Myšlienka spolupráce partnerských miest vznikla v Európe po druhej svetovej vojne ako spôsob spoznávania kultúry, tradície, života, vzájomného porozumenia a podpory cezhraničného styku. Mesto Michalovce nie je výnimkou, má sedem partnerov.
MICHALOVCE. „Partnerské družobné mestá Michaloviec sú mestá, ktoré sa aj napriek svojej geografickej vzdialenosti a politickej rozdielnosti spojili, aby pestovali vzájomné kultúrne putá a kontakty medzi obyvateľmi. Majú často podobné demografické a iné charakteristické znaky, taktiež podobnú históriu,“ vysvetlila Iveta Palečková, hovorkyňa primátora a MsÚ.
Spolupráca na viacerých frontoch
Michalovce majú sedem partnerských miest – Vyškov, Vila-real, Jaroslaw, Užhorod, Kavarna, Sátoraljaújhely a Pančevo.
Zmluvy o partnerskej spolupráci miest prinášajú nadviazanie a rozvíjanie kontaktov v oblasti verejnej správy, obchodu, priemyslu, školstva, zdravotníctva, služieb, kultúry a športu.
Formy spolupráce môžu byť rôzne. „Vzájomná výmena expozícií v múzeách, spolupráca a výmena skúseností folklórnych súborov, študentov v čase letných prázdnin, podnikateľov, zástupcov škôl, obchodu a bankovníctva,“ uviedla hovorkyňa.
„Spolupráca v oblasti spoločných projektov prebieha počas celého roka. Predstavitelia miest si vymieňajú skúsenosti a informácie z oblasti verejnej správy a činnosti orgánov mesta,“ dodala.
V roku 2012 išlo o spoločnú účasť na výstave cestovného ruchu Slovakiatour na Slovensku, výstave CR v Krakowe a výstave Regiontour v Brne.
Uskutočnilo sa aj stretnutie partnerských miest Michalovce, Užhorod a Jaroslaw. V auguste sa deti z michalovských základných škôl zúčastnia medzinárodného letného tábora vo Vyškove. Aktivít partnerských miest je omnoho viac.
Jaroslaw a Užhorod majú Michalovskú ulicu
Jednou z aktivít v rámci partnerstva miest je aj pomenovanie ulíc po jednotlivých mestách. V Michalovciach sa takejto pocty dostalo zatiaľ štyrom mestám – ulica Jaroslawská, Užhorodská, Kavarnianska a Vila-real.
A platí to aj opačne. „Ulice spojené s názvom mesta Michalovce sú pomenované v družobných mestách Jaroslaw a Užhorod,“ doplnila hovorkyňa.
Zisťovali sme v uliciach, či občania vedia vymenovať partnerské mestá Michaloviec a aký je zmysel partnerstiev. V blízkosti ulice Vila-real pri jazierku Baňa sme zastihli na prechádzke Annu Nagyovú.
„To, že sa táto ulica volá po družobnom meste, som vedela. Ďalšie mestá sú Kavarna, Užhorod, Jaroslaw. Je ich ešte viac, ale už si nespomeniem.“
Skúsila vymenovať aj formy spolupráce. „Myslím, že družobné mestá si navzájom vymieňajú poznatky zo samosprávy, odovzdávajú si skúsenosti, spolupracujú pri kultúrnych podujatiach. Pamätám sa, keď na našom jarmoku vystupoval folklórny súbor z Bulharska, z družobného mesta Kavarna.“
Ladislav Czorič vedel vymenovať päť partnerských miest. „Vyškov, Vila-real, Jaroslaw, Pančevo a Užhorod,“ vymenoval.
„Význam partnerských miest je podľa mňa hlavne o spolupráci v oblasti kultúry, výmene informácií, návšteve a organizovaní spoločných podujatí.“
Partnerské mestá
Vyškov (Česká republika), partnerská zmluva od roku 1996 – okresné mesto, ktoré leží uprostred Moravy na hornom toku rieky Haná, cca 22-tisíc obyvateľov
Vila-real (Španielsko), partnerská zmluva od roku 1998 – leží na východe Španielska v blízkosti pobrežia Stredozemného mora, cca 40-tisíc obyvateľov
Jaroslaw (Poľsko), partnerská zmluva od roku 1998 – leží na severozápade Poľska v Podkarpatskom vojvodstve, cca 40-tisíc obyvateľov
Užhorod (Ukrajina), partnerská zmluva od roku 1999 – leží na západnej Ukrajine v Zakarpatskej oblasti v blízkosti hraníc so Slovenskom , cca 120-tisíc ľudí
Kavarna (Bulharsko), partnerská zmluva od roku 2004 – leží v severovýchodnom cípe Bulharska na brehu Čierneho mora v blízkosti rumunskej hranice, cca 11-tisíc ľudí
Sátoraljaújhely (Maďarsko), partnerská zmluva od roku 2007 – patrí medzi najsevernejšie mestá Maďarska, je známou vinárskou oblasťou, cca 16-tisíc obyvateľov
Pančevo (Srbsko), partnerská zmluva od roku 2011 – leží v južnej Vojvodine, 15 kilometrov od Belehradu na sútoku riek Tamiš a Dunaj, cca 128-tisíc obyvateľov
ope
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín