Riaditelia michalovských stredných škôl sa však nechystajú robiť veľké zmeny. Študenti sú v otázke dĺžky prestávok nejednotní.
MICHALOVCE. Zmena legislatívy je účinná od 1. septembra. Riaditelia stredných škôl vďaka nej dostali možnosť upravovať dĺžku prestávok.
Riaditelia michalovských škôl sú radi, že takúto možnosť dostali, no zatiaľ ju nevyužijú alebo len v malej miere.
„U nás ostali všetky prestávky tak, ako boli. Nič sa nemenilo, ani sa nič nechystáme meniť. Všetkým to tak vyhovuje,“ povedala riaditeľka obchodnej akadémie, Anna Brhlíková.
Aj na Gymnáziu P. Horova považujú svoj doterajší režim za optimálny.
„Je najvhodnejší vzhľadom na množstvo hodín a dochádzajúcich. Tento systém je zabehaný niekoľko rokov. Ak bude nutné, vychádzajúc z novelizácie urobíme úpravy. Ale ak nás k tomu nedonúti zákon, tak nevidíme dôvod, aby sme menili režim, ktorý máme v súčasnosti,“ uviedol riaditeľ Rudolf Gadomský.
Riaditelia hovoria hlavne o naviazaní konca vyučovania na odchod autobusov dochádzajúcich študentov.
„My sme vychádzali z toho, aby sme nekomplikovali študentom cestu domov. Radi by sme naplnili predstavy o 15 - 20–minútových prestávkach, ale potom by žiaci nerobili nič iné, len by sa pýtali na autobus,“ povedal riaditeľ SOŠ obchodu a služieb Miroslav Sivý.
Dodal, že ponechali to, čo je v praxi odskúšané a nerobí to problém v dochádzke domov. „Pre nás sú záväzné hlavne spoje, tým sme viazaní.“
Urobia len malé zmeny
„Nebudeme prestávky upravovať, nám aj študentom vyhovujú zatiaľ tak, ako sme ich mali aj doteraz. My by sme siahli skôr po zmene, ak by sa niečo zmenilo v spojoch. Z toho titulu sme naozaj radi, že sa to dá upravovať,“ uviedla riaditeľka Gymnázia na ulici Ľ. Štúra Anna Osifová.
Riaditeľ Strednej zdravotníckej školy Dušan Žaludko je spokojný, že sa vyhláška schválila.
„Dáva nám to väčší priestor. Teraz si vieme obed zariadiť tak, že máme dve prestávky a všetci sa stihnú najesť. Prestávky máme nastavené tak, aby sme žiakov v závislosti od spojov zbytočne v škole nezdržiavali.“
Niektorí predsa len pristúpia k určitým zmenám. „Prispôsobujeme prestávky tak, aby sme stihli ukončiť vyučovanie tak, aby žiaci stihli spoje na jednotlivé smery. Budú len veľmi malé zmeny,“ uviedol Jaroslav Kapitán, riaditeľ SOŠ technickej.
Ani kratšie, ani dlhšie
Študenti majú na dĺžku prestávok rôzne názory.
„Prestávky, ktoré máme teraz, sú podľa mňa primerané. Kratšie by som určite nedával, lebo by sme nestíhali dôjsť na hodinu a dlhšie tiež určite nie, aby sme sa zbytočne nezdržiavali v škole,“ povedal Matúš Hura, študent Gymnázia P. Horova.
Martina Peštová, študentka na Gymnáziu na ulici Ľ. Štúra by prestávky predĺžila aspoň o päť minút. „Keď sa máme presúvať z jednej učebne do druhej, ísť na WC alebo najesť sa, tak to nestíham,“ povedala.
Peter Opryska ukončil strednú školu pred pár rokmi. Informáciu o novej vyhláške prijal pozitívne. Keďže v minulosti sa s prestávkami nedalo hýbať, mal problém stíhať autobusové spoje.
„Niekedy sa dalo vypýtať na autobus, ale vyučujúci to nemali radi. Tak som strávil každý deň nejaký čas čakaním na ďalší autobusový spoj,“ povedal mladý Trebišovčan.

Fakty
Vyhláška ministerstva školstva k zákonu o stredných školách
Poradie a dĺžky prestávok určí riaditeľ strednej školy po prerokovaní v pedagogickej rade školy a rade školy, pričom spravidla po tretej vyučovacej hodine je prestávka najmenej 20 minút.
Ak vyučovanie žiakov tej istej triedy pokračuje aj popoludní, medzi dopoludňajším a popoludňajším vyučovaním je prestávka najmenej 30 minút.
ope
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín