Chránené vtáky hynú pomaly prekryté v dierach pod izolačným materiálom.
MICHALOVCE. Súčasný trend zatepľovania obytných domov spôsobuje pokles počtu dážďovníkov obyčajných, ktoré patria medzi vzácne živočíšne druhy.
Napriek platnej legislatíve o ochrane prírody miznú celé kolónie dážďovníkov hniezdiacich na sídliskách.
Zoologička Zuzana Argalášová zo správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat vysvetlila, že dážďovník pôvodne v Michalovciach nežil a vyskytovali sa tu len kŕdle počas preletov.
“Prvýkrát boli zaznamenané v Michalovciach trvale v roku 1995 na sídlisku Juh. Odvtedy je v Michalovciach trvalým hniezdičom. Dnes je sídlisko Juh na 90 percent zateplené a hniezdenie dažďovníka je len na dvoch bytovkách, ktoré predpokladám, že v dohľadnom čase budú zateplené. Ak sa im nevytvoria podmienky na hniezdenie, tak zo sídliska po 17 rokoch úplné vymiznú,“ objasnila ochranárka.
Dážďovníky hniezdia hlavne v panelových domoch vo vetracích otvoroch a v štrbinách medzi panelmi.
Pri zatepľovaní sa tieto miesta prekryjú izolačným materiálom, čím dochádza k zániku úkrytov, ale často aj k usmrteniu vtákov. Dážďovníky sa nemajú možnosť dostať von spod izolácie.
V prípade dážďovníkov je kritické obdobie v čase hniezdenia máj a august. Dážďovníky sú užitočné v boji proti komárom. Dážďovník uloví denne až 50 g hmyzu.
Očakávajú pomoc verejnosti
Pri ochrane dážďovníkov môže ochranárom pomôcť každý obyvateľ bytovky. Či už mapovaním ich hniezdísk vo svojom okolí, alebo včasným upozornením v prípade, že sa chystá zatepľovanie domu s výskytom dážďovníkov.
“Každá informácia o výskyte živočíchov, ktorú získame od občanov, nám pomôže pri ich záchrane. Veľmi by nám pomohlo, keby nám ľudia hlásili, či v Michalovciach majú v panelákoch dážďovníky. Takto je to najrýchlejší spôsob získania informácii,“ vysvetlila ochranárka.
Argalášová dodáva, že ochranári v žiadnom prípade nie sú proti zatepľovaniu. Opatrenia smerujúce k šetreniu energie vítajú, ale nie za cenu zbytočného usmrcovania vtákov.
Preto informujú správcov, obyvateľov a stavebníkov o možných alternatívnych riešeniach a nevhodných termínoch zatepľovania.
Riešenia nie sú finančne ani technicky náročné. Pred zateplením objektov sa zachovajú vetracie otvory s hniezdami, alebo sa inštalujú špeciálne hniezdne búdky.
„Pri dobrej spolupráci dokážeme ochrániť dážďovníky, ich hniezdiská a úkryty v budovách tak, aby ich mohli naďalej využívať aj po zateplení,“ uzavrela ochranárka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín