V rekreačnom stredisku Kamenec sa len pár metrov od pláže nachádza Vodohospodárske múzeum.
ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA. Múzeum na Šírave je pravdepodobne jediné na Slovensku, kde si môžete odskočiť prezrieť expozície len v plavkách a s prehodeným uterákom cez plece.
Nachádza sa v budove Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p., približne 30 metrov od brehov Šíravy. Turisti sa tu dozvedia viac o histórii vodnej nádrže a rozvoji cestovného ruchu.
Vodohospodárske múzeum na Zemplínskej šírave má už dvadsať rokov. Jeho expozície mapujú históriu výstavby Zemplínskej šíravy.
Múzeum je návštevníkom k dispozícii len počas letnej turistickej sezóny v júli a auguste.
Nachádza sa tu množstvo historických fotografií z budovania vodných nádrží a výstavby vodných tokov po celom východnom Slovensku, ale aj zaujímavé starobylé exponáty a mapy.
Do múzea zablúdia rekreanti, ale aj obyvatelia regiónu Zemplína často len náhodou.
“Vôbec som nevedel, že niečo také na Šírave vôbec je. Do múzea som sa dostal len náhodou, keď sme sa išli pozrieť na mólo. Myslím si, že je to zaujímavé spestrenie pre rekreantov,“ povedal Igor Kopčík z Košíc.
Zaujímavé exponáty
V múzeu sa nachádzajú viaceré vodohospodárske exponáty, ktoré v tradičných múzeách nenájdete. Históriu Šíravy spoznáte aj cez podsvietené panely s fotografiami.
Návštevníci tu bližšie spoznajú aj prácu vodohospodárov pri odstraňovaní povodní. Vystavujú tu rôzne nástroje a náradia, ktoré kedysi používali pri budovaní hrádzí, ako rôzne rohože, dusaky – ubíjaky, ktoré slúžili na spevňovanie hrádzí.
Zaujímavým exponátom sú aj fašiny - zviazané konáre, ktoré spevňovali rozmočenú pôdu a blatistý terén.
Nájdete tu výbavu strážnikov, ktorí slúžili na hrádzach rôznych vodných tokov na východnom Slovensku, aj figurínu zobrazujúcu vodohospodárskeho pracovníka s povodňovou fakľou. Tento oblek a výstroj používali vodohospodári v rokoch 1918 až 1945.
V strede miestnosti stojí starobylý vodohospodársky projekčný stôl s pomôckami.
Múzeum je návštevníkom k dispozícii každú stredu a štvrtok od jedenástej do druhej hodiny popoludní, v piatok, sobotu a nedeľu od 12.00 hod. do 16.00 hod. Vstup do múzea je zdarma.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín