Maďarskému občanovi Mihálymu Molnárovi súd schválil dohodu na päťročnom treste, ktorú uzavrel s prokurátorom za svoj podiel na fiktívnych obchodoch s euroočkami.
BRATISLAVA/TREBIŠOV. V kauze zemplínskeho podnikateľa Mikuláša Varehu, ktorý je obvinený z daňového megapodvodu, je prvý odsúdený, ale len v čiastkovom prípade.
Maďarský občan Mihály Molnár sa už v prípravnom konaní priznal k fiktívnym predajom miliónov euroočiek (štepné púčiky jabloní) a s prokurátorom sa dohodol na päťročnom treste.
Dohodu v piatok schválil Špecializovaný trestný súd, agentúre SITA to potvrdila jeho hovorkyňa Katarína Kudjáková.
„Zároveň ide o veľmi dôležitého svedka, ktorý potvrdil, že žiaden obchod s ovocnými štepmi, tzv. euroočkami sa neuskutočnil,“ uviedol prokurátor Ján Šanta.
Molnár avizoval, že požiada ministerstvo spravodlivosti, aby si mohol trest odpykať v Maďarsku.
Ako sa to robilo
Molnár bol obvinený z pomoci pri krátení dane a poistného, ktorý sa podľa polície stal pri spomínaných deklarovaných obchodoch s 28 miliónmi euroočiek.
Tie vo vytvorenom obchodnom reťazci dodával Mikuláš Vareha spoločnostiam, ktorých konateľom bol práve 47-ročný občan Maďarska.
Na tieto „obchody“ uzavreli viac ako 20 faktúr, všetko sa to udialo od mája 2009 do januára 2010.
Podľa dokumentácie ich dodanie v celkovej hodnote takmer 106 miliónov eur dokonca potvrdil na dodacích listoch a prepravu navyše údajne potvrdzovali aj ďalšie doklady (CMR).
Obchody sa podľa zistení vyšetrovateľov robili iba na papieri. Napriek tomu si Vareha v daňovom priznaní uplatnil nadmerný odpočet DPH.
Podľa polície tak v rozpore so zákonom pomocou Molnára skrátil daň, čím Slovenskej republike spôsobili škodu viac ako 19 miliónov eur.
Molnár najprv čelil obvineniu u našich južných susedov, pre ktoré bol aj vo väzbe. Z tej ho prepustili, ale na základe slovenského zatykača ho v rovnaký deň zadržali a napokon začiatkom apríla vydali na Slovensko. Tu ho sudca vzal do väzby.
Kauza Vareha
Zemplínskeho veľkopodnikateľa Mikuláša Varehu zadržala polícia 1. marca 2011 a v rovnaký deň skončil v rukách maďarskej polície aj Molnár, Vareha je stále stíhaný väzobne.
Okrem spomínaného daňového deliktu s euroočkami pripisujú Mikulášovi V. vyšetrovatelia a prokuratúra aj ďalšie podobné skutky s inými komoditami, z ktorých je obvinený sám.
Pôvodne ho stíhali za daňové prehrešky za takmer 29 miliónov eur. Obvinenie mu 18. apríla 2011 rozšírili o ďalšie delikty za 11 miliónov eur, tieto skutky sa údajne stali v roku 2010.
Údajné fiktívne obchody robil v desiatkach svojich obchodných spoločností s fiktívnym tovarom.
Na ich základe si uplatnil odpočet DPH vo výške 866 miliónov korún (28 745 934 eur). Štát v rokoch 2007 až 2010 vyplatil podnikateľovi 986 miliónov korún (32 729 204 eur).
Vareha bol konateľom v 77 firmách, z ktorých 51 bolo registrovaných ako platcovia DPH.
Podľa prokuratúry tieto spoločnosti medzi sebou čulo obchodovali, pričom dohody ich konateľ uzatváral ústne sám so sebou, platby sa realizovali v hotovosti, tovar neopustil sklady, neexistujú doklady o jeho preprave, vozidlá firmy používali len sporadicky a väčšina spoločností nemala zamestnancov.
Napriek tomu týchto 51 firiem v rokoch 2007-2009 dosiahlo tržby 705 miliónov eur, pričom vyprodukovali stratu 109 miliónov eur.
Tieto firmy obchodovali aj s takými komoditami ako lykožrút smrekový, maštaľný hnoj, drevené bránky a kolíčky, debničky a podobne. V prípade dokázania viny hrozí Mikulášovi Varehovi sedem až 12 rokov väzenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín