VINNÉ. Práce na obnove hradu nad Vinným sa naplno začali v máji tohto roku. Občianske združenie Zemplínsko-užská hradná cesta, ktoré má v prenájme pozemok a hrad, získalo grant od ministerstva kultúry v program Obnovme si svoj dom.
Okrem dobrovoľníkov sa do obnovy zapojilo 40 nezamestnaných. Práce potrvajú šesť mesiacov.
Na hrade pracujú v dobových kostýmoch a nepočuť tu ani žiadnu miešačku či elektrocentrálu.
„Namiesto toho tu počuť údery na kovadlinu v poľnej vyhni, počuť údery kladiviek kamenárov, sú tu tesári. To sú všetko stredoveké remeslá, ktoré patria do týchto stredovekých ruín. Chceli by sme tu vytvoriť dobovú atmosféru,“ vysvetlil Jaroslav Gorás, predseda správnej rady OZ a kastelán hradu.
Partia kamenárov počas našej návštevy pripravovala kamene na múr. „Opracovávame tu kameň, ktorý sa bude používať ďalej. Z guľatého alebo pologuľatého kameňa urobíme podľa formy pekný špicatý kameň,“ opísal postup kamenár Milan Gebel.
Pracujúci na hrade si nevyrábajú sami len materiál, s ktorým neskôr pracujú, ale aj samotné pracovné nástroje. Zbrojnoš, tesár a murár v jednej osobe Tomáš „Amos“ Kostelník pracoval so stredovekým zverákom.
„Toto zariadenie slúžilo kedysi hlavne na výrobu drevených škridiel na strechu. Odborne sa to volá obojručný stôl. Nohami si pridržiavam materiál pomocou dreveného skľučovadla, a tak mám voľné ruky. Môžem obojručným nožom obrábať materiál podľa toho, ako potrebujem,“ povedal pri výrobe násady na kováčske kladivo.
Objavili poklad
Cieľom obnovy nie je uvedenie hradu do pôvodnej podoby. „Ľudia sa nás to často pýtajú. My ale robíme stabilizáciu múrov. Hrad zostane v torzálnej podobe, ako je teraz, len chceme, aby bol bezpečný. Robíme to preto, aby sme neboli posledná generácia, ktorá ho vidí stáť,“ ozrejmil J. Gorás.
Na hrade robí výskum Archeologický ústav SAV. „Dá sa povedať, že je to panenský hrad, nedotknutý. Z odborníkov archeológov tu nekopal ešte nikto. Okrem amatérov, ktorí tu kopali nelegálne, sa tu prvýkrát robí takýto výskum.“
Na hrade našli dosť materiálu, kachlíc, rôznej keramiky. „Našli sa tu zaujímavé veci, ale až v závere roka, keď to bude vyhodnotené, budeme vedieť datovanie, čo nám veľmi pomôže,“ dodal Gorás.
Tajomstvá neskrýva len hradný kopec a okolie hradu, ale aj samotná stavba. Po vyčistení pivnice našli miesto, kde možno bola v minulosti skrýša pre cennosti alebo dokonca tajná chodba.
Upozornila na ňu aj skala, na ktorej je vyryté Vinnay a silueta hradu. „Zatiaľ sme vyčistili len kúsok, ale pokračuje to ďalej. Prečo tu ktosi čosi kopal sa dozvieme. Sú rôzne legendy, každý hrad má svoje tajné skrýše,“ povedal kastelán hradu.
Už teraz však vedia, že v pivnici sa poklad nachádza. „Zimujú tu netopiere. Bol tu zaznamenaný výskyt až siedmich druhov, kým na Slovensku ich je dohromady dvanásť. Tak to je rarita,“ uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín