Bokom neostávajú ani ihriská a oddychové zóny. Len čo sa niečo nové v Michalovciach postaví, hneď to získa aj ich podpis.
MICHALOVCE. Zrekonštruovanú časť sídliska Východ odovzdali v lete 2010. V decembri toho istého roka ostali z nových lavičiek len konštrukcie, chýbali kryty odpadkových košov a zmizla aj jedna hojdačka.
Koncom novembra 2011 umelec Tomáš Rafa skrášlil steny kontroverzného múru plagátom s farebným motívom športujúcich detí a mládeže. Dielo nevydržalo na svojom mieste ani dva mesiace. Vandali si dali záležať a dielo skazy dokonalo počasie.
Nedávnym prípadom, ktorý poriadne nazlostil bývajúcich v okolí jazierka Baňa, bolo zničenie outdoorového fitnes zariadenia. To slúžilo svojmu účelu dva mesiace, no po návšteve vandalov zostalo nefunkčné. To je len niekoľko prípadov za všetky. Zdá sa, že nové veci nemajú v Michalovciach dlhšiu životnosť ako pol roka.
Ľudia sú znechutení
Ľudia sú z tejto situácie rozčarovaní. „Som naozaj znechutený. Asi nemajú čo na práci, a tak si takto krátia voľné chvíle. Vyzerá to, akoby len čakali, kým sa niečo nové postaví a hneď to poškodia alebo úplne zničia,“ povedal Martin Dolanský.
Podľa jeho slov by mohol pomôcť väčší záujem ľudí o verejný majetok. „Niektorí ľudia sú ľahostajní a nezaujíma ich, že niekto ničí ihrisko, lavičky. Keby takto ničil ich majetok, verím, že by hneď volali políciu.“
V podobnom duchu sa vyjadrila aj ďalšia opýtaná. „Ja neviem čo im to ničenie dáva. Veď berú deťom možnosť zahrať sa na ihrisku, starším oddýchnuť si na lavičke,“ povedala Andrea Mesárošová.
Dúfa, že vandalov následky ich správania niekedy dostihnú. „Verím, že keď dospejú, budú si to vyčítať a hanbiť sa za to, čo v mladosti vykonali.“
Polícia: Zistiť páchateľa nie je jednoduché
Zavedením monitorovania centrálnej mestskej zóny kamerovým systémom je vandalizmus vytlačený do okrajových častí mesta.
„Najkritickejšie dni sú piatok a sobota v nočných a skorých ranných hodinách, keď sa podgurážená mládež vracia z nočných barov,“ uviedol náčelník mestskej polície (MsP) Dušan Šanta.
Náčelník MsP potvrdil, že sa stretávajú s rôznymi formami vandalizmu. „Najčastejšie dochádza k ničeniu lavičiek, vyvracaniu smetných nádob a ostatných predmetov, ktoré im stoja v ceste. V poslednom období MsP zistila zvýšený počet prípadov poškodenia plastových nádob na TKO podpálením.“
Dodal, že na tieto situácie reagujú zvýšeným výkonom hliadok. „V prípade, že MsP zadrží takéto osoby, sú postihované za priestupok proti majetku, prípadne proti verejnému poriadku, kde im môže byť uložená pokuta do výšky 33 €, alebo oznámením na obvodný úrad k ďalšiemu riešeniu,“ ozrejmil sankcie.
O vandalizme sa polícia dozvedá najčastejšie vlastným zistením, ale aj na základe telefonického oznámenia od občanov. Zaistiť páchateľa však nie je jednoduché.
„Keďže takéto prípady sú najčastejšie zisťované s odstupom času, zo strany MsP je o to náročnejšie zisťovanie a objasňovanie takýchto prípadov,“ uviedol Šanta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín