Podnikateľovi, obžalovanému z daňových podvodov, hrozí až 16 rokov vo väzení. Spis prípadu označil prokurátor za rekordný.
PEZINOK. Veľkopodnikateľ Mikuláš Vareha, považovaný za kráľa Zemplína, podľa obžaloby Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) spáchal svojou trestnou činnosťou škodu za 58,1 milióna eur.
Obžaloba prokurátora ÚŠP bola na Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) podaná v pondelok 30. júla. Na dnešnom brífingu to uviedol dozorujúci prokurátor odboru ekonomickej kriminality ÚŠP Ján Šanta.
Podnikateľ je obvinený z pokračovacieho trestného činu skrátenia dane a poistného a trestného činu neodvedenia dane a poistného. Spis má 83 zväzkov a obžaloba má 16 strán. Z praxe dozorujúceho prokurátora ide o "rekordný prípad".
Hrozí mu až 16-ročné väzenieZákladná trestná sadzba trestu odňatia slobody predstavuje 7-12 rokov.
Pričom však súd je povinný modifikovať hornú hranicu trestnej sadzby - asperačná zásada, ktorá zvyšuje hornú hranicu trestnej sadzby až o jednu tretinu vzhľadom na skutočnosť, že ide o spáchanie dvoch zločinov a s prehliadnutím na pomer priťažujúcich a poľahčujúcich okolností.
Varehovi teda hrozí až 16 ročný trest odňatia slobody.
Podľa obžaloby Vareha zastupoval v tomto prípade 11 vlastných spoločností obchodujúcich vzájomne len medzi sebou. Trestnú činnosť páchal v rokoch 2008-2011, najmä v okrese Trebišov.
Kšefty s miliónmi lykožrútovFiktívne v účtovných a daňových dokladoch deklaroval obchodovanie s 55,306 milióna euroočiek (štepné prúty jabloní) a so 414,2 milióna kusov lykožrúta.
Pritom štátne lesy do feromónových lapačov na celom území lesov Slovenska, ktoré obhospodarujú, ročne vyzbierajú od 68 do 452 miliónov lykožrútov.
Obvinený popisuje zber lykožrúta, teda lietajúceho chrobáka, v takomto počte, metličkami, škrabkami a vedierkami potom, čo mu vraj chrobáka doviezli s drevom zo severných častí Slovenska, povedal prokurátor Šanta. Takýto zber odborníci nepoznajú a nepovažujú ho za reálny.
Šanta upozornil, že aj pri euročkách sa robia celkové obchody len v tisícoch kusov, spravidla pre vlastnú potrebu.
"Navyše za prísnych podmienok, lebo takýto produkt musí byť evidovaný a mať rastlinný pas," dodal.
V skutočnosti k žiadnemu z týchto "obchodov" nedošlo, uviedol ďalej prokurátor Šanta.
Vyšetrovatelia skúmali či obžalovanému nepomáhali ďalšie osoby, respektíve pracovníci daňových úradov. V kauze orgány činné v trestnom konaní vypočuli približne až 600 svedkov.
Čo všetko Vareha vlastnil v zemplínskom regióne a ako podnikal
Pozrite si fotogalériu >>
Ostal vo väzbeVareha je naďalej stále vo väzbe, o ktorej rozhodol 25. júla na svojom neverejnom zasadnutí senát Najvyššieho súdu SR, ktorý vyhovel sťažnosti špeciálneho prokurátora voči nedávnemu rozhodnutiu ŠTS, ktorý podnikateľa pustil na slobodu.
ŠTS ho prepustil z väzby, pretože pominuli dôvody väzby - ovplyvňovanie svedkov, keďže boli už vypočutí, a pominul aj dôvod pokračovania v trestnej činnosti, keďže podnikateľ už nie je konateľom či vlastníkom ani jednej zo svojich desiatok firiem.
NS tak 25. júla zrušil júlové rozhodnutie ŠTS a zamietol žiadosť podnikateľa, aby bol prepustený. Zároveň NS neprijal ním ponúknutú kauciu vo výške 50 000 eur a ani podnikateľov písomný prísľub.
Prepustenie Varehu sa teda z Ústavu na výkon väzby a trestu odňatia slobody v Banskej Bystrici nekonalo.
Za mrežami je veľkopodnikateľ od vlaňajšej jari, po tom, ako ho 1. marca 2011 zadržali a obvinili.
"Sudca pre prípravné konanie prepustil obvineného z väzby," informovala TASR 18. júla o utorkovom (17.7.) rozhodnutí ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, jeho hovorkyňa Kudjáková.
Podnikateľ ponúkol kauciu vo výške 50 000 eur a zároveň písomne prisľúbil, že sa nebude vyhýbať trestnému stíhaniu či súdnemu konaniu.
Vareha však vtedy zatiaľ vo väzbe zostal, prokurátor totiž voči rozhodnutiu podal sťažnosť, o ktorej práve koncom júla rozhodoval spomínaný senát NS SR.
Polícia zadržala Mikuláša Varehu 1. marca 2011 na východnom Slovensku.
Autor: r
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín