Na rade je dokazovanie toho, či je za znečistené životné prostredie v okolí podniku zodpovedná akciovka v likvidácii alebo štát. PCB látky zostali v Strážskom po výrobe národneho podniku.
STRÁŽSKE. Po výjazdovom rokovaní vlády v Michalovciach navštívil minister životného prostredia Peter Žiga (Smer) Chemko Strážske.
Chemko, a. s, a jeho dcérska spoločnosť Ekologické služby, s. r. o., boli ešte v roku 2007 jedným z partnerov projektu likvidácie PCB látok pomocou nespaľovacej technológie a mali sa podieľať na jeho spolufunancovaní. Projekt štát ale nenaplnil a medzitým je Chemko, a. s. Strážske, v likvidácii.
Rokovanie s predstaviteľmi Chemka, a. s., Strážske v likvidácii sa konalo tesne po tom, ako vláda prijala uznesenie týkajúce sa likvidácie PCB látok.
„Snažili sme sa hľadať, akým spôsobom by štát, spoločnosť Chemko, a. s. Strážske v likvidácii, mesto Strážske, a aj naše štátne orgány v rámci ministerstva životného prostredia vedeli pohnúť veci dopredu,“ povedal Žiga.
„Chemko má teraz povedať, či je dedičom environmentálnej záťaže. Bol to podnik, ktorý bol v privatizácii. Či je súčasťou privatizačnej zmluvy aj to, že na nich prechádza environmentálna záťaž, nie je úplne jasné,“ vysvetlil.
„Keď chcú, aby im štát prispel nejakými peniazmi na likvidáciu, musia povedať, kto je vlastne nositeľom záťaže. Ak dokážu, že je to štát, v takomto prípade môže štát prispieť,“ dodal minister.
Greenpeace: Je to hra
„Toto vnímam ako hru Chemka,“ povedal riaditeľ Greenpeace Slovensko Juraj Rizman.
„Pri likvidácii takého objemu PCB látok ide o veľkú finančnú investíciu. Budú sa snažiť dokázať, že keď neboli PCB látky a environmentálna záťaž zahrnuté v privatizačnej zmluve, padá zodpovednosť za ich likvidáciu na plecia štátu,“ povedal.
Rizman pozná prípady, keď sa na Slovensku v rokoch divokej privatizácie stalo, že environmentálne záťaže neboli v privatizačných zmluvách zapracované.
„Ak sa ale preukáže, že Chemko pri privatizácii prebralo aj túto záťaž, na základe zákona o environmentálnych záťažiach ju bude musieť zlikvidovať na vlastné náklady,“ podotkol.
Stanovisko Chemka, a. s. Strážske v likvidácii sa nám získať nepodarilo. Doteraz neodpovedali ani na naše otázky, ktoré sme im adresovali pred vyše dvomi týždňami.
Zistili sme
Minister špeciálny tím nechce
Ministra Žigu sme sa opýtali, či nerozmýšľal nad tým, aby sa takému závažnému problému, ako je likvidácia PCB látok na území Zemplína, kde žijú tisícky obyvateľov, venoval špeciálny tím. „Toto sú strategické dlhodobé veci,“ reagoval.
Dodal, že likvidácia PCB nie je možná za pár týždňov. Zapochyboval, či je zriadenie takejto pracovnej skupiny dobré, ak vezme do úvahy, že riešenie problému môže trvať aj desať rokov. „Lebo asi toľko bude trvať, kým sa toho celého zbavíme,“ povedal.
Národný podnik Chemko Strážske vyrábal PCB látky od roku 1959 do januára 1984. Od marca 1996 bol akciovou spoločnosťou, ktorá je od apríla 2009 v likvidácii.
Tony PCB látok sú doteraz uložené v areáli Chemka, ďalšie doteraz nikto neodstránil z jeho okolia.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín