V nedeľu krátko popoludní sa strhla samotná bitka. Divákom tuhla krv v žilách.
MICHALOVCE. V roku 1473 vpadli Poliaci do Uhorska. Okupovali aj michalovský hrad, obsadili mestá Stropkov, Humenné a Michalovce.
Proti Poliakom zasiahlo vojsko Mateja Korvína. Rekonštrukciu týchto udalostí mohli Michalovčania vidieť na vlastné oči.
V 40-minútovom programe nechýbala akcia, napätie, hlasné výstrely a skvelé výkony učinkujúcich.
„Snažíme sa rekonštruovať historické udalosti. Vždy si vyberieme tému a viažeme ju na dané miesto tak, ako tu sme rekonštruovali ťaženie Mateja Korvína proti poľskej armáde. S historikom sme si naštudovali, čo sa tu dialo a program sme podľa toho upravili. Príprava nebola jednoduchá, trvala pol roka,“ opísal Marián Kapinos, projektový manažér združenia priateľov histórie, vojenstva, šermu a pouličného divadla Via Cassa.
Nacvičiť takýto program nie je jednoduché. „Trénujeme jednotky celý rok. Vieme, aké máme možnosti a na základe toho skladáme program. Prispôsobujeme sa histórii daného mesta. väčšinou robíme menšie šarvátky, keďže bitka alebo vojna si vyžaduje nad tisíc ľudí, čo my nenazbierame. Snažíme sa preto inscenovať menšie šarvátky, dobytie brány, mosta alebo niečo podobné,“ povedal Roman Furajtár, predseda Via Cassa.
Na program, ktorý predstavili Michalovčanom, sa pripravovali už dlhšie.
„Historici prišli s tým, že v listinách sa nachádza zmienka o tom, že v 15. storočí Matej Korvín bránil Michalovce. Oslovili sme združenie Via Cassa ešte niekedy v apríli, chodili sme na konzultácie. Pripravovali sme sa na to vyše pol roka,“ vysvetlila Milada Tomková, riaditeľka MsKS.
Rekonštrukcia šarvátky, ktorú mali možnosť obyvatelia vidieť, sa zakladá na skutočných udalostiach.
„My nevieme, ako presne prebiehala bitka medzi uhorským kráľom Matejom Korvínom a poľským kráľom Vladislavom Jagelovským. Vieme o tom, že naozaj taká bitka tu bola v roku 1473. Matej Korvín sa stretol s poľskými vojskami, ale priebeh bitky je pre nás neznámy,“ vysvetlil Martin Molnár, historik Zemplínskeho múzea v Michalovciach.
Návštevníci si podujatie užili
Podujatie Na poctu mesta vyvrcholilo v nedeľu večer. Diváci si vychutnali divadelné predstavenie študentov Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity Kráľ so znakom havrana. Súčasťou predstavenia boli aj ukážky historického šermu v podaní skupiny Cohors a tanečné kreácie skupiny Merlin.
Do panteónu historických osobností Michaloviec uviedli Jána Mitrovčáka, Michalovčana, ktorý patrí k najvýznamnejším organizátorom slovenského národného politického a kultúrneho hnutia v Michalovciach a Zemplíne. V rokoch 1920-1925 bol poslancom Národného zhromaždenia v Prahe. Patril medzi priateľov T. G. Masaryka.
V závere podujatia nechýbalo prekvapenie v podobe ohňostroja.
Diváci si historickú bitku a umelecky divadelné predstavenie naozaj užili. „Ocitol som sa tu náhodou a neľutujem, že som zostal. Bola to pôsobivá stredoveká bitka. Mám rád históriu, obzvlášť, keď sa týka Zemplína. Aj keď nie som z Michaloviec, veľmi ma to zaujalo,“ zhodnotil podujatie Ján Dobrovič.
Podujatie Dies pro honore civitatis... na poctu mesta zorganizovali mestský úrad, Mestské kultúrne stredisko, Zemplínske múzeum v Michalovciach a KSK.
Autor: ope
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín