Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Rozkvet poznajú v celom Zemplíne

Spevácky súbor Rozkvet má bohatú históriu. Prešiel mnohými zmenami, ktoré formovali jeho tvár až do dnešnej podoby.

Spevácky súbor Rozkvet. Má mnoho fanúšikov v celom Zemplíne.Spevácky súbor Rozkvet. Má mnoho fanúšikov v celom Zemplíne. (Zdroj: Rozkvet)

Založili ho pred 37 rokmi. Počet členov sa za ten čas znížil. Ich chuť spievať a vystupovať však neutícha.

STRÁŽSKE. Spevokol sa venuje hymnickým, ľudovým a pohrebným piesňam. Vystupuje pri významných mestských príležitostiach, na jarmokoch a koncertoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zúčastnil sa viacerých speváckych súťaží, z ktorých si odniesol popredné výhry. Rozkvet je známy po celom Zemplíne a má veľa priaznivcov.

Rozkvet sa vytvoril z recitačného zboru, ktorý viedla Anna Válová. Mnohí začínajúci členovia sú už po smrti. Počty spevákov sa rokmi preriedili. Spočiatku mohol Rozkvet bez problémov zanôtiť štvorhlasovú pesničku.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes nemajú dosť ľudí na to, aby zaspievali dvojhlas. „Vystupujeme pri výročiach a pohreboch. Mesto nás volá všade,“ hovorí umelecká vedúca Anna Makuchová.

Dôchodcovia sa poznajú desiatky rokov. Vytvárajú rodinnú atmosféru, ktorá ich ešte viac stmeľuje. Radi sa učia nové piesne.

Na spoločných stretnutiach sa rozprávajú o bežných problémoch. Ľudia sú podľa nich dosť utiahnutí. Do spevokolov sa nehrnú aj preto, lebo za to nič nedostanú.

Zakladajúci členovia Rozkvetu sa zhodujú v tom, že niekedy sa nepýtali, čo za svoju prácu zinkasujú, ale ako ju zveľadia.

Mladí majú iné záujmy

„V Rozkvete sa najprv stretávali prevažne mladí ľudia,“ spomína Anna Zabloudilová, členka súboru.

„S mládežou nespolupracujeme, i keď nemôžem povedať, že mladí nemajú o spev záujem. Je tu však veľká veková bariéra. Možno by bolo viac na mieste, keby sme sa volali Dokvet. Naši vnuci nepoznajú ľudové či revolučné piesne. Majú iné záujmy. O čas ich oberajú najmä počítače a televízia. Spomínam si, že keď som ako začínajúca učiteľka viedla školský súbor, bolo v ňom okolo štyridsať detí. Na dedine sa spievalo pri každej príležitosti. Súbory tu boli a budú. Mám však pocit, že keď odídu starší ľudia, zaniknú aj ľudové piesne.“

SkryťVypnúť reklamu

Hudobník Gabriel Uličný, ktorý hráva na akordeóne, tiež pociťuje malý záujem o hudbu zo strany mladých.

„Mrzí ma, že viac než polovica žiakov, ktorí vychodia umeleckú školu, už nikdy nevezme hudobný nástroj do rúk.“

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 419
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 061
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 750
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 994
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 265
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 987
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 776
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu