Kupovanie žien za kravy v Južnom Sudáne, či ako sa ubytovať a najesť v Indii zadarmo. To všetko a omnoho viac sa dozvedeli poslucháči prednášok, ktoré sa konali minulý piatok v Michalovciach.
MICHALOVCE. Poslucháčom v malej sále MsKS prednášali traja zaujímaví ľudia. Miroslav Buraľ hovoril o prírodných zaujímavostiach Zemplína, Štefan Kvak o svojich zážitkoch z Južného Sudánu očami lekára a Lucián Gonda o cestovateľských zážitkoch.
Z úst Miroslava Buraľa, ktorý je poverený riadením národného parku Poloniny, sa poslucháči dozvedeli o prírodných krásach a zaujímavostiach Zemplína.
Rozprával o tom, že Vinianske jazero vlastne nie je prírodné jazero, ale rybník, ktorý dali postaviť Starajovci.
Vysvetlil aj to, odkiaľ sa vzali kamenné gule na dvore farského úradu vo Vyšnej Rybnici, ale aj to, že sobranské kúpele boli v minulosti také známe, že mali prezývku Karlove Vary užskej župy.
Prednáška Štefana Kvaka, ktorý v roku 2008 strávil niekoľko mesiacov v Keni a Sudáne ako lekár, ľudí zaujala i pobavila.
Opísal zaujímavú cestu lietadlom, rozprával o dome z blata so slamenou strechou, ktorý dostal pri svojom príchode, o postavení žien, o ich kupovaní za kravy i o tom, že Sudánci chodia všade pešo a iba zopár bohatších ľudí má bicykel.
Poslucháčov chvíľami aj zamrazilo pri pohľade na chorobami a zraneniami postihnutých Sudáncov a pri rozprávaní o zvláštnom druhu červov, ktoré pochádzajú z vody, parazitujú v ľudskom tele a nakoniec vychádzajú z tela von tak, že sa prehryzú cez kožu.
V Indii môžete bývať a jesť zadarmo
Lucián Gonda, učiteľ z michalovského gymnázia, zaujal cestovateľskými zážitkami. Podľa jeho slov sa na cesty nevydáva kvôli pamiatkam a zaujímavostiam, ale hlavne s cieľom spoznať ľudí. Jeho najobľúbenejšou krajinou je India, o ktorej aj rozprával.
„Fascinuje ma energia, ktorá sála z každého kúta tejto krajiny,“ povedal.
Hovoril o tom, že všetci Sikhovia vás zadarmo ubytujú a ponúknu jedlom, o štátnej hranici medzi Pakistanom a Indiou a zaujímavej prehliadke vojenských síl oboch krajín, ktorú sleduje každý deň 10-tisíc ľudí, či o kastovnom systéme. Zaujímavo opísal tradičné odievanie žien a mužov v Indii.
To, že prednášky naozaj zaujali a rozšírili obzory poslucháčov, potvrdila aj Lucia Blahová: „Tieto prednášky mi ukázali miesta v Zemplíne, o ktorých som ani netušila. Zaujalo ma aj rozprávanie lekára o južnom Sudáne. Môžeme byť radi za to, v akej krajine žijeme. Rozprávanie o Indii ma tiež zaujalo, lebo je to krajina, do ktorej by som sa chcela aspoň raz v živote pozrieť.“
Autor: ope
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín