Jediný mliečny automat v Michalovciach, tak ako všetky na Slovensku, zaznamenal tiež pokles predaja, ale prevádzkovateľ sa ho zatiaľ nechystá zrušiť. Kým nebude príliš stratový.
MICHALOVCE. Tlmače, Zvolen, Topoľčany. To je len pár miest, v ktorých už mliečne automaty skončili prevádzku. Prepad predaja hlásia v podstate všetky automaty. Časy, kedy sa na mlieko čakalo aj pol hodiny, sú už minulosťou.
Zdeněk Janičkovič, predseda PD Voľa, ktoré jediný mliečny automat v meste prevádzkuje, pripisuje postupný pokles predaja hlavne pohodlnosti ľudí a nedoceneniu zdravej výživy.
„Máme radšej rýchle nakúpenie a kupujeme ’latexovú vodu’, ako to moji kolegovia nazývajú,“ povedal.
Potvrdil, že predaj od uvedenia klesal, no tento rok je to zastabilizované. „Predáva sa 200-300 litrov, niekedy viac, niekedy menej, niektorý deň predaj úplne vypadne.“
Dodal, že pred vianočnými a veľkonočnými sviatkami sa predaj vždy trochu zvýši. „Ľudia vedia, že si z toho urobia aj kvalitnejšiu hrudku a ďalšie výrobky.“
Na začiatku predaja v roku 2010 rozmýšľali aj o ďalšom automate v inej časti mesta. Dnes je situácia iná. Druhý automat nebude, chcú zachovať aspoň ten jeden.
„Dostali sme peniaze z podporného fondu Slovenskej republiky, ktoré boli určené práve na tieto stroje a musíme ho prevádzkovať minimálne tri roky. Ale my máme svoju stálu klientelu. Vyriešili sme to tak, že nás tá obsluha veľké peniaze nestojí, nestrácame na tom, takže to zatiaľ nechávame. Pokiaľ to bude únosné, tak to v Michalovciach bude,“ povedal Janičkovič.
Stáli zákazníci ho držia nad vodou
Automat chcú zachovať hlavne kvôli stálym zákazníkom. O ich existencii sa presvedčili počas zimy, keď boli vysoké mrazy a stroj museli odstaviť.
„Vtedy nám veľa ľudí telefonovalo, lebo si mysleli, že sme predaj ukončili. Tak vidíme, že máme stabilných zákazníkov, ktorí sú fanúšikmi tohto mlieka. Kým to nebude vyrábať stratu, tak to necháme tak.“
Predseda poľnohospodárskeho družstva je presvedčený, že mlieko z automatu je zdravšie ako kupované v obaloch v obchode.
„Mlieko z obchodu je pasterizované ultrarýchlou pasterizáciou a od mlieka je oddelený tuk. Mliečny tuk je najzdravší zdroj vitamínov rozpustných v tuku. Keď z mlieka tuk odoberú, tak nemá žiadnu vitamínovú hodnotu. Všetky dobré veci z neho zoberú. Bohužiaľ, ľudia si to neuvedomujú,“ povedal.
Vojtech: Z mlieka robím domáci tvaroh
Michalovčania mliečny automat používajú, no priznali, že menej často ako na začiatku.
„Toto mlieko kupujem pravidelne. Podľa mňa je to veľký rozdiel oproti mlieku balenému v škatuli. Pijeme ho len tak, používame ho na varenie, robíme si domáci tvaroh. Bol by som veľmi nerád, keby tento automat zrušili. Niekedy beriem aj päť litrov. Ale musím povedať, že sem chodím už menej často ako na začiatku,“ povedal Vojtech Ihnát.
Aj Tomáš Vojtek na mlieko občas zájde. „Nekupujeme ho pravidelne, zhruba dvakrát do mesiaca, podľa toho, kedy máme naň chuť. Väčšinou ho používame na varenie a hlavne na pitie, lebo ho považujeme za chutnejšie, zdravšie a kvalitnejšie. Zakaždým kupujeme zhruba dva litre.“
Martina Mlynarovičová si pamätá aj lepšie časy tohto automatu. „Mlieko z automatu nekupujem často. Párkrát som tu už bola, ale je to pre mňa ďaleko a auto nemám. Vždy, keď tadiaľ idem, tak to využijem aj na nákup mlieka, ale je to len niekoľkokrát do roka. Niekedy tu boli naozaj dlhé rady a čakacia doba aj pol hodiny. Dnes sa rady tvoria len pred sviatkami. Inak tu už nikto nečaká,“ zhodnotila.

Fakty
O dotácii
Dotáciu na nákup mliečneho automatu mohli získať farmári alebo podniky, ktoré mali pridelenú mliečnu kvótu a automat budú prevádzkovať minimálne tri roky.
Maximálna výška dotácie bola polovica nákladov na nákup mliečneho automatu, ale maximálne 7 000 eur.
Celkovo mohol získať farmár najviac 7 500 eur, podnik 200-tisíc eur v troch za sebou nasledujúcich rokoch.
Zdroj: ministerstvo pôdohospodárstva
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín