Poslanci schválili tretiu etapu komplexnej modernizácie verejného osvetlenia za viac ako 602-tisíc eur. Mesto očakáva 30–percentnú úsporu elektrickej energie.
MICHALOVCE. V rámci modernizácie opravia aj poruchy na káblových rozvodoch verejného osvetlenia. Osvetlia priechody pre chodcov na križovatke ulíc A. Markuša, Duklianskej a Obchodnej ulice.
Mesto osvetlí aj časť Starolaboreckej ulice. Predpokladaný náklad predstavuje vyše 602-tisíc eur.
Rekonštrukciu zafinancuje obchodná spoločnosť FIN.M.O.S., a.s. Mesto jej bude túto investíciu splácať nákupom akcií spoločnosti do roku 2026.
Rovnakým spôsobom financovalo mesto aj predchádzajúce dve etapy modernizácie osvetlenia.
Mesto pokračuje v modernizácii
Rekonštrukciu osvetlenia financuje firma FIN.M.O.S., a.s. Samospráva vstúpila do tejto akciovej spoločnosti a postupne jej túto investíciu spláca nákupom akcií v objeme hodnoty investície.
Prvú etapu modernizácie začali ešte v roku 2009. Zmodernizovali osvetlenie na približne 20 uliciach mesta a v medziblokových priestoroch za vyše 3,4 milióna eur.
V druhej etape postavili umelé osvetlenie na futbalovom štadióne a osvetlili ďalšie chodníky a medziblokové priestory na sídliskách a v areáli škôl. Mesto to stálo 1,1 milióna eur. Obnovu bude samospráva splácať 15 rokov.
“Tretia etapa rieši predovšetkým regulátory a opravy niektorých káblových rozvodov a rieši tiež nové svetelné body pri priechodoch pre chodcov a nové osvetlenie Starolaboreckej ulice,“ uviedol primátor Viliam Zahorčák (Smer).
Úspornejšie svietenie
V rámci III. etapy namontujú v meste 64 regulátorov osvetlenia. Tieto regulátory osadia v rozvádzačoch verejného osvetlenia a budú nastavené na automatický režim. Ich úlohou je regulácia intenzity osvetlenia.
Ide o stmievanie verejného osvetlenia až o 50 percent v čase nižšieho využitia miestnych komunikácií. Hlavne v čase medzi desiatou hodinou večer a štvrtou hodinou ráno.
Montážou týchto regulátorov by malo dôjsť k úspore elektrickej energie na verejné osvetlenie o 20 až 30 percent.
V rámci prvej etapy už mesto dosahuje úspory. Kým v roku 2008 spotrebovalo osvetlenie 1,5 milióna kilowatthodín, v roku 2010 to bolo už len 1 milión kWh.
Priemerné ročné náklady na jedno svietidlo dosiahli v roku 2008 sumu 132,37 eura, v roku 2010 už len 55,86 eura.
Za akcie zaplatia viac ako za rekonštrukciu
Hoci modernizácia bude stáť vyše 602-tisíc eur, mesto za nákup akcií zaplatí v priebehu rokov 2013 až 2026 až vyše 900-tisíc eur.
Poslanec Jozef Bobík (KDH) upozornil, že medzi sumou vynaloženou na rekonštrukciu a nákupom akcií je rozdiel až 300-tisíc eur. “Bolo by dobré, keby niekto vysvetlil, v čom je rozdiel medzi investíciou 600-tisíc eur a potom následne v objeme akcií,“ pýtal sa Bobík.
Vedúca ekonomického oddelenia mestského úradu Oľga Bereznaninová vysvetlila, že suma za akcie v sebe zahŕňa aj činnosti spojené s údržbou osvetlenia, ktorú bude nasledujúce roky zabezpečovať súkromná firma.
“Takže cena za rekonštrukciu presne nezodpovedá menovitej hodnote kúpy akcií. Je tu zahrnutá aj údržba, nielen čista kúpa akcií,“ objasnila Bereznaninová.
“Za 900-tisíc eur nakúpime akcie spoločnosti. Staneme sa ešte silnejším akcionárom, čiže budeme mať výraznú účasť na celom majetku akciovej spoločnosti do roku 2026,“ doplnil primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín