne alebo so svojimi rodičmi,“ potvrdil Štefan Selepko, druhák na gymnáziu a nadšený basketbalista, ktorý priznal, že by chcel z prírodovedných predmetov aj maturovať.
Pre študentov to bola príprava na život
Podľa organizátorky a profesorky informatiky Márie Spišákovej bola akcia výborná ako skúsenosť aj pre demonštrujúcich študentov, s akou sa ešte počas štúdia na škole nestretli a potvrdila, že vysvetľovanie pokusov nebolo recitovanie poučiek ako pred tabuľou.
„Študenti, ktorí predvádzali pokusy, museli čo najjednoduchšie vysvetľovať záujemcom a okoloidúcim, čo ich pokus robí a prečo sa to deje. Ak bol niektorý zo stánkov bez návštevníkov, študenti sa museli zamyslieť, ako návštevníkov pritiahnuť.“
Organizátori sa zhodli, že vyjsť von spomedzi stien školy bolo pre študentov aj učiteľov školy úplne novou skúsenosťou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín