Vyše 2-tisíc veriacich z Kráľovského Chlmca a okolitých dedín sa podpísalo pod petíciu proti preloženiu rímskokatolíckeho kňaza Lászlóa Szalaya do inej farnosti. Ten slúži v regióne už 20 rokov a podľa veriacich by mal na sklonku služby zostať vo farnosti. Arcibiskupský úrad zdôrazňuje, že preloženie kňaza na iné miesto je bežnou praxou.
KRÁĽOVSKÝ CHLMEC. Stovky veriacich z rímskokatolíckej farnosti v Kráľovskom Chlmci je nespokojných s preložením ich farára Lászlóa Szalaya do inej farnosti.
Chcú, aby po dvoch desaťročiach služby naďalej pôsobil v regióne. Delegácia farníkov preto pred pár týždňami navštívila s petíciou Arcibiskupský úrad v Košiciach, kde sa stretli s vikárom Zoltánom Pásztorom.
Cirkev tvrdí, že veriacich chápe, že si kňaza obľúbili, ale jedným dychom dodáva, že si ho prisvojiť nemôžu.
V meste s vyše 8-tisíc obyvateľmi si Szalaya vážia. „Pozitívne ovplyvnil naše životy. Dáva nám silu,“ povedala veriaca Ingrid Lakatošová.
Podľa nej by biskupský úrad mal pri prehodnocovaní kňazského pôsobenia brať do úvahy aj názory farníkov.
“Rešpektujeme, že cirkev premiestňuje kňazov, ale v jeho prípade, keď mu zostávajú dva roky do dôchodku a strávil tu 20 rokov, to nie je to správne. Treba sa na neho pozrieť aj ako na človeka. Načo je dobré presádzať starý strom?“ pýta sa Lakatošová.
Podľa veriacich sa vďaka Szalayovi podarilo viacero projektov. “Z nášho okolia nikoho iného nepremiestnili, zatiaľ akurát len nášho pána farára, ktorý je z nich najstarší. Nevieme sa s tým zmieriť. Boli by sme radi, keby pán arcibiskup zohľadnil túto skutočnosť a otvoril by si k nám cestu takým gestom, že nám ponechá doslúžiť do dôchodkového veku nášho pána farára,“ dodala farníčka.
Arcibiskupský úrad: Preloženie je bežná prax
Hovorca Arcibiskupského úradu v Košiciach Jaroslav Fabian uviedol, že požiadavky dnešných veriacich sú čoraz náročnejšie a kňazi sú vnímaní kritickejšie ako v minulosti. Dodal, že nové impulzy si vyžadujú aj prehodnotenie pôsobenia kňaza a možno aj personálnu zmenu.
“V katolíckej cirkvi je bežnou praxou poverenie kňaza novou úlohou alebo jeho preloženie na iné miesto, zvlášť ak je tam už dlhší čas. Sledujeme tým dobro kňaza ako aj dobro veriacich, pretože každý jeden z kňazov má osobitnú pastoračnú múdrosť i charizmy a nimi môže obohatiť spoločenstvo veriacich na inom mieste,“ zdôraznil Fabian.
Kňaz: Odchádza sa mi ťažko
Novým pôsobiskom kňaza by mala byť podľa našich informácií farnosť vo Veľkej Ide (okres Košice –okolie).
Šesťdesiatročný László Szalay nám povedal, že rozhodnutie arcibiskupského úradu bude rešpektovať. „Musím splniť rozkaz, ale veľmi ťažko sa mi odchádza,“ pripustil.
Za 20 rokov pastoračnej činnosti vychoval vo farnosti generácie veriacich. Na komunitu farníkov, kde strávil dve desaťročia, si zvykol.
„Je to iné, ako keď menia kňaza po štyroch rokoch. Nie je mi jedno, čo bude s veriacimi, s ktorými som prežil 20 rokov. My, kňazi, nie sme úradníci, ktorí prichádzajú a potom odchádzajú,“ povedal Szalay.
Uvítal by, ak by arcibiskupský úrad svoje rozhodnutie ešte prehodnotil. V meste sa podieľa aj na medzinárodnom cezhraničnom projekte, ktorý súvisí s rekonštrukciou Kresťanského centra, ktoré by rád dokončil.
Názor
V čom spočíva kňazská služba
Hovorca arcibiskupského úradu Jaroslav Fabian uviedol, že k podstate kňazskej služby patrí ochota dať sa k dispozícii a vnímať potreby celej diecézy, nie iba jednej farnosti: “Veriaci si často zvyknú natoľko obľúbiť kňaza, že si ho chcú rezervovať iba pre seba. Kňaz ako dobrý pastier však nemá viazať ľudí na vlastnú osobu, ale jedine na osobu Ježiša Krista. Farníci by mali práve s takýmto porozumením hľadieť na prítomnosť a službu kňaza a taktiež na neľahkú úlohu biskupa, ktorý sa stará o duchovné dobro v celej diecéze.“
mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín