ČERHOV. S pohárikom chutného vínka v ruke spoznávali v sobotu tisícky návštevníkov históriu Tokajskej vinohradníckej oblasti. V stredovekých pivniciach degustovali vína, ktoré boli obľúbenými nápojmi kráľov a mnohých panovníkov.
Tokajské vinobranie navštívilo v sobotu približne 3 000 ľudí. Vinári sprevádzali skupinky ľudí do podzemia, kde mohli degustovať tokajské putňové výberové vína.
Tie vyrábajú miestni vinári tradičnou technológiou pomocou cibéb - hrozienok, ktoré vplyvom pôsobenia ušľachtilej plesne dodávajú vínam nezameniteľnú príchuť a vôňu.
Návštevníkov priviezol Tokajský expres
Hlavný kultúrny program sa odohrával v obci Čerhov, kam dorazil Tokajský expres z Košíc. Návštevníkov Tokaja vítal starosta Čerhova Pavol Balogh, dychovka a domáce gazdinky v krojoch, ktoré rozdávali koláče.
“Napiekli sme orechové, makové, pudingové a jablkové koláče. Prišli sme ich ponúknuť návštevníkom, ktorí prišli vlakom,“ povedala Jana Bodisová z Folklórnej skupiny Strapec.
Z vlakovej stanice sa stovky návštevníkov presunuli do oddychového centra, kde sa odohrával hlavný kultúrny program.
Návštevníci si tu mohli pozrieť ukážky výroby vína, tradičných remesiel a prípravy zemplínskych jedál spojené s ochutnávkou. V Dome tradícií bola verejnosti prístupná výstava dokumentov, ktoré mapujú históriu obce.
Víno degustovali v podzemí
Návštevníci Tokaja absolvovali prehliadku pivníc, ktoré sa nachádzajú v obciach Veľká Tŕňa, Malá Tŕňa a Viničky. Z Čerhova premávali v sobotu autobusy medzi tokajskými obcami zadarmo.
“My sme tu prvýkrát. Prišli sme až zo Žiliny. Máme za sebou ochutnávku vín v dvoch pivniciach. Vína sú fantastické,“ skonštatoval Ľubo, ktorý prišiel do Tokaja s priateľkou Luciou.
Vinári očakávajú, že z tohtoročnej úrody bude dobré víno. “Tento rok bol suchší. Mali sme veľmi malé množstvo zrážok, ale tento ročník je veľmi pekný. Máme vysokú cukornatosť,“ uviedla Erika Maciková.
Vinári schádzali do pivníc s 20 až 50–člennými skupinkami návštevníkov, kde okrem degustácie vín spoznávali aj históriu vinohradníckej oblasti. Mnohí boli prekvapení, že pivnice sa pôvodne používali ako úkryty počas vpádov tatárskych vojsk.
Tokajské degustovali vínni turisti aj v Obecnej vínnej pivnici v Čerhove. Okrem renomovaných producentov vína mohli v stánkoch s občerstvením ochutnať burčiak a vína miestnych malovýrobcov.
Pri dobrej muzike si pochutnávali aj na typických slovenských jedlách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín