Hoci budú od 1. júla vojenské lesy vo Vihorlatských vrchoch prístupné verejnosti bez povolenia vstupu, turistické chodníky s novým značením v nich ich správca nechce.
REGIÓN ZEMPLÍN. Regionálna rada Klubu slovenských turistov (RR KST) Michalovce sa chystá podať žiadosti o súhlas k budovaniu turistických chodníkov a vyznačovaniu turistických trás vo vojenských lesoch v pohorí Vihorlatu, kde je aj Vojenský obvod Valaškovce.
Predseda rady Ivan Ballo uviedol, že na celom území Vihorlatských vrchov je 17 vyznačených turistických trás s celkovou dĺžkou 170 kilometrov.
Vo vojenských lesoch bolo vyznačených šesť trás, kým v roku 2005 nevstúpil do platnosti zákon o lesoch. Značky z Jovsy na Vihorlat ktosi pozatieral.
Chcú nové turistické chodníky
Turisti čakajú, kým od 1. júla vstúpi do platnosti novela zákona o vojenských obvodoch. Až po tomto termíne môžu podávať oficiálne žiadosti o súhlas k budovaniu turistických chodníkov.
Podľa novely už môže verejnosť vstúpiť na 24 hodín do vojenských lesov bez povolenia. Samozrejme, mimo uzavretých a ohradených pozemkov.
„Pripravujeme sa na podanie žiadosti, pretože chceme vymaľovať osem turistických trás s celkovou dĺžkou 90 kilometrov. Celá zmena by si vyžiadala postupné preznačenie aj ďalších 30 km trás,“ povedal Ballo.
„Ak sú v lesoch vyznačené turistické trasy, pohybuje sa nimi viac ako 90 percent ľudí. To je plus nielen pre ich bezpečnosť, ale aj pre ochranu prírody.“
Vojenské lesy a majetky povedali nie
„Vojenské lesy a majetky SR (VLM SR), š.p., Odštepný závod Kamenica nad Cirochou ako správca lesov na území a mimo územia vojenského obvodu nesúhlasí s vyznačovaním turistických chodníkov na spravovanom území,“ oznámil nám Milan Vanga, hovorca ministerstva obrany.
Odvolal sa na zákon o lesoch, podľa ktorého sú vojenské lesy lesmi osobitného určenia a preto sa na ne využívanie verejnosťou nevzťahuje.
Na spravovanom území je 10 maloplošných chránených území s 5. stupňom ochrany prírody a chránená krajinná oblasť Vihorlat s 2. stupňom ochrany prírody.
„V rámci ochranných opatrení platí na týchto územiach zákaz budovať chodníky. Turistické chodníky by nemali charakter ucelených trás a teda by ani reálne nespĺňali svoj účel,“ povedal.
„Oficiálnu žiadosť sme ešte ani len nepodali. Čiže správca nevie, kade chceme trasy viesť, ale už vopred nesúhlasí. Vnímame to tak, že ani taký, ktorý by prírodné chránené územia vo vojenských lesoch obchádzal,“ reagoval za turistov Ballo.
Galko: Len pre vyvolených?
„Je to len snaha niekoho turistom hádzať polená pod nohy a znepríjemňovať im život. Aby ich tam chodilo čo najmenej a aby si tam vyvolení, napríklad privilegovaní poľovníci, mohli naďalej pohodlne hovieť. Tento zákon sme robili práve preto, lebo sme presvedčení, že bezpečné časti vojenských lesov patria všetkým občanom a nielen hŕstke vyvolených,“ reagoval na postoj VLM SR exminister obrany a súčasný poslanec Národnej rady Ľubomír Galko (SaS), hlavný iniciátor novely zákona o vojenských obvodoch.

Porovnanie
Na Záhorí problémy nemajú
Novela zákona sa dotkne aj vojenských lesov na Záhorí. Predseda miestneho KST Studienka a oficiálny značkár Boris Soukup uviedol, že vo vojenských lesoch nové značenie robiť nebudú. Nepotrebujú ho. Už teraz nimi vedú ich lokálne turistické trasy. Tie využívali v rámci svojich podujatí.
„Ani po tom, ako začal platiť zákon o lesoch, nám naše značky nikto nezatrel. Pred našimi podujatiami sme podávali oficiálne žiadosti a problém sme nemali,” povedal.
kor

Zistili sme
Stanovisko správcu pri žiadosti zaváži
Turistické chodníky sú vo všetkých národných parkoch, chránených krajinných oblastiach, v prírodných rezerváciách.
Podľa prednostu Krajského úradu životného prostredia v Prešove Miroslava Benka je posudzovanie žiadostí o súhlas k ich budovaniu na chránených územiach správnym konaním. Začína sa po návrhu žiadateľa s priloženou navrhovanou trasou turistických chodníkov.
K nej sa vyjadrujú miestni ochrancovia prírody. Posudzujú, v akej miere bude chránené územie vybudovaním chodníkov ovplyvnené.
Chodníky môžu byť povolené vo všetkých chránených územiach bez rozdielu stupňa ochrany. Kde platí najvyšší stupeň ochrany, je potrebný súhlas vlastníka, správcu, nájomcu dotknutého územia. Tí sú v rámci stavebného zákona aj účastníkmi konania pred vydaním rozhodnutia o využití územia, bez ktorého nie je možné turistické chodníky budovať.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín