Mesto Michalovce plánuje vyhlásiť verejnú obchodnú súťaž na výber dodávateľa technológie na zhodnocovanie komunálneho odpadu. Samospráva chce znížiť množstvo odpadu smerujúceho na skládku.
MICHALOVCE. Komunálny odpad ako sklo, papier, plasty, kovy, guma a ďalšie druhy zhodnotiteľného odpadu by už nemali v budúcnosti končiť na skládke v Žabanoch, kam mesto vyváža odpad, ale mali by sa efektívne zhodnotiť a využiť na ďalšie spracovanie.
Hovorkyňa mestského úradu v Michalovciach Iveta Palečková vysvetlila, že mesto chce efektívnejšie nakladať s odpadom a znížiť jeho množstvo uskladnené na skládke, pretože až 90 percent odpadu vyprodukovaného v meste končí v Žabanoch.
Preto samospráva hľadá dodávateľa technológie na zhodnocovanie komunálneho odpadu.
Navyše skládka v Žabanoch, kde mesto vyváža odpad, bude do konca roka zaplnená. Hoci už samospráva začala výstavbu II. etapy skládky, jej životnosť sa predĺži len o 4,5 roka.
Menej odpadu na skládku
Mesto už podpísalo zmluvu s Technickou univerzitou v Košiciach na vypracovanie odborných podkladov do súťažných podmienok pre vyhlásenie verejnej súťaže. Za spracovanie podkladov zaplatí mesto 3 400 eur. Univerzita ich má predložiť do konca roka.
“Mesto je nútené hľadať nové možnosti a spôsoby spracovania komunálneho odpadu, a to pri minimálnych finančných nárokoch na rozpočet mesta,“ argumentuje hovorkyňa. Hlavným cieľom je znížiť množstvo odpadov ukladaných na skládky a ich recyklácia.
V Michalovciach v súčasnosti zabezpečujú zber, zvoz a zneškodňovanie komunálneho odpadu, ako aj separovaný zber, Technické a záhradnicke služby mesta Michalovce.
„Celá činnosť, zber a zvoz komunálneho a separovaného odpadu a prevádzkovanie skládky ostáva aj naďalej v rukách technických služieb,“ dodala Palečková.
Vydrží len do konca roka
Až 90 percent komunálneho odpadu v meste končí na skládke v Žabanoch. Kapacita I. kazety s objemom 180-tisíc metrov kubických bude dokonca naplnená.
“Preto mesto pristúpilo k výstavbe II. etapy skládky, ktorej celková kapacita bude 102 300 metrov kubických. Jej plánovaná životnosť je 4,5 roka,“ spresnila Palečková.
Výstavbu II. etapy financuje mesto z vlastných zdrojov sumou 1,8 milióna eur. Hovorkyňa dodala, že výstavba skládok je finančne veľmi náročná a v konečnom dôsledku ovplyvňuje aj výšku poplatku za komunálny odpad.
Mesto sa snaží separovať odpad aj po vlastnej línii. Na projekt Rozšírenia separácie odpadov a modernizáciu triediacej linky získalo z fondov EÚ vyše 768-tisíc.
Michalovčania málo separujú
Michalovčania vyprodukujú ročne približne 16-tisíc ton odpadu. Z tohto množstva sa vyseparuje len okolo 6 percent. Na jedného obyvateľa teda pripadá necelých 25 kilogramov vyseparovaného odpadu.
Mesto získa od občanov na poplatkoch za komunálne odpady a drobné stavebné odpady približne 570-tisíc eur ročne.
Štvorčlenná rodina zaplatí za odpad tento rok okolo 95 eur. To, či sa po vstupe súkromného partnera do zhodnocovania odpadu poplatky zvýšia, alebo naopak znížia, mesto neuviedlo.
Poslanec Michal Stričík (nez.) rozhodnutie mesta víta. “Každá iniciatíva, ktorá pomôže znížiť množstvo odpadu uskladneného na skládke, je dobrá. Odpady ako sklo, železo, papier a ďalšie treba zužitkovať, zhodnotiť. Dôležité, ale je, aby sa nezvyšovali poplatky obyvateľom a aby sa bral ohľad na životné prostredie,“ uviedol poslanec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín