Vyzerá to ako drevo, no váži ako kameň. S najväčším vystaveným kúskom sa potrápilo osem chlapov.
MICHALOVCE. Záľuba Františka Chovanca sa začala ako zber minerálov, skamenelým drevom sa začal s manželkou Jarmilou zaoberať v roku 1996.
„Najväčší rast našej zbierky nastal pred dvomi rokmi pri povodniach, keď pôsobením vody boli obnažené vrchné vrstvy v Slanských vrchoch,“ vysvetlil.
Pri vyhľadávaní skamenelého dreva ide vyložene o povrchový zber obnažených kúskov.
„Je to cieľavedomá náhoda. Chodíme s manželkou po známych lokalitách po veľkých dažďoch, kedy sa naozaj ukážu skremenené drevá, ktoré tam boli niekoľko miliónov rokov. Je to rodinné hobby.“
Na výstave si môžu návštevníci prezrieť naozaj pozoruhodné kúsky, ktoré boli v zemi niekoľko miliónov rokov. „Gro výstavy sa viaže na treťohory (od 2,6 do 26 miliónov rokov), ale nachádzajú sa tu aj staršie kúsky,“ povedal Chovanec.
V rámci Slovenska je okolo 50 lokalít s výskytom skremenených driev a každá je svojská. Aj v Zemplínskom múzeu sú vystavené skameneliny rôznych farieb.
„Neexistujú dve rovnaké vzorky z rôznych lokalít. Majú rôzne farby od sivobielej, cez zelenožltú až po červenkastú.“
Vysvetlil, že sfarbenie sa odvíja od toho, čo pôsobilo na drevo, ktoré bolo v zemi. „Farbu ovplyvnili roztoky, v ktorých boli rozpustené minerály ako meď či kobalt a tie prechádzali drevom.“
Najväčší kus má 300 kíl
Najpozoruhodnejšou vzorkou je skamenelina zo Slanských hôr, ktorá má okolo 300 kíl. Dostať ju na miesto nebolo jednoduché.
„Keď sme túto výstavu pripravovali, najväčší problém spôsobovala váha jednotlivých kúskov. Vyzerá to ako drevo, ale váži to ako kameň. Ten najväčší, vyše tristokilový kus, opatrne prenášali ôsmi chlapi s popruhmi a zabralo to dosť času,“ povedal riaditeľ múzea Maroš Demko.
Výstavu skamenelín manželov Chovancovcov si môžete pozrieť do konca júla v koniarni v prírodovednej expozícii Zemplínskeho múzea v Michalovciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín