Začiatkom prázdnin vykonali príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Michalovciach cvičenie povodňovej záchrannej služby zamerané na praktický výcvik s plavidlami, precvičenie záchrany osôb z vodnej hladiny a vyhľadávanie utopených. V uplynulých piatich rokoch mali hasiči priemerne 650 výjazdov ročne.
MICHALOVCE. Psychická spôsobilosť členov HaZZ sa zisťuje v rámci prijímacieho konania, kedy sa uchádzač musí podrobiť psychologickému vyšetreniu.
Aktívni hasiči sa preverujú pri zaraďovaní na výkon špeciálnych činností v zbore. Psychologická starostlivosť sa poskytuje počas celého trvania služobného pomeru.
Posttraumatická intervenčná starostlivosť príslušníkov sa využíva v súvislosti s plnením služobných úloh, kedy hasiči prekonali traumatizujúcu udalosť, ktorá by mohla negatívne ovplyvniť ich ďalšie vykonávanie služby.
Skúšky zvláda veľké percento adeptov bez problémov. Nájdu sa však aj takí, čo nimi neprejdú. Nezabúda sa ani na fyzickú zdatnosť uchádzačov.
Každý hasič má vlastnú rádiostanicu
„Telesná príprava hasičov sa vykonáva v priebehu celého výcvikového roka,“ hovorí riaditeľ HaZZ v Michalovciach, podplukovník Martin Tejgi.
„Pozostáva z disciplín, akými sú beh, skok z miesta, zhyby na hrazde či plávanie. Náš výcvik na Šírave bol zameraný na záchranu osôb z vodnej hladiny, vyhľadávanie utopených s pomocou sonaru a synchronizáciu plavby okolo prekážok. Príprava sa delí na všeobecnú – zameranú na zvyšovanie kondičnej úrovne – a na špeciálnu, ktorá rozvíja osobité návyky a zručnosti.“
O tom, že práca hasiča nie je jednoduchá, svedčia nebezpečné akcie, pri ktorých ide o život. Jeden z najnáročnejších zásahov vykonali príslušníci HaZZ v januári 2009, kedy pri obci Ižkovce zachraňovali potápača zo záložného plynovodného potrubia pod riekou Laborec.
O rok neskôr hľadali v sutinách Základnej školy v Nacinej Vsi telá troch robotníkov. Za náročnosť a nasadenie vlastných životov pri týchto zásahoch boli príslušníci HaZZ Michalovce ocenení zlatým záchranárskym krížom.
„Hasič sa pri zásahu môže spoľahnúť na svojho kolegu, opatrnosti však nikdy nie je dosť,“ hovorí pplk. Tejgi.
„Našu výbavu tvorí zásahový oblek, čižmy, rukavice, prilba, opasok so sekerkou, autonómny dýchací prístroj, rádiostanica a záchranné lano. To je taký základ – asi 20 kilogramov záťaže.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín