Zo zvyškov budú umelecké diela, ktoré by mali skrášľovať areál múzea.
MICHALOVCE. Odstraňovanie 200-ročného duba, ktorý vyvalil silný vietor počas ničivej búrky 9. júna, trvalo vyše dvoch mesiacov. Dnes po ňom ostala len diera v múre múzea, koreň a dva kusy, z ktorých by mali vzniknúť rezbárske diela.
Odstrániť taký kolos nebolo podľa slov riaditeľa múzea Maroša Demka vôbec jednoduché.
„V prvej fáze sme zistili, že pod vyvaleným stromom je múr. Bolo treba vykonať archeologický prieskum. To celé trvalo vyše mesiaca. V druhej fáze sme hľadali vhodnú pílu. Keď sme ju našli a dohodli sa, tak sa museli zladiť aj so žeriavom, čo sa po dvoch týždňoch aj podarilo,“ vysvetlil.
Pri samotnom rezaní bol takisto veľký problém. „Píly neboli veľké a nedostali sa až k jadru. Preto to museli štiepať, lámať, utrhlo sa aj zopár lán. Všetci, ktorí s ním prišli manipulovať, hovorili, že s takým veľkým stromom ešte nerobili.“
Pomocou mechanizmov a píl rozdelili strom na viacero menších častí. Tie ostanú ako pamiatka na tento strom v areáli.
„Koreň by sme chceli zachovať, hoci je obtiažne s ním manipulovať. Chceli by sme ho naaranžovať ako pamiatku na to, že tu taký veľký starý dub stál.“
Zvyšné časti sa im podarilo presunúť na miesto, kde by mali odteraz stáť. „Zo zvyšných častí sme si nechali dve najmohutnejšie. Chceli by sme ich upraviť do modernej rezbárskej podoby s tým, aby to nebolo len umelecké dielo, ale aby aj dotváralo scenériu a bolo využiteľné napr. ako lavička. Ešte stále je tu záujem rezbárov o 20 - 30 cm široké „koláče“, z ktorých by vyrábali diela,“ povedal riaditeľ múzea.
Dodal, že o tom aké diela z toho nakoniec vzniknú, sa budú ešte rozhodovať.
Ako to vyzeralo v Michalovciach po júnovej veternej smršti
Pozrite si fotogalériu >>
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín