Šoféra zo Sobraniec, ktorému vo februári namerali v obci 149–kilometrovú rýchlosť, môžete už opäť stretnúť na cestách. Po piatich mesiacoch mu policajti vrátili zadržaný vodičák.
SOBRANCE. Ľubomírovi H. v Škode Octavia RS namerali policajti 13. februára v obci Nižná Rybnica (okres Sobrance) 149 km/h. Cestu mu zablokovali pred Michalovcami. Opitý nebol.
Polícia ho vtedy označila za cestného piráta. Avizovala, že mu hrozí pokuta 800 eur a zákaz činnosti viesť motorové vozidlá až na tri roky.
Podľa košického policajného hovorcu Alexandra Szabóa vydal Okresný dopravný inšpektorát (ODI) Sobrance rozhodnutie o zadržaní vodičáku s právoplatnosťou od 8. marca.
Ešte predtým, 1. marca, informoval vodič ODI Sobrance o tom, že zmenil svoj trvalý pobyt a požiadal o postúpenie spisu do miesta svojho nového trvalého pobytu v okrese Vranov nad Topľou. Mal na to právo, a tak mu vyhoveli.
Podľa Szabóa je to zriedkavé, o niečo podobné doteraz ODI Sobrance požiadal len jeden vodič.
Spis cestného piráta postúpil ODI Sobrance hneď 8. marca na ODI vo Vranove nad Topľou, kde ho dostali 15. marca.
Odpustili mu päť mesiacov
Prešovský policajný hovorca Daniel Džobanik informoval, že ODI vo Vranove nad Topľou ukončil riešenie priestupku v správnom konaní 4. júla.
„Vodičovi bola uložená pokuta 800 eur a zákaz činnosti na 10 mesiacov plus zaplatil trovy konania 16 eur,“ povedal.
Cestný pirát však bez vodičského preukazu až do zimy nebude. Využil totiž svoje ďalšie zákonné právo.
„Po uplynutí polovice uloženého trestu požiadal o odpustenie zvyšku trestu,“ povedal Džobanik.
Polícia mu vodičský preukaz už vrátila, keďže úspešne absolvoval aj preskúšanie z odbornej spôsobilosti.
Obaja policajní hovorcovia postup polície pri riešení tohto priestupku označili za správny a v súlade s platnými zákonmi.
Na to, či za svoju šialenú jazdu v dedine dostal primeraný trest, sme sa chceli opýtať aj samotného cestného piráta. Do redakčnej uzávierky sa nám s ním ale skontaktovať nepodarilo.
Názor
Čo na to „lovec“ cestných pirátov
Dopravný analytik Ján Bazovský na margo zadržania vodičského preukazu na desať mesiacov uviedol, že pri rozhodnutí o dobe zadržania rozhodlo to, že vodič nebol pod vplyvom alkoholu ani omamných látok.
„Ak sa vodič dopustí priestupku a nie je pod vplyvom alkoholu, spravidla mu hrozí zadržanie vodičského preukazu na 12 mesiacov,“ vysvetlil.
Zákaz činnosti viesť motorové vozidlo na dobu troch rokov je možný vtedy, ak je vodič pod vplyvom alkoholu, ak spôsobí dopravnú nehodu. Prípadne ak spáchal priestupok alebo dopravnú nehodu dva roky predtým.
Odpustenie polovice trestu je podľa Bazovského bežné. V postupe vodiča a polície v správnom konaní nič mimoriadne nevidel.
Za závažné ale považuje to, že vodič bol schopný v triezvom stave ísť cez obec 149–kilometrovou rýchlosťou. Teda viac ako je na Slovensku povolené jazdiť po diaľnici.
„Európska únia trvala na znížení maximálnej povolenej rýchlosti v našich obciach zo 60 na 50 km/hod., pretože pri tejto rýchlosti sa pri dopravnej nehode zvyšuje šanca na prežitie chodca.“
V 50–kilometrovej rýchlosti má vodič pri nepredvídateľnej udalosti lepšiu reakčnú dobu. „Ak ide niekto skoro 150–kilometrovou rýchlosťou, jeho reakčná doba je nulová. Takéhoto vodiča možno prirovnať k niekomu, kto drží v ruke odistený granát.“
Podľa Bazovského dlhoročných skúseností s vodičmi sankcia, ktorú udelila polícia cestnému pirátovi, na zmenu jeho správania za volantom nezaberie a nebude mať žiadny výchovný efekt.
„Za všetkých slušných vodičov preto vyzývam policajtov, aby si na takého vodiča v budúcnosti posvietili. Mal by žiť s pocitom, že ďalšie prekročenie rýchlosti si už dovoliť nesmie. Ak by ho nemal, ľahko by sa mohlo stať, že bude znova jazdiť arogantne a niekoho zabije,“ uzavrel.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín