Sto rokov je mimoriadna, ale predovšetkým krásna udalosť. Cti oslávenca, že sa za také dlhé obdobie udržal pri živote, a hlavne, že pre spoločné dobro urobil veľa.
To môže s hrdosťou a s presvedčením povedať funkcionársky štáb okolo trebišovského futbalu, ktorý 17. augusta oslavoval storočnicu. Aj keď momentálne Slavoj tiež neprežíva najštedrejšie dni, svoje sté narodeniny oslávil veľmi dôstojne. Napokon oprávnene, pretože od roku zrodu 1912 ho zdobí veľa pozoruhodných úspechov.
TREBIŠOV. Na úvod osláv videli diváci stretnutie internacionálov Slovenska s bývalými futbalistami Trebišova, ktorých kormidloval úspešný tréner Belo Malaga.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Aj keď reprezentačný výber vyhral, všetci aktéri ukázali, že futbal ešte hrať vedia a dokážu rozjasať publikum. Ako sa dalo očakávať, Petrášov výber vyhral presvedčivo 4:0, keď sa o jeho góly podelili J. Majoroš st., Obšitník, Semeník a Zátek.
Po stretnutí bola veľká tombola o dresy Slavoja, hráčov Jána Nováka, Mareka Čecha, o lopty, dokonca o jednu aj s podpismi víťazného A– tímu Slovenska v Dánsku, a tiež o pamätnicu Sto rokov trebišovského futbalu.
Po tejto akcii, pri ktorej sekundovala skupina Drišľak, nasledoval slávnostný večer, na ktorom od prvého klubu TSC po dnešný Slavoj sa hostia na čele s prezidentom SFZ Jánom Kováčikom, predsedom VsFZ a viceprezidentom SFZ Richardom Havrillom dozvedeli všetko o úspechoch Slavoja, ktorých bolo naozaj dosť, takže Trebišovčania sa mohli pozrieť so zdvihnutými hlavami vpred a otvoriť vrátka do druhej storočnice.
Tromfli aj ligistov
Na tento fakt môžu byť Trebišovčania ozaj hrdí. Slavoj totiž zdobia väčšie a krajšie úspechy, ako dosiahli viaceré kluby v Corgoň lige, alebo v II. lige.
Stačí spomenúť majstra Európy Jána Pivarníka, ktorý o štyri roky skôr bol na MS v Mexiku a v roku 1966 na turnaji UEFA v Juhoslávii, kde talianski a anglickí experti mu predpovedali veľkú budúcnosť.
Alebo pripomeňme Mareka Čecha, ktorý je dnes žiadaným svetobežníkom. Tento 50-násobný slovenský reprezentant je veľkou pýchou klubu, rovnako ako Ján Novák, kráľ strelcov v Corgoň lige v roku 2008 so 17 gólmi či hráči Róbert Demjan, alebo Miroslav Kováč, Štefan Tóth, Viktor Danko, Andrej Mantič, Jozef Štepánek, ktorí to dotiahli až do I. ligy, alebo Dušan Kohan, ktorý pred víťazným turnajom UEFA 1968 bol kľúčovým hráčom čs. reprezentácie.
Prvým bol Šalamon
Z trebišovských rodákov hral ako prvý ligu Jozef Šalamon v drese NV Bratislava (teda Slovana), a potom pôsobil aj v Žiline.
Neskôr v belasých farbách sa objavili aj Pivarník a Danko, v Jednote, vo VSS a v Prešove pôsobil Martinček, ktorý v drese Tatrana dal v roku 1961 v jednom zápase rekordných šesť gólov Nitre, čo dodnes nik neprekonal!
Z ďalších Ladislav Juhász nastupoval za ZŤS Košice, Jaroslav Olejár v Sparte a v 1. FC Košice, Marek Čech hral v v Interi a v špičkových zahraničných kluboch, Andrej Mantič, Milan Juhás v Lokomotíve Košice.
V tomto mužstve nastupoval i Štefan Tóth, ktorý nastupoval aj za Prešov, odchovanec Róbert Kočiš strieľal góly za Prešov, neskôr bol hráčom Düsseldorfu, Austrie a potom pôsobil na Cypre.
Zo Slavoja si našli cestu do najvyššej súťaže aj Džubara a zásluhou pôsobenia v Trebišove sa do I. ligy vrátili Comisso, Červeňan i Juraško.
Ak si uvedomíme, že v Trebišove sa prezentovali s ligovými skúsenosťami i S. Čech, Jánoš, Jutka, V. Lenárt, Kretovič, Onufák a L. Vankovič, ani neprekvapuje, že aj so strelcom Verebom Trebišov hral v moravsko-slovenskej skupine II. ligy, že bol ťažko zdolateľný a v ročníku 1981/1982 bojoval s trénerom Belom Malagom o prvoligovú miestenku a nechýbal ani v druhej najvyššej slovenskej súťaži v II. lige.
Nuž, z plejády mien si fanúšikovia vybrali poltucet Šalamon, Pivarník, Ján Novák ml., M. Čech, Vereb, Mulidraň, z ktorého sa na základe diváckej ankety stal hráčom storočia Marek Čech.
V tomto klube pôsobil aj celý rad výborných trénerov. Okrem Malagu spomeňme ešte Fazekaša, Molnára, Regeckého, Zibrinyiho, Jozefa Karela, Kertésza či Šalamona, čo prispeli k triumfom Slavoja.
A keďže prezidenti klubu začínajúc prvým Vojtechom Kružinským a končiac terajším Miroslavom Eliášom urobili so svojimi štábmi veľa, takže trebišovskú storočnicu zdobí veľa pozoruhodných pokladov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín