V obci Bačkov v okrese Trebišov panuje po piatkovom požiari obytných domov beznádej. Hoci obec urobila, čo mohla, je to zlomok toho, čo potrebujú rodiny, ktoré zostali bez strechy nad hlavou.
BAČKOV. Rodiny zo zhorených bytoviek v Bačkove žijú od piatka v provizórnych podmienkach. Pred ôsmimi rokmi si jednu z nich postavili svojpomocne, materiál dostali od štátu. Práve tú požiar úplne zničil. Poistenú ju nemali.
„Žena začala ráno variť obed. Zacítila dym, vybehla von a už len kričala, že horíme. Povybiehali sme len v tom, čo sme mali na sebe s deťmi na rukách. Strecha bola z drevených hranolov a lepenky, za pár minút všetko zhorelo,“ opísal Aladár Tipan.
„Zostalo nám len to, čo máme na sebe. Zhorelo všetko, aj doklady. Nemali sme čas nič zachraňovať,“ povedala Diana Faková.
„Zhoreli mi všetky veci do školy aj hračky,“ dodal so smútkom štvrták Zdenko Cipák. Tak ako kamaráti, ktorí bývali v bytovke, pôjde do školy možno až vo štvrtok.
Obci chýbajú peniaze na pomoc
Starosta Ján Kukuruc (Smer) požiadal o pomoc Obvodný úrad v Trebišove. Jeho prednosta Karol Pataky uviedol, že pre ľudí zabezpečili tri vojenské stany, cez Červený kríž aj nejaké šatstvo a pitnú vodu.
„Úrad obci okrem tejto nevyhnutnej pomoci finančne pomôcť nemôže,“ povedal.
V núdzi sa ocitlo nielen osem rodín z bytovky, ktorá zhorela, ale aj ďalších osem z obecnej bytovky, ktorá zhorela čiastočne.
„Potrebujeme pomôcť až 86 ľuďom, z toho asi 40 sú deti. Dospelí sú bez trvalého zamestnania. Ak by to bolo päť alebo aj desať ľudí, nebol by to až taký problém. Toto je však nad naše sily,“ povedal Kukuruc.
Obec podľa jeho slov nemá peniaze na stravu pre ľudí, ani na materiál na opravu bytoviek. Obecnú bytovku, ktorá zostala po požiari v lepšom stave, mali poistenú.
Viac potrieb ako možností
Hoci od piatka prespávali v obecnej škôlke matky s deťmi, starosta v pondelok riešil, čo ďalej. „Nemôžeme zastaviť prevádzku v škôlke,“ povedal.
„Kam pôjdeme na noc s deťmi?“ pýtali sa ženy. „Chýba nám tu voda. Od piatka po ňu chodíme na cintorín,“ posťažovala sa Anna Karšňáková.
„Najlepšie by bolo, keby sme začali hneď opravovať. Nemáme však ani peniaze, ani materiál,“ povedal Aladár Tipan.
„Ak by nám pomohli s materiálom, hneď by sme sa s chlapmi pustili do roboty. Stavali sme to. Vieme, čo treba,“ povedal Juraj Fako.
„Obec im môže pomôcť len tak, že ich zamestná na verejnoprospešné práce. V rámci nich a z toho, čo zarobia, budú môcť opravovať. Lebo pokiaľ nebudú mať na materiál, z ničoho to opraviť nemôžu. Niektorým nezostalo absolútne nič,“ potvrdil starosta.
Pomôže štát?
Obec aktivizuje aj miestnych obyvateľov. „Vyhlásime zbierku šatstva,“ povedal Kukuruc. „Už teraz chodíme po domoch a prosíme o prikrývky pre deti,“ povzdychla si Faková.
Starosta potvrdil, že do Bačkova už prišli situáciu preveriť zástupcovia Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity. V pondelok zasadal v obci krízový štáb.
Ľubomíra Miklovičová z komunikačného odboru ministerstva vnútra nám v pondelok potvrdila, že do Bačkova mieri štátny tajomník Jozef Buček.
„Obec urobila, čo mohla. Teraz čakáme, čo urobí štát,“ povedal starosta Kukuruc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín