Turisti z Michaloviec a širokého okolia v prvých minútach včerajšieho dňa počas 1. ročníka Slobodného prechodu Vihorlatom prekročili hranice vojenského obvodu Valaškovce. Po rokoch zákazu vstupu do vojenských lesov bez povolenia im to umožnila novela zákona o vojenských obvodoch.
REMETSKÉ HÁMRE. Už v sobotu večer sa v Remetských Hámroch stretli členovia Prvého michalovského klubu slovenských turistov a turisti zo širokého okolia, ktorí prišli na 1. ročník Slobodného prechodu Vihorlatom.
Turisti roky zákazu vstupu do vojenských lesov bez povolenia vnímali negatívne.
„Pamätám si na to, keď som pred rokmi chcela ísť so žiakmi do pohoria Vihorlatu, ako som musela absolvovať tortúru vybavovania povolenia na vojenskej posádke,“ spomínala učiteľka Milka.
„V roku 1966 som vyznačil turistický chodník od Podhoroďa a aj od Vinianskeho jazera. Dostal som sa za Babej, keď som z prokuratúry dostal list, aby som značky okamžite zrušil,“ pridal svoje spomienky inštruktor turistického značenia Zdeněk Šteliar.
Podľa neho právo slobodne sa pohybovať po lese, ktoré platilo od čias Márie Terézie, upreli ľuďom vo Vihorlatských vrchoch bezdôvodne.
Obrovské územie vojenských lesov okolo výcvikového priestoru Valaškovce totiž podľa neho armáda za účelom obrany štátu nevyužívala. A hoci tam smeli poľovníci a dokonca tam zriadili aj obory pre zver, turisti nie.
Pocit slobody a poďakovanie Galkovi
„O polnoci sme prekročili hranice vojenského obvodu, do ktorého sme doteraz nemohli vstúpiť. Vidím v tom takú , ako keď sa v roku 1989 otvorili hranice do Rakúska,“ povedal Marián Lukáček.
„Vnímam to ako historickú udalosť, prirovnávam ju k novembru 89. Konečne môžeme ísť do tých hôr slobodne,“ povedala Eleonóra Mayerová. „Podarila sa správna vec pre obyčajných ľudí a nie iba pre vyvolených. Je to víťazstvo zdravého rozumu,“ dodala.
„Je to pokrok,“ pripustil Tomáš Matzenauer. „Určite vo vnútri každého z nás rezonovala sloboda,“ podotkla Eleonóra.
Pocity z nočného výstupu umocnila krásna teplá noc s dobrou viditeľnosťou a východ slnka, ktorí všetci sledovali spoločne.
Vo Vihorlatských vrchoch je od včera aj pamätná tabuľka s poďakovaním exministrovi obrany Ľubomírovi Galkovi (SaS), hlavnému iniciátorovi novely zákona o vojenských obvodoch.

Zistili sme
Od svojho úmyslu s turistickými chodníkmi neustúpili
Turisti, ktorí pripravujú žiadosti o povolenie budovať turistické chodníky vo Vihorlatských vrchoch, sa zamýšľali aj nad nesúhlasom správcu vojenských lesov. „Argumentovali, že tam nemôžu byť kvôli ochrane prírody. Ak ale v lesoch budú chodníky, ľudia nebudú chodiť kade- tade, robiť si vlastné cestičky hoci aj cez chránené územia, ale pôjdu po schválených trasách, ku ktorým sa budú vyjadrovať ochrancovia prírody,“ povedal Lukáček s tým, že počkajú, ako rozhodne Krajský úrad životného prostredia v Prešove.
Lukáček dodal, že svoje predstavy o budúcich bezpečných turistických trasách, ktoré by obchádzali výcvikový priestor Valaškovce, už predostreli ochrancom prírody z Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín