Sviatok práce síce poznajú, no oni ho dnes využívajú na oddych, pobyt v prírode alebo horách.
MICHALOVCE. Starší ľudia, ktorých sme oslovili, nepovažujú oslavy 1. mája v minulom režime síce za príjemné, no niektorí na ne spomínajú s láskou.
„Na 1. máj si spomínam predovšetkým ako na sviatok, kedy sme sa stretli so známymi a priateľmi na námestiach. Niekto to bral ako povinnosť, iní sa na to tešili. Ale určite niečo pekné na tom bolo. Nemám na oslavy 1. mája žiadne zlé spomienky,“ povedal pán v dôchodkovom veku Emil Tatár.
Na Ulici 1. mája sa žije vynikajúco
Mnohé mestá a obce Slovenska majú pripomienku tohto sviatku v podobe názvu ulice alebo námestia. Ani Michalovce nie sú výnimkou. Ulica 1. mája sa nachádza v blízkosti jazierka Baňa na sídlisku IBV.
Na tejto ulici býva aj Natália Hurová. „Žijem tu už 33 rokov, vtedy sa to tu ešte len budovalo a odvtedy tu bývam. Na začiatku tu bola len holá zem, neboli tu ani siete. Z konca ulice sme museli ťahať elektrinu a vodu sme nosili z jazierka Baňa,“ spomína pani Natália.
Na svoje bydlisko nedá dopustiť. „Tu sa žije vynikajúco. To je najkrajšia lokalita v meste, každý to hovorí. Mám známych na Tehelnom poli a to sa nedá absolútne porovnať.“
Blízkosť jazierka využíva hlavne vo voľných chvíľach s vnúčatami. „V lete chodíme k Bani, rozložíme si deku a oddychujeme.“
Názov ulice sa jej nezdá nijak zvláštny. „Nad názvom ulice som vôbec nerozmýšľala takto, že to je ulica 1. mája. Je to ulica ako každá iná,“ povedala.
Na samotný Sviatok práce rada spomína. „Podľa mňa to bol vynikajúci sviatok. Vtedy sa aspoň ľudia pozdravili, navštívili, zajedli si a bolo to veselé. Veľmi rada na to spomínam. Každý zamestnávateľ robil zraz svojich zamestnancov, kde bolo pohostenie a potom sme išli na pochod. Z dedín z družstiev chodili alegorické vozy.“
Mladí oddychujú a chodia do prírody
Mladí Michalovčania sa o oslavách 1. mája dozvedajú len z rozprávania svojich rodičov.
„Vnímam ho ako sviatok minulého režimu, keď sa oslavovalo manifestáciou na námestiach s vlajočkami v rukách,“ uviedol Ladislav Czorič. Ako dodal, tento deň maximálne využíva na oddych.
Peter Krupka má o tomto sviatku len matné poznatky. „Viem, že je to Sviatok práce, viem, že mali heslo Proletári všetkých krajín, spojte sa.“ Sviatok nijak zvláštne nevníma, aj keď dodal, že v minulosti pracoval v bare, kde to využili ako tematiku večera už niekoľkokrát.
„Všetci vieme, ako sa to v minulosti oslavovalo a čomu to slúžilo. Nezažila som to, ale viem to z rozprávania,“ uviedla ďalšia opýtaná Veronika Jalčová. Tento deň trávi tak ako väčšina. „V dnešnej dobe sú ľudia radi, že majú deň voľna. Ja ho využívam na výlety do lesa alebo hôr.“
Kde sa vzal 1. máj?
Prvý máj je medzinárodným sviatkom pracujúcich. Oslavuje sa na pamäť všeobecného štrajku a masových demonštrácií chicagských robotníkov, ktoré sa konali v roku 1886 za osemhodinový pracovný čas. V spomínanom roku sa v USA zdvihla vlna demonštrácií. Centrom boja bolo Chicago, kde do ulíc vyšlo 40 000 štrajkujúcich.
Štrajky pokračovali ešte dva dni, ale 3. mája využila polícia stretnutie štrajkujúcich so štrajkokazmi a začala paľbu do robotníkov, pričom šesť osôb bolo zabitých a päťdesiat ťažko ranených.
Po vzniku ČSR od roku 1919 bol 1. máj vyhlásený za štátny sviatok. Prvomájové oslavy sa niesli v duchu boja proti nezamestnanosti a zhoršovaniu postavenia pracujúcich. V rokoch 1933 – 1938 vyjadrovali protest proti fašizmu a vojne.
Prvý máj počas komunizmu napĺňal ulice pochodujúcimi občanmi, ktorí vyšli (dobrovoľne - nasilu) do ulíc, aby si uctili sviatok pracujúcich. Nechýbali transparenty s rôznymi heslami, portrétmi príslušníkov strany, mávatká alebo pionierske šatky.
ope
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín