O objave pašeráckeho tunela pod schengenskou hranicou sa ľudia z Vyšného aj Nižného Nemeckého dozvedeli až v stredu večer, hoci od rána sledovali ruch v oplotenom areáli medzi oboma obcami. Miestni nechápu, ako je možné, že policajtom sa tak dlho na oplotenom súkromnom pozemku tesne pri hranici nezdalo nič podozrivé.
NIŽNÉ A VYŠNÉ NEMECKÉ. Obyvatelia Nižného Nemeckého už od stredy rána pozorovali autá policajtov aj colníkov pri oplotenom súkromnom pozemku medzi Vyšným a Nižným Nemeckým.
Ľudia z Nižného Nemeckého popri tomto pozemku, ktorý je pri ceste spájajúcej obec s Vyšným Nemeckým, prechádzajú denne. Miesto je v zákrute, v blízkosti lesného porastu. Lokalitu volajú miestni Červenica.
Vedie ňou schengenská hranica.
Ľudia sú opatrníZ cesty zreteľne vidno nainštalované bezpečnostné kamery snímajúce každý pohyb na povrchu. Na pozemku ohradenom hliníkovým plotom je len jedna tabuľka, z ktorej je zrejmé len to, že je súkromným majetkom.
„Vlastnil to tam nejaký súkromník, teraz to má asi nejaká firma. Neviem, čo sú zač,“ dozvedeli sme sa od jedného z obyvateľov. Jeho meno sme sa nedozvedeli. Naznačil, že v tomto kraji je najistejšie do ničoho sa nepliesť.
„Je to súkromný pozemok. To je všetko, čo vám môžem povedať,“ povedal starosta Vyšného Nemeckého Jozef Danko (HZDS). Kvôli prebiehajúcemu vyšetrovaniu vraj nemôže poskytnúť viac informácií.
„Vozili tam drevo. Zbíjali tam vraj nejaké palety,“ povedal nám muž z Krčavy. Neprial si, aby sme ho menovali. Komu „prevádzka“ patrila, vraj nevie nikto.
„Neviem vám k tomu nič povedať. Ani to neviem, komu to tam patrilo,“ povedal nám starosta Nižného Nemeckého Milan Husár (SNS).
Policajti chodili okolo stáleOpýtali sme sa, či si ľudia v dedine nevšimli počas roka niečo nezvyčajné. Napríklad viac dodávok, ktoré z pozemku vychádzali. „Nie. Denne tadeto prejdú stovky takých áut. Veď sme pri hranici,“ reagoval.
„Ja som len v stredu videl policajtov a colníkov, ako chodili od toho pozemku až k hranici,“ povedal ďalší obyvateľ Nižného Nemeckého. Svoje meno tiež povedať nechcel.
„Treba sa opýtať policajtov, čo tu celý čas robili. Veď tade prejdú autami aj sto ráz denne. Na pozemku sú mechanizmy, unimobunky, stavebné stroje, nahádzané drevo a nikde žiadna tabuľka o tom, že je tam nejaká prevádzka, nejaká firma alebo nejaký súkromník... Nie je podozrivé, že im to tak dlho podozrivé nebolo?“ zamyslel sa.
Ako vyzerá pašerácky tunel popod hranicu a zásah v ňom
Pozrite si fotogalériu >>
Názor geológaTunel mohli mechanizmami vykopať aj za mesiac.
Podľa geológa Jozefa Jančoka na mieste, kde polícia objavila tunel, neboli nikdy v minulosti žiadne bane ani banské štôlne. Tí, ktorí tunel kopali, museli vyniesť spod zeme toľko kubíkov zeminy, aká bola dĺžka tunela. Čiže 700 kubíkov.
Podľa neho je na mieste usadená hornina, ktorá nie je tvrdá. „Takýto tunel sa dá vykopať ručne za pol roka, mechanizmami za mesiac,“ povedal. Na trhu je dosť vrtných súprav, s ktorými sa to dá zvládnuť.
Opýtali sme sa, či si niekto mohol všimnúť, že sa pod zemou niečo deje. „Nie. Z hĺbky tri metre pod zemou nič nepočuť. Iba ak by niekto stál presne nad miestom, kde sa hĺbi. Cítil by aj chvenie,“ reagoval. Podotkol, že vykopanie takého tunela nie je až taký problém: „Môže to dokázať aj človek so stredoškolskými vedomosťami.“
O tom, či je možné, že popod hranicou môže viesť viac takýchto tunelov,špekulovať nechcel. „Dá sa to veľmi ľahko zistiť georadarom. Ten odhaľuje medzery v podzemí,“ povedal Jančok.
kor
Tesne pri hranici. Pozemok je v zákrute naľavo od cesty. Vpravo je lokalita Červenica a schengenská hranica. Tunel viedol aj popod potok, cestu a pozemky poľnohospodárov na slovenskej strane. Foto: kor
Pozemok. Všetko za týmto plotom bolo pre miestnych „súkromné“ a tak do toho nikto nestrkal nos. Foto: kor
Obytná bunka. Je pomerne nová. Pravdepodobne z nej sa dalo dostať do podzemia k tajnej chodbe. Foto: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín