Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Práca plavčíka nie je nečinným vysedávaním na pláži

Práca plavčíka je o zodpovednosti a predvídaní. Ľudia sa do nebezpečných situácií dostávajú preceňovaním svojich síl, no nezriedka asistuje aj alkohol.

Práca plavčíka. Je to zodpovedná práca. Plavčík musí byť vždy v strehu.Práca plavčíka. Je to zodpovedná práca. Plavčík musí byť vždy v strehu. (Zdroj: ope)

Vtedy môže byť prítomnosť plavčíka na pláži otázkou života a smrti. Na Zemplínskej šírave sú plavčíci len vo dvoch strediskách.

ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA. Vodná záchranná služba pracuje vo dvoch strediských na Zemplínskej šírave – v stredisku Hôrka a na Vinianskom jazere.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Máme osemhodinové zmeny s dvomi plavčíkmi na jednej pláži. Vo väčšine prípadov sú to ľudia, ktorí už majú skúsenosti s touto prácou,“ povedal Pavol Skyba, vedúci plavčík záchranár Vodnej záchrannej služby SČK Michalovce. Toto leto je pre neho už 24. sezónou na Zemplínskej šírave.

SkryťVypnúť reklamu

Záchranárkou sa stala aj jeho dcéra. „Bola som k tomu vedená odmalička, prázdniny sme trávili každé leto na Šírave, kde sme sprevádzali otca plavčíka. Ja som sa o to zaujímala a hovorila som, že tiež budem plavčíkom keď vyrastiem. A tak sa aj stalo,“ povedala Lucia Skybová.

Dodala, že človek musí mať pozitívny vzťah k vode a neustále sa udržiavať v kondícii. Väčšina ľudí ma predstavu, že plavčíci len vysedávajú na pláži, opaľujú sa a nič nerobia.

„Je to trochu iný druh brigády. Človek má väčšiu zodpovednosť, pretože osem hodín denne musí byť v strehu za akéhokoľvek počasia. Je to o zodpovednosti a prevencii. Musíme predvídať a v predstihu si ľudí odsledovať,“ vysvetlila Lucia.

Ľudia sa často preceňujú

Najčastejším dôvodom zásahov plavčíkov je preceňovanie vlastných schopností rekreantov. „Chcú sa dostať čím ďalej od brehu a snažia si niečo dokázať,“ povedala L. Skybová.

SkryťVypnúť reklamu

Rekreanti často nerešpektujú pokyny plavčíkov a vystavujú sa zbytočnému riziku. „Ľudia sú na dovolenke a nechce sa im rešpektovať nič a ignorujú pravidlá. Ale keď dôrazne upozorníme, väčšina si dá povedať.“

Ako dodala, dodržiavanie pravidiel je veľmi dôležité. „Tu na Šírave, kde je viditeľnosť vo vode do 1 metra, pri záchrane bojujeme so sekundami. Nie sú to minúty. Ak je človek veľmi ďaleko, nemám šancu k nemu načas dôjsť.“

Lucia opísala, ako prebieha záchrana a aké pocity pri tom má plavčík. „Keď spozorujem, že niekto kričí o pomoc, je to veľký stres, ale vtedy je dôležitá okamžitá reakcia. Vtedy robíme, čo môžeme. Po úspešnom zásahu nastane úľava a dobrý pocit. Ale neberiem to tak, že som hrdinka. Je to ľudská povinnosť a aj keby som nebola záchranárka, neváham a pomôžem,“ povedala.

SkryťVypnúť reklamu

Alkohol a voda nejdú dohromady

Tomáš Semanco si kurz plavčíka urobil počas štúdia na vysokej škole. Hneď na začiatku mal možnosť pracovať so staršími skúsenými plavčíkmi, čo mu podľa jeho slov pomohlo. „Chvalabohu, doteraz som mal stále šťastie, že keď som zasahoval ja, vždy to bola úspešná akcia.“

Spomenul si aj na nedávne zásahy. „Minulú sezónu sa topilo dievča s chlapcom, ktorí boli na nafukovačke. Lacná nafukovačka na slnku ľahko praskne. Ona sa začala topiť, snažil sa ju zachrániť, no ona začala topiť aj jeho. Človek je vtedy v amoku, snaží sa zachytiť. Podarilo sa nám ich nakoniec vytiahnuť na breh. Je dobre, že to takto dopadlo.“

Aj on potvrdil, že vďaka alkoholu sa rekreanti často dostávajú do život ohrozujúcich situácií.

„Ďalší prípad boli chlapci, ktorí mali vypité a zvláštne plávali. Nedalo mi to, sadol som do člna, vesloval za nimi. Obzeral som sa okolo, no chlapca som nevidel. Odrazu len vynoril hlavu a hneď som za ním skočil do vody a doplával s ním na breh. Naozaj treba predvídať.“

Pocity po úspešnom zásahu sú vždy príjemné. „Keď vytiahneme človeka von a je to v poriadku, tak pociťujem ešte stres, ale je tam aj ten úsmev na tvári a spokojnosť, že to dobre dopadlo. Je to naozaj príjemný pocit,“ povedal plavčík.

Niektoré pláže sú bez plavčíka

Prítomnosť plavčíkov pri vode určite dodáva väčší pocit bezpečia. Žiaľ, nie všetky pláže na Zemplínskej šírave majú takúto službu.

„Stenčuje sa nám počet stredísk, kde operujeme, pretože finančná situácia núti mestá a obce šetriť. Sú tu pláže, na ktorých nie je zabezpečená záchranná služba. Nie je to najšťastnejšie riešenie, ale musíme to rešpektovať, lebo všetko sa dnes točí okolo financií,“ vysvetlil Pavol Skyba.

Aj dovolenkári pri vode potvrdili, že sa cítia bezpečnejšie na pláži, na ktorú dohliada plavčík. „Určite mám lepší pocit, keď vidím, že tu je plavčík. Bojím sa o svoje deti. Vo vode sa môže stať čokoľvek a vtedy zásah plavčíka môže zachrániť život,“ povedala Andrea Záborská.

Ďalší oslovený má na to odlišný názor. „Vidím, že je tu tabuľa s informáciou o tom, že tu nie je záchranná služba. Určite si treba dávať veľký pozor, ale napriek tomu sa tu nebojím kúpať. Je to moje obľúbené miesto, ktoré už navštevujem roky. To, že tu nie je plavčík ma určite neodradí,“ povedal Ján Tatár o pláži bez plavčíka.

Vedeli ste?

Ako sa stať plavčíkom

Stať sa plavčíkom môže každý, kto splní určité podmienky. Základnou požiadavkou, aby sa niekto mohol stať plavcom záchranárom je dovŕšenie 18. roku veku. Musí absolvovať týždenný kurz v školiacom stredisku. Ak úspešne zvládne skúšky, tak je schopný vykonávať činnosť plavčíka.

„Plavčík musí ovládať techniku záchrany a kvalifikovane poskytnúť prvú pomoc,“ vysvetlil Pavol Skyba, vedúci plavčík záchranár Vodnej záchrannej služby SČK Michalovce.

ope

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 323
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 567
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 338
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 404
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 537
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 243
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 560
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu