REGIÓN ZEMPLÍN. Aj uplynulý víkend sa veľa ľudí vybralo do prírody. Pešo či na bicykli si to neraz namierili aj k listnatým lesom, v ktorých ich môžu napadnúť kliešte.
Veľa ich v týchto dňoch zaznamenali aj v zemplínskom regióne, a to aj v takých vyhľadávaných lokalitách, ako je Šírava alebo Sninské rybníky.
Regionálna hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Humennom Anna Sovšáková informovala, že kliešte sa v okrese Humenné vyskytujú v listnatých lesoch pri obci Brestov, Jasenov a Závadka. V lesoch okresu Medzilaborce hygienici lokality s výskytom kliešťov neevidujú.
Janka Stašková, regionálna hygienička RÚVZ v Michalovciach potvrdila, že kliešte sa vyskytujú aj v lesoch pri Strážskom.
Obe hygieničky zhodne informovali, že kliešte sú v listnatých lesoch celého pohoria Vihorlat. Na jeho severnej strane sú v lesoch v lokalite Sninských rybníkov a na južnej sa vyskytujú v lesoch pozdĺž Zemplínskej šíravy. Teda práve tam, kde sa za turistickými zážitkami vyberá najviac ľudí.
Hrozí encefalitída a bolerióza
Kliešť môže u človeka spôsobiť zápal mozgových blán, čiže kliešťovú encefalitídu. Podľa Sovšákovej zaznamenali v regióne horného Zemplína vlani len jedno ochorenie v okrese Humenné.
„Výskyt je ojedinelý. Evidujeme jeden - dva prípady ročne,“ povedala.
Ich úrad nemal prípady kliešťovej encefalitídy v okresoch Michalovce a Trebišov hlásený už niekoľko rokov. „Ochorenia na boleriózu sa ale vyskytujú,“ povedala.
Podľa Staškovej už dávno neplatí, že kliešte na ľudí padajú zhora, teda z listov kríkov. Bežne sa vyskytujú aj v trávnatých porastoch. A to nielen v lesoch, ale aj v parkoch. Uviedla, že sú aj v záhradkárskej oblasti v Michalovciach.
Hygienici odporúčajú, aby ste pred pobytom v prírode použili repelenty a insekticídy a na turistike mali odhalených čo najmenej plôch na tele.
Rady
Kliešťa najlepšie vyberie chirurg
Podľa hygienikov je dôležité, aby ste po návrate z lesa venovali veľkú pozornosť prehliadke tela. Dôkladne treba prezrieť hlavne záhlavie, zhyby rúk a nôh, ale aj slabiny.
„Ak kliešťa do 6 hodín po pohryzení vytiahneme, riziko ochorenia nehrozí,“ povedala Stašková.
Potieranie miesta olejom a potom vyberanie kliešťa pinzetou v protismere hodinových ručičiek je podľa Staškovej riskantné kvôli tomu, že mu môžete odtrhnúť hlavičku. „Najlepšie je kliešťa vytrhnúť. Ale ja odporúčam ísť na chirurgické oddelenie do nemocnice a nič neriskovať,“ zdôraznila.
kor
Prevencia
Očkovanie na vlastné náklady
Zaočkovať sa proti kliešťovej encefalitíde môžete v jeseni a v zime.
Základné očkovanie sa skladá z troch dávok. Po prvej dostanete druhú dávku, a to o jeden až tri mesiace od prvej dávky. Tretiu dávku dostanete o 9 až 12 mesiacov od dávky druhej.
Preočkovanie podstúpite už len jednou dávkou po troch rokoch.
Očkovaciu látku vám síce môže predpísať len lekár, no v lekárni musíte počítať s tým, že ju zdravotné poisťovne nehradia.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín