Nie každý má peniaze, čas alebo chuť cestovať na dovolenku do zahraničia. Turistika, rekreácia pri vode, ale aj pozorovanie vtáctva. To všetko a oveľa viac ponúka región v okolí Michaloviec.
MICHALOVCE. V okolí Michaloviec je množstvo miest, ktoré domáci nie vždy dokážu doceniť. Môžu sa však stať príjemnou alternatívou k zahraničnej dovolenke, ktorú si nemôže dovoliť každý.
Zemplínska Šírava je obľúbeným miestom rekreácie nielen Michalovčanov, ale aj návštevníkov zo širšieho okolia či dokonca zahraničia. Ponúka sedem rekreačných stredísk, množstvo podnikov, ktoré ponúkajú ubytovanie, občerstvenie a športové aktivity.
Dovolenka na šírave je hlavne o rekreácii pri vode. Ponúka niekoľko udržiavaných pláží a nechýbajú ani bazény. Na Zemplínskej šírave nájdete aj neoficiálnu nudistickú pláž.
O obľúbenosti „slovenského mora“ svedčí aj vysoká návštevnosť počas horúcich letných dní. „Zemplínsku šíravu navštevujeme často. Ak mám dovolenku, tak som tu s deťmi každý deň. Na vycestovanie s celou rodinou chýbajú peniaze, ale aj čas,“ povedala Jana Čižmárová.
Ako dodala, je rada, že Šíravu majú len na skok od domova. „Niektorí Šíravou pohŕdajú, ale keď vidím, že tu cestujú ľudia z Trebišova, Prešova alebo Košíc, tak som rada, že bývame tak blízko.“
Aj turisti si prídu na svoje
Kto nemá rád vylihovanie na pláži a pred slnkom sa radšej skryje v lese, má k dispozícii množstvo značkovaných chodníkov, ktoré človeka dovedú k zaujímavým miestam.
Ľudia s priemernou fyzickou kondíciou sa môžu vybrať na hrad nad Vinným alebo Morské oko. Trochu zdatnejších turistov určite poteší výstup na Sninský kameň.
K hradu nad obcou Vinné sa môžete dostať po náročnejšom stúpaní od obce Trnava pri Laborci alebo z obce Vinné po menej náročnej trase. Hrad z 13. storočia ponúka pekný výhľad na Zemplínsku šíravu, Michalovce a okolité dediny.
V súčasnosti je jeho návšteva ešte o niečo atraktívnejšia. Na obnove hradu pracujú v dobových kostýmoch, vidieť tam môžete kováčsku vyhňu, prácu kamenárov a tesárov. A to všetko bez hluku miešačky alebo iných elektrických nástrojov. Pracuje sa tu len s nástrojmi, ktoré už existovali aj v stredoveku.
„Sú to všetko stredoveké remeslá, ktoré patria do týchto stredovekých ruín. Chceli by sme tu vytvoriť dobovú atmosféru,“ vysvetlil Jaroslav Gorás, predseda správnej rady OZ a kastelán hradu pri našej poslednej návšteve hradu.
Krištáľovo čistá voda
Prírodné jazero Morské oko (Veľké Vihorlatské jazero) sa nachádza v bukových lesoch Vihorlatu neďaleko obce Remetské Hámre.
Toto jazero nemá obdobu vo vulkanických pohoriach v Európe, je národnou prírodnou rezerváciou.
Vďaka svojej polohe, krištáľovo čistej vode, vzácnym druhom flóry a fauny priťahuje množstvo návštevníkov.
Z Morského oka je už len na „skok“ na vyhľadávaný Sninský kameň. Je to jeden z najkrajších prírodných útvarov v celých Vihorlatských vrchoch.
Výška 1 005 m n. m. ponúka turistom za náročnejší výstup pekný výhľad na mesto Snina, hlavný hrebeň Vihorlatu, Morské oko, hraničný hrebeň Popričného vrchu a Východoslovenskú nížinu.
Zaujme vtáčí raj aj gitary
Národná prírodná rezervácia Senianske rybníky patrí medzi najdôležitejšie hniezdiská a migračné trasy vodného vtáctva na Slovensku.
Minulý rok vo „vtáčom raji“ pribudli pozorovacie veže voľne prístupné aj verejnosti. Vstup je zadarmo a odporúča sa vziať si ďalekohľad.
Najzaujímavejšie je pozorovanie v období migrácie jednotlivých druhov. Okrem pozorovania sa návštevníci môžu aj niečo o vtáctve naučiť.
Sú tu umiestnené panely s informáciami o rastlinstve, vtáctve, živočíchoch, rybníkoch, rybnom hospodárstve, o rezervácii a krajine.
Nezvyčajným zážitkom počas dovolenky môže byť aj návšteva sobranského gitarového múzea, ktorá poteší oko nejedného hudobného nadšenca, ale aj úplného laika.
Na svete sú len dve múzeá tohto typu. Jedno v Nashville v USA a druhé práve v Sobranciach. V múzeu je vyše 1 000 exponátov, nachádza sa tu takmer kompletná zbierka elektronických gitár z obdobia rokov 1947 až 1980. Zbierka Jána Ferka je naozaj obdivuhodná a stojí zato ju vidieť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín