TREBIŠOV. Umelecké zásahy do verejného priestoru Trebišova sa rozhodli v týchto dňoch realizovať mladí umelci v rámci mikrofestivalu Intervencie 2012. Autori sľubujú, že staré známe mestské sochy "prehovoria" novým jazykom.
"K verejnému priestoru by nemali byť ľudia ľahostajní," zdôraznil predseda občianskeho združenia Kontext a hlavný organizátor i kurátor Branislav Zurko. Podujatie je podľa neho reflexiou problémov, ktoré sú späté s verejným priestorom.
"Snažili sme sa osloviť mladých ale aj etablovaných umelcov, aby nejakým dočasným zásahom poukázali, upozornili na problematiku daného priestoru," opísal Zurko.
Umelci chcú tiež pripomenúť, že priestor sa od 80. rokov nezmenil aj napriek tomu, že prešlo vyše 20 rokov.
Podujatie Intervencie 2012 prebieha do piatku 15. septembra. Už od pondelka (10. septembra) umelci pripravujú jednotlivé zásahy.
Celé podujatie vyvrcholí v sobotu na Severnom námestí, kde bude večer pouličná čajovňa, ako aj vernisáž zásahov.
Diela z 80. rokov sú vraj na okraji záujmu
Občianske združenie Kontext si od podujatia tiež sľubuje, že obyvatelia budú viac vnímať a zaujímať sa o svoje okolie a o to, čo sa vo verejnom priestore deje. Staré diela z rokov 80. sú podľa Zurka na okraji záujmu úradov, ktoré by sa mali zaoberať ich udržiavaním.
Jednotlivé intervencie budú spolu na piatich miestach. Na dobre známu "bublinu", abstraktnú sochu pred nákupným centrom na ulici Československej armády, svoje verše umiestni dvojica umelcov Ján Vasilko a Peter Králik, ktorá v roku 2003 založila Stranu železných.
Peter Valiska-Timečko si vybral kontroverznú lokalitu námestia Š. B. Romana, centrálnej verejnej plochy v meste, ktorá však už niekoľko rokov chátra.
Timečko pripravuje v Trebišove aj druhý zásah, spoločne s kurátorom Branislavom Zurkom. Bude to aktuálny komentár k spolitizovaniu kauzy Pussy Riot, pre ktorý umelci využijú súsošie Múzy Kláry Patakiovej, inštalované pred budovou Mestského kultúrneho strediska.
Zásah Jara Vargu nesie názov Neviditeľnosť stratených okamihov a autor ho zrealizuje na soche matky, inštalovanej pred budovou základnej školy v centre mesta, na ulici Milana R. Štefánika.
Zmení sa aj fontána
Zmeniť sa má aj fontána Františka Patočku z roku 1968 na Severnom námestí, na ktorej počas vernisáže predvedú spoločný zásah Peter Kalmus, Peter Timečko a Branislav Zurko.
Fontána je domácim známa okrem iného tým, že sa v nej v lete kúpu malé rómske deti a túto skutočnosť sa rozhodli umelci okomentovať.
Inštalované zásahy si budú môcť obyvatelia a návštevníci mesta pozrieť do konca septembra. Od 17. do 30. septembra bude v Múzeu a kultúrnom centre Južného Zemplína inštalovaná fotografická výstava z realizácie zásahov. Vstup na všetky podujatia projektu je voľný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín