MICHALOVCE. V súčasnosti už v povedomí ľudí veľmi nie je. Poznajú ho len vďaka pár bustám v Michalovciach, v Kubrej a Hermanovciach. Túto nevedomosť sa medzi ľuďmi teraz snaží zmeniť skupina s názvom Rodina profesora Hlaváča, ktorá tvrdí, že by mal byť blahoslavený.
Štefan Halás bol bývalým žiakom profesora Hlaváča, kňaza, profesora náboženstva aj latinčiny na gymnáziu v Michalovciach. „Nebyť jeho, tak by som nedoštudoval,“ potvrdil.
Štefan Halás, teraz ešte stále vitálny 80-ročný pán z dediny Senné, v roku 1993 založil klub priateľov a žiakov profesora Hlaváča - Rodina profesora Hlaváča - ako poďakovanie za jeho štedrosť a lásku, ktorú prinášal všade kam prišiel.
„Názov rodina je odvodený z nášho pocitu. Všetci jeho žiaci a priatelia sa cítime ako jeho deti,“ vysvetlil Halás.
V Rodine profesora Hlaváča je Halás hlavným zberateľom Hlaváčových písomných pozostatkov, poznámok a denníkových zápiskov, na ktorých základe o ňom napísal aj niekoľko kníh.
O Hlaváčovi vieme veľa informácií hlavne z jeho zápiskov, ktoré po smrti našli jeho priatelia v obálkach s nápisom Po mojej smrti všetko spáliť.
„Pán profesor nechcel, aby niekomu svojimi výpoveďami ublížil,“ vysvetľuje Halás. Hlaváčovi priatelia ho neposlúchli, preto vyšla jeho autobiografia s názvom Po priamych cestách.
Jediný Slovák v učiteľskom zbore
Jeho bývalým žiakom na michalovskom gymnáziu bol napríklad okrem básnika Gorazda Zvonického aj kardinál Jozef Tomko. Aj pre neho bol profesor Hlaváč najdôležitejšou osobnosťou v rozhodnutí stať sa kňazom. To sú iba dve z mnohých stôp katechéta, kňaza, otca všetkých svojich študentov a väzňa v uhoľných baniach.
Profesor Hlaváč bol dôležitým človekom na gymnáziu. Okrem profesora a vychovávateľa mládeže bol najmä jediným Slovákom v profesorskom zbore a študenti ho zbožňovali.
Š. Halás si to živo pamätá: „Chodbami chodil ovešaný žiakmi ako vianočný stromček. Sprevádzali ho aj od školy a do školy.“
Hlaváč vo svojej autobiografii tiež opisuje, že na svojich hodinách náboženstva mával dobrovoľne aj žiakov iných vierovyznaní, kalvínov, luteránov či židov.
Halás spomína, že nikoho nikdy nevyhodil, všetci s napätím počúvali profesorovo rozprávanie. „Nikdy nenosil učiteľský zápisník, každého veľmi dobre poznal, tá dôvera bola vzájomná,“ zdôrazňuje pán Halás jeho obľúbenosť.
Postavil saleziánske stredisko
„Hlad, ktorý som okúsil ako gymnazista, bol mocnou pohnútkou pre moju neskoršiu sociálnu činnosť. Ako profesor som iba zriedka sedel pri stole sám a nikdy mi nepadlo ťažko podeliť sa s jedlom so študentmi,“ opisoval profesor Hlaváč svoje životné krédo vo svojej autobiografii.
Preto podľa Halása pomáhal množstvu ľuďom a študentom. Takto zachránil aj rodinu Kukurovcov, keď im zomrel otec a 3 synovia, medzi ktorými bol aj Štefan Kukura, mohli naďalej študovať medicínu.
Halás si spomína, ako z darov od svojich farníkov a priateľov postavil v Michalovciach aj saleziánske stredisko s internátom, ktorým priviedol do mesta saleziánov. Pracoval tiež v nemocnici, zaopatroval chorých a každý deň tam slúžil omše.
Svätý už počas svojho života
Štefan Halás rozpráva, že medzi 22 študentmi profesora Hlaváča na teológii v Košiciach bol aj on, ale tiež ako profesor, ktorý bol dva roky vo väzení a v uhoľných baniach, aj on mal problémy s komunistickou mocou. Z týchto 22 žiakov vyštudovalo len zopár.
„Za komunizmu som pracoval v PTP táboroch, v uhoľných baniach. Tri roky som chodil na ŠtB, kde mi ponúkali výhody, ak sa zrieknem náboženského presvedčenia. Samozrejme, nespravil som to,“ vysvetľuje Halás.
Na otázku, čo teda robil vo svojom produktívnom veku, povedal, že desať rokov šoféroval, až neskôr robil ekonóma na družstve.
Od roku 1993 sa aktívne venuje pamätiam o profesorovi Hlaváčovi, zbiera materiály, pramene, pozostalosti a píše knihy. Vysvetľuje aj úsilie Rodiny profesora Hlaváča o to, aby bol profesor blahoslavený.
„Usilovali sme sa zozbierať všetky možné materiály o jeho živote, ktoré sú uložené v arcibiskupskom archíve. Čaká sa na ďalšie kroky.“
Štefan Halás si je istý, že profesor Hlaváč si zaslúži byť blahoslavený.
Štefan Halás. Aktívne sa venuje pamätiam o profesorovi Hlaváčovi. Foto: vch
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín