VYŠNÉ NEMECKÉ. Názornou ukážkou – modelovou situáciou zadržania cudzincov na slovensko-ukrajinskej hranici vyvrcholila dnes vo Vyšnom Nemeckom informačná kampaň o právach obetí obchodovania s ľuďmi a ako im pomáhať, ktorá je súčasťou vládou schváleného programu.
Ako dnes novinárov informovali riaditeľ Odboru prevencie kriminality Kancelárie ministra vnútra SR Jozef Halcin, program je rozdelený na dve časti – jedna slúži na informovania a školenie príslušníkov hraničnej a cudzineckej polície a druhá na informovanie možných obetí obchodovania s ľuďmi a širokej verejnosti.
Druhá časť programu je zameraná na samotnú pomoc obetiam v čase krízovej intervencie – v čase jej identifikovania, ktoré je pre ňu najťažšie.
"V tom čase obetiam poskytujeme právnu, sociálnu, zdravotnú a psychologickú pomoc, čo môže trvať až 90 dní. Napríklad sociálna pomoc spočíva v poskytnutí bývania, stravy, prípadne hľadania a poskytnutia práce. Následne sa obeť rozhoduje či vstúpi do spolupráce s orgánmi činnými v trestnom konaní pri stíhaní páchateľa podozrivého z obchodovania s ľuďmi. Ak spolupracuje celý čas, dostáva pomoc. Pokiaľ nespolupracuje, pomoc jej poskytujeme ešte ďalších 90 dní a v tejto lehote môže požiadať o azyl, takže sa nemusí vrátiť do domovskej krajiny,“ informoval Halcin.
Pomohli vyše stovke obetí
Ako informoval riaditeľ centra na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality Štefan Jakabovič, v rámci kampane informačné centrum vyškolilo niekoľko desiatok príslušníkov hraničnej a cudzineckej polície v spolupráci s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu.
„Takto vyškolení policajti prvého kontaktu by mali byť schopní rozpoznať a zachytiť potenciálne obete obchodovania s ľuďmi," dodal.
Oddelenia hraničnej a cudzineckej polície dostali špeciálne informačné CD s otázkami vo viacerých jazykoch a na základe takto vedeného riadeného rozhovoru vedia povedať, či ide o potenciálnu obeť, ktorá bola vystavená otrockej práci.
Do programu už bolo zapojených celkovo 109 obetí. V tomto roku do konca augusta ich bolo 16, z toho do programu podpory a ochrany bolo zaradených desať.
V siedmich prípadoch šlo o cudzincov. Najčastejšie účely vykorisťovania obetí boli sexuálne služby – 11 prípadov, nútená práca, žobranie a jeden prípad vynúteného sobáša.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín