Mláďatám, ktoré často vypadávajú z hniezd, môžu svojou ochotou ublížiť.
MICHALOVCE. V mesiaci máj evidujú ochranári viacero prípadov, keď im ľudia prinášajú mláďatá vtákov.
Najčastejšie ide o myšiarku ušatú, ktorá zvykne hniezdiť aj v blízkosti obydlí, lebo jej neprekáža prítomnosť človeka.
“Práve v tomto období sa mláďatá učia lietať a zvyknú zablúdiť alebo aj spadnúť na zem. Svojím typickým hlasom však privolávajú rodičov, ktorí ich nakŕmia aj mimo hniezda,“ objasnila zoologička zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat Zuzana Argalášová.
Ochranári potvrdili, že vypadnuté mláďatá im hlásia a nosia ľudia každý rok. Naposledy ich upozornili na vypadnuté mláďa myšiarky ušatej na Komenského ulici v Michalovciach.
“Hneď v ten deň sme ho vyložili naspäť do hniezda. V hniezde boli ďalšie 4 mláďatá. Večer však sovička bola znova na zemi. Pravdepodobne ju vytlačili jej starší súrodenci alebo je taká aktívna, že vyskakuje sama,“ dodala Argalášová.
Ochranári našťastie vedeli o inom hniezde, kde sú približne rovnako veľké mláďatá. Sovu premiestnili tam, kde ju budú vychovávať náhradní rodičia.
Mláďatá nie sú opustené
Argalášová vysvetlila, že pre viaceré druhy vtákov je bežné, že mláďatá opúšťajú hniezdo ešte predtým, ako vedia dobre lietať. Často ich vidieť, ako posedávajú na konároch, prípadne na zemi, kde ich rodičia dokrmujú.
“Ľudia v domnienke, že ide o opustené mláďatá, berú ich domov a snažia sa ich zachrániť. Aj sovie mláďaťa opúšťajú hniezdo skôr, ako sa im vyvinú krídla. Prosíme ľudí, ktorí nájdu takéto mláďa, aby ho nebrali domov, stačí, ak ho vyložia na konár neďalekého stromu a jeho rodičia si ho tam nájdu,“ upozornila zoologička.
Len v prípade pochybností je dobré zavolať priamo na Správu CHKO Vihorlat alebo na obvodný úrad životného prostredia.
Ideálnym riešením je podľa Argalášovej vrátenie mláďat do hniezda, prípadne umiestnenie do blízkosti hniezda, kde sa o ne postarajú rodičia.
“Pokiaľ to nie je možné, ostávajú už len chovné stanice pre chránené živočíchy, kde sú mláďatká sov dokrmované, kým nevyletia. Avšak mláďa dochované v zajatí má po vypustení do prírody menšiu šancu na prežitie,“ zdôraznila Argalášová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín