MICHALOVCE. Päťdesiatpäťročný Ján Gonda pracuje ako vodič v Slovenskej autobusovej doprave (SAD) a.s. Michalovce. Jazdí na prímestskej linke Michalovce – Košice.
Mnohí cestujúci ani len netušia, že po službe sa z ich šoféra stáva umelec, ktorého diela zdobia nielen haly rodinných domov a obývačiek, ale aj viaceré galérie, výstavy a kostoly. Ján sa už viac ako 25 rokov venuje drevorezbe a práci s kovom.
Po pracovnom čase tvorí v garáži, ktorú si prenajal od autobusovej spoločnosti. Jeho tvorbu nedávno ocenila aj odborná porota na okresnom kole výstavy neprofesionálnych umelcov s názvom Tvorba 2012 .
Autobusár s umeleckou dušou
Ján Gonda jazdí pravidelne na linke Michalovce - Košice. Predtým vozieval cestujúcich diaľkovým spojom do Prahy. S vyrezávaním drevených plastík začal pred 25 rokmi. „Vtedy som zistil, že také niečo viem urobiť,“ povedal dnes už 55-ročný profesionálny vodič.
Plastiky vyrába z dreva a kovu. Venuje sa aj sakrálnej tvorbe. Jeho sochy zdobia múry viacerých kostolov v regióne Zemplína.
“Teraz mám v piatich kostoloch robotu. Do Vŕbnice robím napríklad oltárny rám,“ vysvetlil.
Dodáva, že cestujúci sa nemusia obávať, že by počas šoférovania autobusu zasnene rozmýšľal nad motívmi a dielami, ktoré chce vytvoriť. Umelecká múza ho prepadáva hlavne v noci, keď aj tvorí.
„Mne stačí veľmi málo spánku. Keď som robil plastiku Ježiša podľa Turínskeho plátna, nevedel som, aký mu mám dať nos. Ježiš bol v podstate Žid a každá kultúra si prispôsobuje sochy na svoj obraz. Afričania vnímajú Ježiša ako černocha. Židia majú inú stavbu hlavy, vôbec tváre, nos majú ináč tvarovaný, lícne kosti. Nevedel som, aký nos mu mám dať. Mal som už vyrezané oči, hlavu, vlasy, ale nos som nevedel. O druhej v noci som sa zobudil, lebo mi napadol nos. Obliekol som sa a za tri hodiny bol nos na svete,“ dodal.
Hovorí, že plastiky s náboženskými motívmi tvorí rád, pretože verí v Boha. „Chodím aj do kostola,“ uviedol. Aby jeho sochy boli čo najautentickejšie, študoval vo voľnom čase anatómiu aj filozofiu.
Gonda: Keď tvorím, je mi perfektne
Napriek nádherným sochám sa o svojej tvorbe vyjadruje so všetkou skromnosťou a vôbec mu neprekáža, že ho zaraďujú k neprofesionálnym umelcom.
„Vôbec mi to nevadí. Za umelca sa nedá ani vyučiť, ani pasovať. Buď je umelec, alebo nie je. Profesionálny umelec je ten, ktorý sa živí tým, že predáva svoje diela,“ povedal.
Hoci po práci veľa času trávi v garáži, kde tvorí, rodina jeho záľubu rešpektuje. “Berú to absolútne normálne. Je to môj koníček, pri ktorom sa uvoľním. Ja sa síce v garáži unavím, v zime je mi tam zima, niekedy si pritom dorežem aj ruky, ale je mi perfektne,“ povedal s úsmevom.
Tvorba prezentuje neprofesionálov
Plastiky Jána Gondu môžete v týchto dňoch obdivovať aj na výstave neprofesionálnych umelcov Tvorba 2012, ktorá prebieha v galérii Zemplínskeho osvetového strediska (ZOS) v Michalovciach.
Marianna Chvastová zo ZOS Michalovce vysvetlila, že súťaž nebola žánrovo ani tematicky obmedzená. „Podporuje rozvíjanie neprofesionálnej výtvarnej tvorby v celej žánrovej rozmanitosti: v kresbe, grafike, maľbe, plastike, úžitkovej tvorbe a prácach intermediálneho charakteru,“ vysvetlila Chvastová.
Dodala, že v tomto roku sa do súťaže prihlásilo 23 autorov so 67 prácami. Najlepšie práce postupujú na krajské kolo súťaže. Na aktuálnej výstave sa Ján Gonda prezentuje dvoma plastikami: Chlieb náš každodenný a Pastier.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín