Štyridsiatka študentov sa dostala na exkurziu, na ktorú je čakacia lehota aj niekoľko mesiacov.
MICHALOVCE. Hlavnou funkciou CERN–u je prevádzka časticových urýchľovačov a ďalšej infraštruktúry potrebnej pre výskum v oblasti fyziky vysokých energií. CERN je známy aj ako miesto vzniku siete World Wide Web, čiže internetu.
„Hlavným cieľom výletu bolo ukázať študentom, že fyzika nie je len o vzorcoch, poučkách a bifľovaní, ale je to dôležitá súčasť moderného sveta, ktorý je postavený na prírodovedných predmetoch a takisto informatike,“ uviedla profesorka a organizátorka exkurzie Jana Kunčová z Gymnázia Pavla Horova. Návštevu si vážili o to viac, že na exkurziu v CERN–e sa čaká aj niekoľko mesiacov.
Študenti boli nadšení
Študentov sprevádzali profesorky fyziky a chémie Jana Kunčová, Beáta Semková a Marta Guľová. Jana Kunčová pred dvoma rokmi v CERN–e pôsobila na stáži ako učiteľka zo Slovenska.
„Tohto roku sa mi podarilo osloviť slovenských vedcov v CERN–e, takže sme mali celú prehliadku vysvetlenú profesionálne po slovensky.“
Vedci z celého sveta robia výskum vo viacerých centrách. Pod zemou je tam najväčšie výskumné laboratórium na svete. Uplatnia sa tam nadaní študenti biológie, chémie, fyziky či informatiky.
„Vedci z celého sveta sa tu spájajú, aby vymysleli niečo, o čom ešte nikto doteraz ani neuvažoval,“ vysvetlila Janka Mihalečková, prváčka, ktorá sa venuje fyzike a experimentom nielen súťažne, ale aj doma prostredníctvom vlastných pokusov.
„Konečne som pochopila, aké bytostne dôležité sú prírodné vedy. V CERN–e sa vyvíja naša budúcnosť,“ nadchýnala sa Dominika Braníková, študentka Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach.
Pokusy si vyskúšali na vlastnej koži
Skupina navštívila aj mesto Wintherthur a interaktívne múzeum Technorama plné prírodovedných experimentov, ktoré bavili aj študentské antitalenty.
„Technoramu navštevujú aj švajčiarski študenti v rámci laboratórnych cvičení v škole. Naučia sa nejakú látku z chémie, fyziky alebo biológie, ktorú si v Technorame vyskúšajú a ohmatajú naživo,“ vysvetlila Jana Kunčová.
„Najviac sa mi páčil pokus s tekutým dusíkom, pomocou ktorého sme rozbíjali plastovú trubičku, aj keď som sa najprv bála,“ priznala sa Janka Mihalečková.
Michalovskí študenti na vlastnej koži zažili fyzikálne, biologické a chemické experimenty a pozreli sa aj na špeciálnu expozíciu „Človek“. Tam si napríklad dokázali sledovať vlastnú kostru, svaly alebo nervovú sústavu pomocou premietania na stenu, pred ktorou sa pohybovali.
„Tento výlet mi dal viac ako doterajšie dva roky štúdia fyziky na strednej škole,“ neváha tvrdiť druháčka Alena Pirkovská.
Exkurzia mala u študentov veľký úspech, profesorka Kunčová by rada takéto fyzikálne exkurzie do CERN–u udržala aj po nasledujúce roky.
„V CERNe prebieha výskum, ktorý už teraz znamená budúci prevrat v modernej fyzike, na ktorej stojí celý súčasný svet. Pre nás, učiteľov fyziky a prírodovedných predmetov, je preto jedným z hlavných cieľom, aby sme študentov zaujali a primäli ísť týmto smerom.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín