Silný nárazový vietor pováľal vzácne storočné stromy aj s koreňmi. Michalovčania chcú vidieť skazu na vlastné oči a preto prichádzajú do parku aj pár dní po kalamite. Mesto upozorňuje, že prechádzanie po parku môže byť nebezpečné. Mnohé stromy sú naklonené a hrozí aj padanie konárov.
MICHALOVCE. Následky ničivej búrky, ktorá sa cez víkend prehnala mestom, chodia Michalovčania obzerať do parku Kerta, kde vietor udrel najväčšou silou.
V parku zostali vyvrátené storočné duby aj s koreňmi. Búrka zničila aj vzácne jasene, agáty, javory a ďalšie dreviny.
V pondelok ráno sme zastihli v parku Vladimíra Vaľušku s priateľkou. “Boli sme tu už hneď po kalamite. Ťažko niečo k tomu povedať. Je to veľká strata pre Michalovce. Boli tu stromy, ktoré mali nejakú hodnotu, svoj vek. Pamätali si toho veľmi veľa, čo sa Michaloviec týka. Prišla jedna búrka a za 15 minút bolo po nich,“ uviedol Vaľuška.
Pohľad je o to smutnejší, že len pred pár týždňami mesto vyčistilo park od poškodených nebezpečných stromov a konárov. Technické služby mesta lokalitu pokosili a vyčistili od náletových drevín a odpadkov.
„Chodili sme tu radi. Park bol pekne vyčistený, ale žiaľ stalo sa to, čo sa stalo,“ povedal Vlado Vaľuška. „Boli sme tu hneď v sobotu ráno pozrieť, čo sa stalo. Je to nepríjemné vidieť toľko popadaných stromov,“ povedala Viera Chalyová, ktorá sa prišla pozrieť do parku so svojím vnukom.
Popadané stromy v parku poškodili aj niektoré oplotenia rodinných domov na Farskej ulici, ktorá susedí s parkom.
Antona Lechmana sme zastihli na záhrade s motorovou pílou. Odstraňoval orech, ktorý mu spadol na plot. Nad jeho plotom zostal po búrke nebezpečne nahnutý aj ďalší strom. „Stačí mu málo a padne dole,“ povedal.
Búrka a vietor zanechali v Michalovciach spúšť
Pozrite si fotogalériu >>
Čaká sa na pamiatkarov
Hovorkyňa Mestského úradu v Michalovciach Iveta Palečková vysvetlila, že pracovníci Technických a záhradníckych služieb už tretí deň odstraňujú škody, ktoré napáchala búrka. Likvidujú popadané stromy a konáre na sídliskách a v uliciach mesta.
V parku zatiaľ zasiahnuť nemôžu, pretože je súčasťou pamiatkovej zóny. Koľko poškodených stromov definitívne vyrúbu, majú v najbližších dňoch určiť pracovníci Krajského pamiatkového úradu v Košiciach.
“V súčasnosti by sme neodporúčali obyvateľom zdržiavať sa v tejto oblasti, hlavne v parku Kerta, nakoľko môže dôjsť ešte stále k spadnutiu niektorých konárov. Ide o historický a pamiatkovo chránený park, preto je potrebné, aby si kompetentní pracovníci pozreli stromy a zhodnotili, ktorý z tých stromov je ešte prípadne potrebné vyrúbať alebo ako je potrebné odstraňovať tieto škody,“ spresnila Palečková.
V Kerte sú vzácne dreviny
Park patril v minulosti grófskej rodine Sztárayovcov. V parku sa nachádza približne 60 exemplárov vzácnych druhov drevín ako dub bukovitý, agát biely, dub letný, jaseň americký, javor horský, zriedkavý dub žltkastý, dub šarlátový, jaseň štíhly a ďalšie dreviny.
Ihličnanov je v Kerte pomenej, nachádzajú sa tu smrek obyčajný, sofora japonská a tis obyčajný. V parku neďaleko rieky Laborec rastie aj vzácny 370–ročný dub letný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín