MICHALOVCE/UŽHOROD. Michalovčania rozbiehajú spoluprácu s materskou školou v Užhorode, ktorú navštevuje 185 detí. Mnohé z nich majú slovenské korene a doma rozprávajú po slovensky.
“Zatiaľ je to spolupráca na úrovní srdca a duší, dobrých vzťahov, ale ceníme si to,“ povedala riaditeľka ukrajinskej materskej školy Zara Zmenyaková.
„Túto škôlku vybudovali Slováci pred 20 rokmi. Vždy som chcela nejakú spoluprácu so Slovákmi, pretože je tu veľa slovenských rodín. V škôlke máme mnoho detí, ktoré doma rozprávajú po slovensky. Rôznymi spôsobmi, podujatiami sa snažíme naučiť deti, aby rozumeli po slovensky. Počúvajú slovenské pesničky aj rozprávky. Máme dosť literatúry, ktorú nám poskytli z Matice slovenskej,“ vysvetlila riaditeľka.
“Každý rok chodíme na Slovensko na kurzy. Ja aj moja hudobníčka a učiteľka. Študujeme, ako to u vás robia, vo vašich škôlkach. Som rada, že sme nadviazali spoluprácu s materskou školou z Michaloviec,“ dodala Zmenyakova.
Riaditeľka MŠ v Michalovciach Anna Berdáková vysvetlila, že so škôlkou chcú spolupracovať v kultúrnej oblasti. Ukrajinským deťom priniesli okrem sladkostí aj učebné pomôcky, lopty a hračky.
Prísť na Slovensko nie je jednoduché
Vystúpenie slovenských škôlkarov ukrajinské deti potešilo.
“Tiež by sme chceli prísť s deťmi na Slovensko ako vy, ale u nás to nie je možné. Musíme dostať pozvánky, potom zaplatiť za jedného človeka 35 eur poplatok za vízum. Ja chodím na Slovensko, ale s deťmi je to ťažko. Škoda, lebo my by sme chceli tiež,“ povedala Zmenyaková.
Dodala, že ďalším problémom sú financie. Na Ukrajine sú nízke mzdy. Mnohí rodičia zarábajú na mesiac len okolo 80 eur.
Doma rozprávajú po slovensky
Riaditeľka Domu Matice slovenskej (DMS) v Michalovciach Mária Kušnírová vysvetlila, že v Užhorode už majú dobrú spoluprácu so základnými školami: “Z ich strany je záujem o slovenskú kultúru a tradície. Každý rok sa tu v septembri konajú Dni slovenskej kultúry. Vystupujú tu folklórne skupiny. V decembri sa robí slovenský Betlehem. Všetky základné slovenské školy v regióne Zakarpatskej Ukrajiny sa tam prezentujú. Vlani tu bolo 17 základných škôl, ktoré mali nacvičený program.“
Dodala, že majú záujem, aby aj deti z materských škôl vychovávali v slovenskom jazyku.
“Toto je pilotná škôlka, kde sa rozbieha spolupráca. Väčšina doma rozpráva v nárečí, majú na Slovensku korene, starých rodičov narodených na Slovensku. Rozprávajú veľmi pekne po slovensky,“ potvrdila riaditeľka DMS v Michalovciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín