MICHALOVCE. Michalovský športovo-strelecký klub Double Alpha Combat Club (DACC) momentálne bojuje o medaily a putovnú trofej v lige Zemplín – Šariš, ktorá pozostáva zo štyroch družstiev z východného Slovenska. Po dvoch kolách im patrí tretia priečka.
DACC strieľa pod taktovkou slovenskej asociácie dynamickej streľby. Klub dodržiava medzinárodné pravidlá a predpisy už takmer sedem rokov. Strelci používajú veľkorážnu pištoľ, pušku a brokovnicu.
Hodnotí sa presnosť a rýchlosť. Dvoma dobre mierenými strelami sa snažia trafiť papierové terče, pričom môžu získať maximálne desať bodov. Takýto zásah sa nazýva double alpha, z čoho vznikol aj názov klubu.
Počas pretekov sa snažia simulovať reálne situácie, aby človek, ktorý drží zbraň, vedel, ako ju použiť. Terče môžu byť pohyblivé a skryté. Pretekár strieľa spoza úkrytov a okienok.
So zbraňou sa učí cúvať. Najnáročnejšie je strieľanie počas behu, ale niektorí strelci z DACC triafajú aj napriek otrasom do čierneho. Táto športová disciplína sa mala prvýkrát predviesť aj na olympijských hrách, športový výbor bol však proti.
Liga Zemplín – Šariš má osem kôl. Strelci sa stretnú dvakrát v Michalovciach, Humennom, Košiciach a Prešove.
Na konci ligy sa vyhodnocuje najlepšie družstvo a najúspešnejší strelci. Súťaž má taktiež vlastných vyškolených rozhodcov. Je plná adrenalínu a zážitkov. Pretekár vystrelí najmenej osemdesiatkrát počas jedných pretekov.
„Pri tomto dynamickom športe musíte veľa rozmýšľať,“ hovorí predseda DACC Gabriel Dobranský.
„Každá strelecká situácia je navrhnutá tak, aby sa dala zdolať viacerými spôsobmi. Schopnosti pretekárov sú rôzne. Odlišné sú aj spôsoby streľby. Nejaký strelec musí podísť k terču na vzdialenosť desiatich metrov, aby trafil. Iný zasiahne cieľ z trikrát väčšej diaľky.“
Človek môže strieľať bez preukazu
Na to, aby ste získali zbrojný preukaz, nesmiete mať menej ako 21 rokov. Vydajú vám ho po absolvovaní skúšok o zbraniach a strelive a prvej pomoci.
Polícia vám ho dá, keď sa vám podarí úspešne napísať psychotest. Zbraň môžete využívať podľa jednotlivých kategórií na ochranu zdravia a majetku, výkon povolania, poľovné, športové a zberateľské účely.
„Klub má tridsať členov, ale aktívni sú iba piati. Chodíme aj do zahraničia a umiestňujeme sa na popredných miestach,“ hovorí Gabriel Dobranský.
„Pod dozorom skúsených strelcov môžu strieľať aj deti. Vyskúšať si streľbu dovolíme každému. Človek nemusí byť ani držiteľom zbrojného preukazu. Ak by som však niekomu požičal zbraň a dovolil mu z nej vystreliť, som za neho zodpovedný. Musím mu predtým vysvetliť pravidlá a upozorniť ho najmä na to, čo nemá robiť.“
Bezpečnosť je na prvom mieste
K zbrani pristupujú veľmi opatrne. Správajú sa k nej rovnako, keď je prázdna, i plná. V DACC si veľmi dobre uvedomujú, aké katastrofálne následky by mohla mať nesprávna manipulácia so zbraňou.
Našťastie v ich sedemročnej histórii nedošlo k žiadnej ujme na zdraví. Pri každých pretekoch sú povinnou výbavou chrániče zraku a sluchu. Puzdro zakrýva celý spúšťový mechanizmus, aby nedošlo k náhodnému výstrelu.
„Myslím, že žiadatelia o vydanie zbrojného preukazu by mali absolvovať strelecký výcvik. Ani vodičský preukaz nedostanete bez toho, aby ste predtým nechodili do autoškoly,“ hovorí G. Dobranský.
„Ak ste na strelnici, vaša zbraň musí byť prázdna. Všetky prvky bezpečnosti prispievajú k tomu, aby sa nič nestalo. So zbraňou môžete manipulovať iba v safety aréne. V nej si môžete svoj kaliber vyskúšať či očistiť. Ak by rozhodca prišiel na to, že nemáte prázdnu zbraň, ale nachádzate sa mimo vyhradenej arény, diskvalifikoval by vás,“ dodáva predseda DACC.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín