Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Viac ako 1 800 obyvateľov troch obcí Zbudza, Oreské a Staré v okrese Michalovce už tretí deň šetrí pitnou vodou, ktorá do ich domácností tečie z obecných vodojemov. Pre nedostatok vody už ľudia obmedzili polievanie záhrad či napĺňanie bazénov.
STARÉ. Mimoriadne horúce a suché počasie sa podpísalo pod znižovanie výdatnosti prameňov, ktoré napájajú obecné vodojemy v troch zemplínskych obciach.
Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) v tejto súvislosti zakázala v obciach Staré, Oreské a Zbudza až do odvolania používať pitnú vodu z vodovodnej siete na plnenie bazénov, prípadne polievanie záhrad či trávnikov.
Starostovia troch zemplínskych obcí opakovane vyhlásili v obecnom rozhlase, aby ľudia situáciu nepodceňovali a naozaj obmedzili spotrebu pitnej vody.
“Hlavným problémom je napúšťanie bazénov. To je problém. Ľudia si záhrady polievať musia tak či tak, nikto im to nezakáže, aby sa nezničila úroda. Ide len o to viac šetriť. Napríklad nekúpať sa v naplnenej vani, ale len sa osprchovať. Vôbec neplytvať zbytočne vodou,“ vysvetlil zástupca starostky obce Staré Ján Bačovčin.
Ľudia si s vodou pomáhajú
Tridsaťšesťročná Magdaléna Šaffová z obce Staré hovorí, že obyvatelia zápasili s nedostatkom vody aj v predchádzajúcich rokoch.
“Väčšinou, keď je sucho a sú také horúčavy, sú s pitnou vodou problémy. Opakuje sa to. Obec má vlastný zdroj vody, ale v horúčavách to nepostačuje,“ povedala Šaffová.
Dodáva, že šetriť vodou musia v týchto dňoch všetci. “Sme tolerantnejší voči ostatným obyvateľom. Nepolievame, nenapĺňame bazén. Mnohí majú vlastné studne, takže polievajú záhrady vodou zo studní,“ uviedla Magdaléna Šaffová.
Keď je nedostatok vody, ľudia si navzájom pomáhajú. „Napríklad kto má aj vlastnú studňu, pomáha susedovi, ktorý je napojený iba na vodovod,“ doplnila Šaffová.
Miroslava Stopiaková z obce Staré vysvetlila, že ani jej rodina zbytočne pitnou vodu neplytvá.
„My dávame vodu do bazénu z vlastnej studne. Takže chlapci sa môžu bez problémov vykúpať bez toho, aby sme obmedzovali ostatných. Aj záhradu polievame vodou zo studne. Zatiaľ pitnú vodu máme, ale keby nedajbože netiekla vôbec, tak si napustíme vodu zo studne,“ povedala.
Dôchodkyňu Katarínu Pľuchtovú sme zastihli v záhrade. „Ja spotrebujem málo pitnej vody z vodovodu. Hoci nemám vlastnú studňu, na polievanie záhrady pitnú vodu nepoužívam. Polievame dažďovou vodou, ktorú si zachytím v sudoch. Ale je pravda, že dlho už nepršalo a voda sa míňa,“ povedala 84-ročná pani Katarína.
Zástupca starostky Ján Bačovčin uviedol, že ak pitná voda úplne dôjde, budú odkázaní na pomoc vodárov. “Nebolo by to prvýkrát, čo cisterny vozili vodu z Michaloviec od Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti,“ povedal.
Málo vody aj v ďalších obciach
Na nedostatok vody a nutnosť šetriť upozornili starostovia aj obyvateľov obce Zbudza a Oreské.
“V rozhlase vyhlásili, že máme šetriť vodou, že je zakázané polievanie záhrad a trávnikov a napúšťania bazénov. Vyhlasovali to v stredu a tiež vo štvrtok ráno. Platí to až do odvolania. Ja mám našťastie studňu. Pitnú vodu využívam len na pitie a na kúpanie,“povedal 62-ročný Jozef zo Zbudze.
Dodal, že ľudia sú rôzni a nie každý dodržiava nariadenie o šetrení. „Nie všetci to berú vážne. Robia po starom aj napriek tomu, že to bolo vyhlásené,“ krúti hlavou.
„Ľudia by mali šetrne narábať s pitnou vodou. Nebolo by vhodné, ak by si ňou niekto naplnil v týchto dňoch 50-kubíkový bazén za cenu, že jeho sused nebude mať vodu na pitie,“ konštatovala starostka Starého Agáta Jesenková.
Vodári upozorňujú, že v prípade nedodržiavania prijatého opatrenia pristúpia k regulácii dodávky pitnej vody.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín