Svadieb je toľko, že okrem soboty sa konajú aj vo štvrtok, piatok alebo dokonca aj v nedeľu. Budúci mladomanželia musia o termíne svadby rozmýšľať neraz aj rok a pol vopred. Ani náklady na svadbu nie sú v dnešnej dobe zanedbateľné. Počítajú sa v tisíckach eur.
MICHALOVCE. Podniky, ktoré organizujú svadby, sú v septembri vyťažené. Tento mesiac totiž patrí medzi najobľúbenejšie.
O vyťaženosti svedčí aj to, že kedysi tradičná sobota už nie je jediným dňom konania svadieb. Bežný je už aj štvrtok alebo piatok.
Ján Čižmár, vedúci prevádzky Motela Kamenec na Zemplínskej šírave uviedol, že u nich je najžiadanejší jún a september. Ročne majú priemerne 40 svadieb.
„Najčastejšie ich robíme v sobotu a piatok, ale mali sme už svadbu aj v nedeľu. To je taký najnezvyčajnejší deň.“
Záujem o svadby podľa neho stúpa, a preto na ňu treba myslieť vopred. „Ak si chcú budúci mladomanželia zarezervovať nejaký dobrý termín, tak treba o tom rozmýšľať už rok a pol dopredu,“ dodal.
Penzión Juliana na Šírave zorganizuje zhruba 30 svadieb ročne. „Najžiadanejšie sú termíny v tých teplejších mesiacoch od apríla do konca septembra,“ uviedol majiteľ Pavol Ihnát. Dodal, že snúbenci musia o termíne rozmýšľať aj rok a pol dopredu.
V hoteli Družba v Michalovciach majú v septembri osem svadieb. Okrem jari patrí u nich toto obdobie takisto medzi najvyťaženejšie.
„Najviac svadieb máme na jar a v tomto období. Väčšina si rezervuje termín zhruba rok dopredu,“ priblížila riaditeľka Zdenka Ilinjová. V tomto hoteli robia svadby iba v sobotu.
Obľúbené svadobné dni sú už aj štvrtok a piatok
V Michalovciach sa počet civilných sobášov drží zhruba na rovnakej úrovni už dlhšiu dobu. V roku 2007 bolo 82 sobášov, v roku 2008 sa konalo 78, v roku 2009 ich bolo 92, v roku 2010 sa uskutočnilo 71 a vlani bolo 79 sobášov. Tento rok ich evidujú už 79 a ďalších 5 (údaj k 19. 9.) majú naplánovaných.
Najvyťaženejšími sú mesiace apríl, máj, jún, august, september a október.
„V mesiaci september 2012 bolo na úrade 24 sobášov a ešte 5 je nahlásených,“ doplnila hovorkyňa primátora a MsÚ Iveta Palečková.
Sobáše na mestskom úrade sa ojedinele konajú v pondelok, ale častejšie vo štvrtok, piatok a sobotu. „V súčasnosti jednoznačne prevláda štvrtok a piatok,“ dodala hovorkyňa.
Evanjelický farár Ján Meňky potvrdil, že aj u nich je september najžiadanejší. „Niektorí si rezervujú termín aj rok vopred.“ Ročne majú 10 až 12 sobášov. Okrem tradičnej soboty sú v obľube aj štvrtky.
Farár reformovanej kresťanskej cirkvi Juraj Gajdošoci uviedol, že u nich urobia zhruba 12 sobášov ročne. Medzi najvyťaženejšie patria mesiace máj a september. „Teraz je aj dosť moderné robiť svadbu počas prázdnin, čiže v júli a auguste. Niekedy to takto nebolo.“
Ani svadobný deň nemusí byť tradične v sobotu. „Stáva sa, že okrem soboty je raz za čas aj piatok. To je len kvôli tomu, že je obsadený termín v sobotu v podniku, kde má byť hostina.“
Sobášu predchádza aj príprava.
„Máme biblickú prípravu, rozhovory s mladými. Pri príprave zisťujem, čo očakávajú od manželstva, zdôveria sa, čo ich trápi,“ povedal J. Gajdošoci.
Pridal aj príhodu, ktorá dokazuje, že prípravu neradno zanedbať: „Nedávno som mal po dlhom čase prípad, keď dva týždne pred termínom zrušili sobáš. Neviem, čo sa presne stalo, ale asi sa nezhodli na bývaní.“
Údaje od rímskokatolíckej a gréckokatolíckej cirkvi sa nám nepodarilo získať.
Orientačné ceny
Svadba nie je lacná záležitosť
Oblečenie nevesty – vlastné od 150 do 1 000 eur, požičanie od 300 do 800 eur
Oblečenie ženícha – 400 eur
Svadobný účes, líčenie, nechty – 100 eur
Hostina (prípitok, káva, voda, kompletné menu, švédske stoly) – 30 eur/osoba
Výzdoba sály – svietniky, návleky stoličiek, obrúsky (150 hostí) – 200 eur
Hudba + Dj – 650 eur
Auto pre mladomanželov (veterán) – 250 eur
Kamera – 700 eur
Fotograf – 350 eur
Hodiny tanca pre pár – 15 eur/hodina
Obrúčky – 650 eur
*Značnú časť nákladov tvoria ďalej zákusky, alkohol, nealko nápoje, kvetinová výzdoba, kytice atď.
ope
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín