MICHALOVCE. Ministerstvo životného prostredia SR bude v nasledujúcom období pracovať na oživení projektu, ktorý by mal vyústiť do likvidácie takzvaných polychlórovaných bifenylov (PCB) na území Zemplína.
Rozhodla o tom dnes vláda SR počas svojho výjazdového zasadnutia v Michalovciach.
Vláda dnes uložila ministrovi životného prostredia SR Petrovi Žigovi v závislosti od stavu disponibilných finančných prostriedkov zabezpečiť podrobný geologický prieskum environmentálnych záťaží v areáli podniku Chemko, a. s., Strážske v likvidácii, ako aj v jeho okolí.
PCB ako vedľajší produkt výrobných procesov v Chemku prenikli nekontrolovane na rozsiahle územia Zemplína cez výpustný kanál spomínanej továrne ešte v časoch bývalého režimu.
"Budeme teda robiť prieskum, čo tam vlastne je. Netýka sa to len problematiky samotného Chemka, ale aj problematiky odvodného kanála, ktorý z neho vedie do Zemplínskej šíravy, ako aj samotnej nádrže Zemplínska šírava," uviedol dnes na stretnutí s novinármi Žiga.
Ako dodal, prvé výsledky rozborov s návrhom riešenia problematiky PCB na Zemplíne by mali byť známe do jedného roka.
Do konca roka 2015 má Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR v prípade dostatku zdrojov zároveň zabezpečiť 1. etapu sanácie environmentálnych záťaží v areáli spomínanej fabriky a v jej okolí.
Likvidáciu odpadov s obsahom PCB a odstránenie zeminy kontaminovanej týmito látkami odhaduje envirorezort na niekoľko rokov.
"Určite to nebude rýchle riešenie, budeme musieť používať zdroje, ktoré budeme mať k dispozícii v novom rozpočtovom období z Európskej únie, to znamená v rokoch 2014 až 2020. Budeme sa zároveň snažiť nastaviť aj náš operačný program tak, aby sme mohli časť európskych peňazí použiť v novom rozpočtovom období práve na riešenie tohto problému," priblížil Žiga.
Projekt, ktorý mal v uplynulých rokoch vyústiť do likvidácie odpadov s obsahom PCB v areáli Chemka takzvanou nespaľovacou technológiou, sa Slovensku zrealizovať nepodarilo ani napriek finančnej pomoci zo zahraničia.
Bývalé vedenie envirorezortu projekt v roku 2011 pozastavilo, keďže mal byť podľa ich názoru naprojektovaný neefektívne.
Okrem MŽP sa na ňom podieľali agentúra UNDP zastrešujúca rozvojový program OSN, okolité samosprávy a tretí sektor.
PCB látky znamenajú pre človeka riziko zdravotných problémov. Môžu mať za následok dýchacie a tráviace ťažkosti či vplyv na neurologické a vývojové zmeny u ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín