Korzár logo Korzár Dolný Zemplín
Štvrtok, 9. február, 2023 | Meniny má Zdenko

Sľuby z výjazdových rokovaní ostali väčšinou len na papieri

Minulý týždeň zaznelo v Michalovciach z úst premiéra Fica mnoho sľubov. Rovnako ako v iných mestách, kde na ich splnenie čakajú dodnes.

Vláda bola naposledy v Michalovciach. R. Fico si priazeň voličov užíva.Vláda bola naposledy v Michalovciach. R. Fico si priazeň voličov užíva. (Zdroj: tasr)

Vláda Roberta Fica (Smer) za posledné roky zasadala v piatich mestách východného Slovenska. Väčšina sľubov, ktoré tu zaznela o rozvoji a odstraňovaní regionálnych rozdielov, ostala nedotiahnutá.

SOBRANCE. Ficov kabinet zasadal v roku 2007 v Sobranciach. Premiér počas nedávneho výjazdového rokovania v Michalovciach uviedol, že očakával, že ich médiá budú konfrontovať s tým, čo v Sobranciach sľúbili.

Premiér tvrdí, že podstatnú časť jeho vláda splnila.

“Zriadenie špeciálneho stacionára pre seniorov je splnené, urobili sme opatrenia proti povodniam v časti Komárovce v Sobranciach, opravu nebezpečných cestných úsekov - kruhový objazd Tibava, dobudovanie a zachovanie siete zdravotníckych zariadení v nemocnici v Sobranciach splnené,“ vymenoval premiér.

Pripustil, že vybudovanie priemyselného parku v časti Bunkovce vláda nedotiahla do konca.

„Je minimálny záujem o priemyselný park. Musíme zvažovať, či tam peniaze za každú cenu dáme. Aby sa nám nestalo, že by zíval prázdnotou,“ povedal.

Primátor Sobraniec Štefan Staško (Smer) povedal, že časť sľubov vláda splnila.

“Našou prioritou bol Priemyselný park v Bunkovciach. Toto sa dotiahlo do štádia územného rozhodnutia. Teraz sa robí na stavebnom rozhodnutí. Hľadajú sa investori,“uviedol.

ico

Vtáčie údolie dodnes čaká na štátnu pomoc

Medzilaborce dostali dotáciu na priemyselný park, kde dodnes nestojí ani jedna výrobná hala. Prácu nedal Humenčanom ani kontroverzný sociálny podnik.

HUMENNÉ. V Humennom bolo výjazdové rokovanie vlády v roku 2008. Čo vláda dodržala, bola podpora výstavby priemyselnej zóny v Medzilaborciach. Mesto dostalo na výstavbu zóny štátnu dotáciu viac ako 1,6 milióna eur, neskôr ju štát navýšil o vyše 1,1 milióna.

Na 4,5–hektárovom pozemku ich investoval do prístupovej infraštruktúry, inžinierskych sietí, parkovísk a protipovodňovej ochrany.

Zmluvná cena výstavby priemyselnej zóny je 954–tisíc eur vrátane DPH. Mesto doteraz investovalo do dokumentácie a vykúpenia pozemkov vyše 140-tisíc eur.

Investor získal na vybudovanie podniku vládnu účelovú dotáciu 3,5 milióna eur, z vlastných zdrojov investuje viac ako 12 miliónov.

Reálne ale v zóne ešte nestojí žiadna hala. Investor sa odvoláva na prieťahy s kolaudáciou stavby zo strany mesta. To tvrdí, že časť zóny, kde má stavať, je riadne skolaudovaná.

O podporených projektoch nevedia

Vláda uložila podpredsedovi vlády do 31. decembra 2009 podporiť projekty zamerané na podporu rómskej národnostnej menšiny v Humennom, Snine a Medzilaborciach, v obciach Slovenská Volová, Nižná Jablonka, Karná a Brekov v okrese Humenné.

„Nepodporili žiadny náš projekt. Žiadne rokovania, diskusia. Projekty, ktorými sme riešili problém v osade, kde žije 85 rómskych spoluobčanov, nakoniec realizovala obec sama cez eurofondy,“ povedal starosta Nižnej Jablonky Miroslav Rosoľanka (Smer–SD).

„Pokiaľ viem, z okresu Humenné a Medzilaborce nebola na predloženie projektov vyzvaná ani jedna obec,“ dodal.

„Neviem o tom, že by do konca roku 2009 boli v obci za môjho predchodcu podporené takéto projekty. Vlani sme predložili projekt vzdelávania mládeže rómskej komunity. Zamietli ho,“ povedal starosta Brekova Peter Mihaľko (nez.)

„U nás nepodporili žiadny projekt,“ reagovala starostka Karnej Sabína Gladisová (SDKÚ–DS).

Hoci vláda dala úlohu priamo podpredsedovi vlády, tlačový odbor Úradu vlády, na ktorý sme sa obrátili s otázkou, do akej miery bolo uznesenie splnené, nám poradil, aby sme sa obrátili na ministerstvo školstva.

Obchvat aj zábavný park je len na papieri

Vláda uložila ministrovi dopravy zrealizovať preložku cesty I/74 Brekov – Humenné do 31. decembra 2012.

Keďže počas príprav nastali problémy, ktoré sa týkali rozporov projektovej dokumentácie a územných plánov Jasenova a Humenného, sú prípravy projektu pozastavené, kým sa územné plány mesta a obce nezosúladia.

Vláda sa uzniesla aj na podpore projektu zábavného parku Vtáčie údolie.

Projekt, v ktorom boli partnermi Prešovský samosprávny kraj (PSK) a holandská spoločnosť Darc Leisure, zostal ale len na papieri.

PSK čakal, kým holandský partner preukáže dostatočné finančné krytie.

Posledným oficiálnym vyhlásením z roku 2010 bolo, že sa vyjadria až po tom, keď dostanú odpoveď od ministerstva hospodárstva ohľadom ich žiadosti o štátnu pomoc, ktorej hlavnou súčasťou sú pozemky.

Ministerstvo reagovalo, že stále nie sú doriešené niektoré požiadavky investora a to spôsob kúpy, respektíve prenájmu pozemkov, na ktorých sa má investičný zámer realizovať a preto nemôže zaujať konečné stanovisko o poskytnutí investičnej pomoci.

Vláda deklarovala aj záujem finančne pomôcť mestu Snina s rozvojom rekreačnej oblasti Sninské rybníky. Mesto ale nakoniec hradilo projekt z vlastných zdrojov.

Sociálny podnik mal krátku „životnosť“

Vláda uložila vtedajšej ministerke práce Viere Tomanovej (Smer), aby do 31. júla 2008 v rámci riešenia dlhodobej nezamestnanosti vytvorila podmienky pre vznik a sieťovanie sociálnych podnikov v okrese Humenné a Bardejov.

V okrese Humenné síce vznikla Agentúra rozvoja Slovensko- Východ, no po zmene vlády ministerstvo práce, rovnako ako všetkým sociálnym podnikom, pozastavilo financovanie aj tejto agentúry.

Hlavným dôvodom boli problematické verejné obstarávania.

Vláda uložila vtedajšej splnomocnenkyni vlády pre rómsku komunitu v spolupráci s predsedom PSK vypracovať projekt riešenia problematiky infraštruktúry, bývania a zlepšenia životných podmienok rómskej národnostnej menšiny v osade Podskalka v Humennom a zaradiť ho do Rozvojového programu priorít verejných prác do 15. marca 2009.

V správe o plnení úloh za rok 2009 Úradu splnomocnenca vlády nie je o podobnom projekte na Podskalke ani zmienka. Osada sa v ňom spomína len raz. V súvislosti s vysokou kriminalitou.

Kláštor v Pieninách sa peňazí nedočkal

Koncom marca 2010 prišla vláda na zasadanie do Starej Ľubovne. Peniaze, ktoré vtedy rozdala, sú zväčša vyčerpané. Smolu však mali v Pieninách. Peniaze na opravu kláštora sa doteraz nenašli. Uznesenie napokon zrušila Radičovej vláda.

STARÁ ĽUBOVŇA. Predošlá vláda Roberta Fica vyčlenila prostriedky na športoviská, kultúru, ale aj na cesty.

Mestu Stará Ľubovňa dala milión eur na rekonštrukciu športovej haly. Hala je dokončená.

Milión išiel aj na dostavbu zimného štadióna. Prostriedky síce samospráva vyčerpala, štadión má však k funkčnosti poriadne ďaleko. Mesto ho zakonzervovalo, chýbajú mu ďalšie financie.

Pol milióna eur dostalo Ľubovnianske múzeum. Vďaka nim dofinancovalo opravu renesančného paláca, ktorý je dnes pýchou hradu Ľubovňa.

Multifunkčné ihrisko za 40-tisíc eur postavili v areáli staroľubovnianskeho gymnázia. Mesiac po zasadaní vlády ho osobne otváral premiér Fico.

Pútnické miesto na hore Zvir v Litmanovej sa vďaka stotisícom od vlády stalo atraktívnejším.

„Na hore Zvir sa postavila napríklad cesta, pribudlo ozvučenie, vybudovalo sa informačné centrum a zrekonštruovali toalety,“ povedal starosta Litmanovej Vasiľ Vislocký (KDH).

Levoča dostala 200-tisíc eur na obnovu hradného systému. Peniaze sa použili.

V Spišskej Belej darovaných 120-tisíc eur použili podľa našich informácií na rekonštrukciu rímskokatolíckeho kostola. Opravili na ňom strechu.

Sumu 150-tisíc eur poukázala vláda na opravu telocvične školy v Spišskej Starej Vsi. Pomohli si aj v Spišskom Hrhove. Sumu 50-tisíc eur využili na dobudovanie verejného kúpaliska.

Múzejníci v Pieninách sa tešili predčasne

Po zasadnutí vlády sa tešili aj múzejníci v Červenom Kláštore. Bolo to predčasné.

Vláda síce zaviazala ministra kultúry, aby do 30. júna 2011 vyčlenil 96 600 eur na opravu kláštora kartuziánov, veci však nabrali opačný spád.

Minister Marek Maďarič už túto úlohu nestihol, po voľbách peniaze nenašiel ani jeho nástupca Daniel Krajcer. Vláda Ivety Radičovej samotné uznesenie zrušila.

„Kláštor je dominantou regiónu. Pre nás to bola poriadna rana. Robíme však, čo môžeme,“ okomentoval Milan Gacík z múzea v Červenom Kláštore.

Preložka medzinárodnej cesty ešte nie je hotová

Peniaze išli aj na opravy ciest. Suma 200 000 eur mala byť použitá na poškodené úseky po povodniach v okresoch Kežmarok a Stará Ľubovňa.

Minister dopravy dostal v Starej Ľubovni za úlohu zabezpečiť aj preložku cesty vedúcu do Poľska v Mníšku nad Popradom.

Stavba mala byť hotová do konca minulého roka. Ešte dnes sa na nej iba pracuje.

Rovnaké ministerstvo malo odstrániť aj nevyhovujúci stav na ceste prvej triedy od Bardejova cez Starú Ľubovňu po Spišskú Belú. Najproblematickejšie časti sú dnes hotové.

ico

Rómov rieši Kotleba, Siderit skončil, Soroška sa nezmenila

Väčšina úloh vyplývajúcich z uznesení vlády v roku 2006 v Betliari skončila len na papieri. Skutočnosť je úplne iná.

BETLIAR/ ROŽŇAVA. Prvé výjazdové zasadnutie vlády Roberta Fica po voľbách v roku 2006 viedlo do Betliara (okr. Rožňava). Schôdza mala byť pôvodne v tamojšom kaštieli Andrássyovcov.

Dve hodiny pred zasadnutím sa miesto zmenilo. Nariadil to premiér.

„Chcel som, aby vláda zasadala v dôstojnom kultúrnom prostredí. Veď ministri na čele s premiérom k nám nechodia každý deň,“ argumentoval autor nápadu, poslanec Ján Babič (Smer–SD).

Predseda Smeru však na poslednú chvíľu miesto zasadnutia zmenil. Kaštieľ sa mu zadal byť príliš honosný a nájomné privysoké, kultúrny dom z čias socializmu primeraný.

Trest si odniesli pracovníci Úradu vlády, ktorí sa na príprave podieľali. Prišli o štvrťročné odmeny.

Siderit aj tak išiel do konkurzu

Najviac času z rokovania vlády zabrala Informácia o sociálno-ekonomickej situácii v okrese Rožňava a prijímanie príslušných uznesení.

Minister hospodárstva mal pripraviť „návrh postupu riešenia udržania ťažby a využitia domácich surovinových zdrojov na ložisku Nižná Slaná“ a spolu s ministrom financií v návrhu štátneho rozpočtu na rok 2007 „zaradiť do priorít finančné prostriedky“, ktoré by umožnili zachovať pracovné miesta v súkromnej spoločnosti Siderit.

Siderit išiel v roku 2008 do konkurzu. Mal vtedy 600 zamestnancov. Väčšina ostala bez práce.

Park sa rozbieha len pomaly

Na základe uznesenia mal minister hospodárstva v spolupráci s primátorom Rožňavy vytvoriť podmienky pre ďalší rozvoj regiónu prostredníctvom vybudovania priemyselnej zóny – parku formou podpory investícií.

Podľa zástupcu primátora Rožňavy Pavla Burdigu (Most–Híd) vláda prispela na výstavbu parku približne 5,7 miliónmi eur. Výstavbu ukončili pred dvomi rokmi.

Park, v ktorom mali nájsť prácu stovky Gemerčanov, však stále nemá takú podobu, o akej snívalo vtedajšie vedenie mesta.

Podľa posledných informácií tam začala bratislavská firma s výstavbou haly. Dokončiť by ju mala v novembri tohto roku, do konca februára nasťahovať aj technológiu.

Minister výstavby mal s primátorom Rožňavy riešiť aj ukončenie výstavby krytej plavárne v meste. Nič z tohto sa neudialo, plaváreň sa pomaly rozpadáva.

Na Soroške je akurát nový asfalt

Do roku 2010 mala byť ukončená príprava rýchlostnej komunikácie R-2 medzi Gombasekom a Včelármi, koncom budúceho roka už mali po nej chodiť autá. Stavba je v prípravnej fáze.

Minister dopravy mal do 31. decembra 2006 „prijať opatrenia na lepšie sprejazdnenie súčasnej cesty I/50 v úseku horského priechodu Soroška“.

Na nebezpečnom úseku dopravných nehôd sa nič podstatné nezmenilo. Akurát je na Soroške nový asfaltový koberec.

Vláda mala riešiť aj postavenie Rómov, ich vzdelanie, zamestnanosť či bývanie.

Vajda z rómskej osady v Krásnohorskom Podhradí Ľudovít Gunár žiadnu zmenu necíti: „Čo sa u nás zmenilo od roku 2006? Nič. A keď, tak len k horšiemu. Problémy namiesto štátu ide riešiť Kotleba.“

Výstavba diaľničného privádzača je v nedohľadne

Pred 4 rokmi zažili výjazd vlády aj v Spišskej Novej Vsi. Ministri vtedy schválili 9,7 milióna eur pre 24 spišských miest a obcí. Nie všetky sľuby sa splnili.

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. „Zasadnutie vlády prinieslo mestu 5,3 milióna eur na vytvorenie priemyselnej zóny Podskala, takmer 1,16 milióna eur na rekonštrukciu zimného štadióna, 99 600 eur na výstavbu detských ihrísk a takmer 83 000 eur na materiálne vybavenie sociálnych služieb,“ uviedla zástupkyňa primátora v Spišskej Novej Vsi Lea Grečková (Smer-SD).

Podľa jej vyjadrenia obciam v okrese bolo prerozdelených ďalších takmer 1 milión eur na protipovodňové opatrenia, opravy chodníkov, škôl, kultúrnych domov, obecných úradov, kancelárie.

„Krompachy získali na prestavbu zimného štadióna 498 000 eur, schválila sa výstavba diaľničného privádzača pre Spišskú Novú Ves,“ doplnila L. Grečková.

Privádzač je hudbou budúcnosti

Premiér sa zaviazal podporiť výstavbu privádzača, ktorý spojí Spišskú Novú Ves s diaľnicou D1. S odstupom času je jasné, že tak skoro nebude.

Dôvodom je nedostatok finančných prostriedkov. Stavba sa síce pripravuje, ale v horizonte najbližších rokov.

Premiér sľúbil pozornosť aj lyžiarskemu stredisku HorSKIpark. Dnes stredisko na verejnosti pomaly upadá do zabudnutia. Finančnú injekciu očakáva z eurofondov.

Priemyselný park Podskala s pripravenou infraštruktúrou má zatiaľ jedného investora. S ďalšími mesto v súčasnosti rokuje.

ico

Opýtali sme sa

Otázky bez odpovede

Tlačovému odboru Úrady vlády sme položili tieto otázky:

Prečo mnohé sľuby z výjazdových rokovaní vlády na východnom Slovensku ostali len na papieri?

Čo hovorí premiér na kritiku opozície, že ide len o jeho snahu sebaprezentácie za peniaze daňových poplatníkov?

Naša ústava zakotvuje princíp rovnosti. Nie je porušením tohto princípu to, ak niektorý región dostane peniaze len preto, že tam bolo výjazdové rokovanie vlády, a iné regióny túto šancu niečo si vylobovať priamo na mieste nemajú?

Neodpovedali nám.

kor


TK-vlada-rin_res.jpg

Červený Kláštor. Takmer stotisíc sa po zasadaní vlády do kláštora kartuziánov nedostalo.

Foto: Peter Rindoš


Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Lesníctvo, drevárstvo, ekológia a technika sú životný štýl!
 2. Sme Univerzita, ktorá nosí úspech v mene
 3. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 4. SME ženy a Jamie Oliver: Toto menu platí iba vo februári
 5. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 6. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 7. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 8. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 1. Bezpečnosť pri šoférovaní vychádza z dobrého videnia
 2. Lesníctvo, drevárstvo, ekológia a technika sú životný štýl!
 3. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 4. Sme Univerzita, ktorá nosí úspech v mene
 5. SME ženy a Jamie Oliver: Toto menu platí iba vo februári
 6. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí
 7. Na bezpečnom internete záleží
 8. Ako vyzerá inteligentný bytový dom? Tajomstvo je v technológiách
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 4 861
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 4 027
 3. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí 3 364
 4. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 265
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 835
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model 709
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka 687
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 351

Blogy SME

 1. Matúš Lazúr: Teplý obed je mýtus. V bohatom Nórsku deti v škole obed nemajú.
 2. Tupou Ceruzou: Norbert Bödör je obžalovaný v ďalšej kauze
 3. Júlia Piraňa Mikolášiková: Prišiel si pozrieť korupčný prípad Lipšicovho nominanta. Súd mu nariadil sledovať kauzy
 4. Jozef Stasík: EU a roboty
 5. Roman Daniel Baranek: Varíme s Medveďom - Tekvica + cuketa v jednom jedle
 6. Marek Mačuha: Falošný poplach - 2. Klimatické modely
 7. Tomáš Vodvářka: Morálka nebo prachy?
 8. Pavel Macko: 8. február - deň, ktorý mal vojsť do dejín.
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 30 034
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 18 509
 3. Richard Sulík: Ako sme vyriešili najväčší problém tejto krajiny a teraz ponúkame reštart 9 468
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 863
 5. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 611
 6. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii 3 371
 7. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete 2 524
 8. Helena Smihulova Laucikova: Predtým ako som zostarla 2 380
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 8. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Matúš Lazúr: Teplý obed je mýtus. V bohatom Nórsku deti v škole obed nemajú.
 2. Tupou Ceruzou: Norbert Bödör je obžalovaný v ďalšej kauze
 3. Júlia Piraňa Mikolášiková: Prišiel si pozrieť korupčný prípad Lipšicovho nominanta. Súd mu nariadil sledovať kauzy
 4. Jozef Stasík: EU a roboty
 5. Roman Daniel Baranek: Varíme s Medveďom - Tekvica + cuketa v jednom jedle
 6. Marek Mačuha: Falošný poplach - 2. Klimatické modely
 7. Tomáš Vodvářka: Morálka nebo prachy?
 8. Pavel Macko: 8. február - deň, ktorý mal vojsť do dejín.
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 30 034
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 18 509
 3. Richard Sulík: Ako sme vyriešili najväčší problém tejto krajiny a teraz ponúkame reštart 9 468
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 863
 5. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 611
 6. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii 3 371
 7. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete 2 524
 8. Helena Smihulova Laucikova: Predtým ako som zostarla 2 380
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 8. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu