Tento deň je pritom poďakovaním všetkým matkám za ich starostlivosť a lásku, ktorou nás celý život zahŕňajú.
MICHALOVCE. Deň matiek ešte neupadol do zabudnutia „Je to podľa mňa taká pripomienka, že mamu by sme si mali vážiť. Na obdarovanie alebo venovanie pekného slova by sme si však mali spomenúť častejšie a nie len preto, že je to napísané v kalendári,“ priblížila svoj postoj Michaela Modráková.
Michaela nezabúda obdarovať svoju mamu kvetinami. „K nášmu rituálu na Deň matiek patrí aj návšteva cukrárne. Pospomíname na časy, keď sme boli ešte deti a zlostili ju. Sú to pekné chvíle.“
Ďalší oslovený neobdarúva len svoju matku, ale aj manželku. „Kupujem im ruže, tieto kvety sa obom veľmi páčia. Manželku obdarúvam, lebo je matkou našich detí, takže si zaslúži darček,“ opísal Emil Balog.
Tak ako každý iný sviatok, aj tento má svojich odporcov. „Nemyslím si, že by sme mali akýkoľvek sviatok oslavovať len preto, lebo nám to niekto povie alebo je to niekde napísané,“ povedal Ján.
Podľa neho je to len spôsob ako vylákať peniaze od ľudí. „Okolo sviatkov sa robia veľké kampane, len aby profitovali obchodníci.“
Na Deň matiek rady nemajú
Kvety sú najčastejším darčekom k sviatkom ako Deň žien, Deň matiek alebo Valentín. Práve deň matiek sa podľa Evy Koribaničovej, aranžérky z kvetinového salónu Aréna v záujme ľudí radí až za vyššie spomenuté sviatky.
„Keď prídu ľudia do nejakého nákupného strediska a uvidia to niekde napísané, tak si spomenú a kúpia nejakú čokoládu. Ale tento sviatok je určite neporovnateľný s MDŽ, ktorý je naozaj najobľúbenejším sviatkom aj z pohľadu predaja kvetín. Žiadne extra návaly nemáme,“ zhodnotila.
Kvetinárky dajú hlavne na vkus zákazníka, ale sú vždy pripravené poradiť vo výbere kvetu. „Staršie ročníky majú najradšej karafiáty, ruža je klasika na všetky príležitosti, prípadne miešané kytičky,“ povedala aranžérka.
Eva Koribaničová svoju matku v tento deň tiež obdarúva. „Zvyknem jej kúpiť črepníkové kvety,“ prezradila.
Fakty
Deň matiek
História Dňa matiek siaha až do obdobia antiky. Už v starovekom Grécku, 250 rokov p. n. l., oslavovali ženu ako darkyňu života. Oslavy trvali obyčajne tri dni od 15. do 18. marca.
Starovekí Rimania oslavovali sviatok Matronalia.
Za predchodcu Dňa matiek v dnešnej podobe možno považovať tzv. Nedeľu matiek (Mothering Sunday), ktorú začali oslavovať v 16. storočí v Anglicku.
V novodobej histórii ľudstva sa však Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia vďaka Američanke Anne Marie Jarvisovej. Po tom, ako v roku 1907 zomrela jej matka, začala viesť kampaň za vyhlásenie dňa venovaného matkám. Už o dva roky neskôr tento sviatok oslavovali v 45 štátoch USA.
V roku 1914 iniciatíva vyústila do oficiálneho vyhlásenia druhej májovej nedele za Deň matiek Kongresom USA. Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj takmer všetky krajiny na svete.
V Československu sa Deň matiek začal oslavovať v roku 1923.
ope
Autor: ope
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín