Vodný mlyn, starý pivovar, michalovská synagóga, dom zdravia, prvé michalovské kino, stará tržnica. To všetko si Ján Dobrovolský môže denne prezrieť na starých pohľadniciach, ktorých je vášnivým zberateľom. Jeho zbierka o Michalovciach a Zemplínskej šírave už prekročila tisíc kusov. Najstaršia pochádza z roku 1898.
MICHALOVCE. Ján Dobrovolský pracuje ako revízny lekár v zdravotnej poisťovni. Okrem toho žije aj paralelný život zberateľa. Venuje sa filatelii, no hlavne zbieraniu pohľadníc – filokartii. Zaujímajú ho Michalovce a okolie a Zemplínska šírava.
Pán Dobrovolský sa považuje za filatelistu, ale nezbiera iba poštové známky. „Filatelia nie je len o zbieraní známok, ale aj o pečiatkach, pohľadniciach, jednoducho o poštovej histórii.“
K pohľadniciam sa dostal na burzách, kde zháňal známky: „Občas sa mi dostali do rúk michalovské pohľadnice s michalovskou pečiatkou. Povedal som si, že to sa mi zíde a takým spôsobom som začal zbierať michalovské pohľadnice.“
Povedal si, že pohľadnice bude zbierať, lebo je na nich kus histórie. „Sú na nich zábery, ktoré už neexistujú. Som rodený Michalovčan, takže ma to veľmi zaujíma.“
Zbierka pohľadníc sa utešene rozrastá. Je ich už viac ako tisíc.
„Mám ich rozdelené orientačne po rok 1945 a od roku 1945. Tých starších mám okolo štyristo, tých novších tiež asi toľko a o Zemplínskej šírave tiež okolo štyristo. Dohromady je to pekná kopa.“
Problém s miestom pre zbierku nemá. „Všetky pohľadnice mám vo svojej pracovni v starom dobrom 'šifoneri ', krásne sa to tam vojde.“
Aj keď ich je už dosť, pán Dobrovolský tvrdí, že to nie je len také samoúčelné zbieranie.
„Spolupracujem so Zemplínskym múzeom, ktoré má kópie všetkých mojich pohľadníc. Nie je to uložené v škatuliach len pre mňa, ale takýmto spôsobom je to ďalej využívané. Máme v pláne využiť túto zbierku aj na vydanie knihy Michalovce na starých pohľadniciach. Niektoré mestá to už majú. Tak uvidíme, či sa to v najbližšej dobe podarí,“ povedal.
Najdrahšia nemusí byť najhodnotnejšia
Zbieranie je v dnešnej dobe naozaj nákladná záľuba. „Niekedy sa dali kúpiť za 50 korún, lepšia za stovku a dnes je to už v eurách.“
Pohľadnice nakupuje hlavne na burzách a na internete. „Je logické, že z Michaloviec odchádzali pohľadnice niekam. Prvé pohľadnice sú v Maďarsku, ďalšie v Čechách. Sledujem si aukcie, snažím sa ich vydražiť, aby som ich získal.“
Vyčísliť cenu alebo hodnotu pohľadnice nie je jednoduché. Neexistujú pre ne totiž žiadne katalógy, ako je to napríklad pri známkach. Pre zberateľa nemusí byť najcennejšia práve najdrahšia pohľadnica.
„Michalovská synagóga neexistuje, ale pohľadnice, kde sú židovské veci, tie sú o kategóriu vyššie. Napríklad pohľadnica s michalovskou synagógou stojí na burze až 150 eur a to je dobrá cena. Drahšie pohľadnice sú pivovary, kaštiele. To sú pohľadnice s vyššou finančnou hodnotou,“ vysvetlil zberateľ.
Z pohľadu veku má vo svojej zbierke najhodnotnejšiu pohľadnicu z roku 1898. „Z tohto obdobia mám niekoľko kúskov. Tieto sú vekovo najvzácnejšie.“
Najväčšiu zberateľskú hodnotu pre pána Dobrovolského majú však pohľadnice, ktoré nie sú celkom bežné.
„Pohľadnice vydávali kníhkupci, trafikanti. Oni oslovili fotografov a tí im pohľadnice nafotili. V Michalovciach mal veľké kníhkupectvo pán Votrubec. Na pohľadnici je jeho rozostavaná budova, kde mal kníhkupectvo a aj tam býval. Vpredu sú vyfotení oni a pohľadnicu poslal svojmu bratovi do Prahy. Pre mňa je to vzácne preto, lebo to nie je bežná vec.“
Jednou z tých vzácnejších pohľadníc je vyobrazenie cukrárne Ďuročík, kde majiteľ stojí vo dverách. Vzácna je aj sada pohľadníc z výstavby dnešnej baziliky.
Zaujímavé sú aj texty
Na historických pohľadniciach nie sú zaujímavé len obrázky na prednej strane, ale aj texty, ktoré svedčia o dobe, v ktorej vznikli.
„Dosť pohľadníc je poslaných z vojenských manévrov, sú tam popisované veci aj z obdobia vzniku republiky. Aj napriek vtedajšej cenzúre sú tieto texty zaujímavé.“
Pán Dobrovolský má vo svojej zbierke dokonca aj pohľadnice s korešpondenciou blahoslaveného Metoda Dominika Trčku.
Niektoré pohľadnice obsahovali aj zašifrovaný text, ktorý pred pár rokmi zberateľovi nič nehovoril, no dnes už vie, čo je tam napísané. „Pred časom, keď sme zverejnili pohľadnicu, kde na zadnej strane bol text šifrovaný, behom týždňa som ho dostal od čitateľa rozšifrovaný,“ uzavrel.
Spoznali ste domy na pohľadniciach? Dajte nám vedieť. Zberateľ by bol vďačný za informácie, kde v Michalovciach sa tento dom nachádza alebo nachádzal. Reprofoto: Ondrej Petričko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín