MICHALOVCE. Študenti Strednej odbornej školy technickej v Michalovciach si získali porotu automatickou linkou, ktorá dokáže triediť potravinárske tégliky podľa farby a materiálu. Hlavná cena divízie automatizácie a technológie pohonov im preto neunikla.
Zvíťazili prvýkrát
Pod vedením Jána Pirčáka, ktorý vyučuje odborné predmety, dosiahli chlapci veľký úspech. Michalovská škola však nie je v súťaži žiadnym nováčikom.
„Súťaž bola v tomto roku vyhlásená deviatykrát a my sme sa jej zúčastnili šesťkrát. Považovali sme za úspech už aj to, že sme tam boli, pretože v predkole sa vyberá desať najlepších prác, ktoré postupujú do finále. Boli sme medzi desiatimi najlepšími, ale na prvé tri miesta sme sa nikdy nedostali,“ vysvetlil.
Téma Zefektívňovanie výroby v potravinárskom priemysle priniesla úspech. „So žiakmi sme sa rozhodli, že vyrobíme automatickú triediacu linku. A s ňou sme aj zvíťazili.“
Linka šetrí prácu obsluhe
„Na začiatku sme vytvorili model, potom sme ho zdokonaľovali a vytvárali program, vizualizáciu a web stránku,“ opísal začiatky projektu študent Matej Molnár.
On mal na starosti technickú časť, model a riadiaci systém. „Naša linka triedi tégliky podľa farby a materiálu, farbu vieme nastaviť pomocou určitých senzorov,“ opísal projekt. Podľa neho bola konkurencia silná.
Študent Martin Jančo vytvoril program k projektu. „Náš projekt sa nám podarilo spojiť s automatickou montážnou linkou, ktorá je vybavená robotom. Táto linka poskladá súčiastku z jednotlivých komponentov a následne tú súčiastku podáva nášmu projektu, ktorý ju zatriedi do zásobníka. Šetrí prácu obsluhe, ktorá by to musela triediť ručne,“ povedal.
Učiteľ Ján Pirčák je na študentov patrične hrdý. „Porota sa vyjadrila, že tá práca obsahuje najviac vedeckého prístupu. Bol vývojový diagram a práve aj to porota na konci pochválila.“
Triediacu linku poskladali z komponentov, ktoré mali k dispozícii. „Nekupovali sme drahé hotové veci, ale použili staré servomotory zo zatváracieho systému z auta alebo použité optické senzory.
Získali štipendium a nový počítač
Ján Pirčák verí, že aj takéto projekty by mohli študentom v budúcnosti pomôcť. „Programovanie a tá technická zručnosť im už ostane navždy. Je to dnešný trend vo výrobe.“
Obidvaja študenti získali štipendium v hodnote 300 eur a nový počítač pre svoju školu. Obaja chcú pokračovať v štúdiu na vysokých školách a v budúcnosti nájsť dobré uplatnenie.
Fakty
O súťaži
Do 9. ročníka súťaže Siemens Young Generation Award (SYGA) 2012 sa zapojilo 14 škôl s 21 projektmi.
Do finále postúpilo 10 projektov, medzi nimi aj michalovský zástupca.
Okrem hlavnej udelila komisia aj ďalšie štyri ceny.
sita
Triediaca linka. Porotu najviac zaujal projekt michalovských študentov.
Fot: sošt mi
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín